2006. gada vārds — «draugoties», nevārds — «hendlings»

Apollo
0 komentāru

Pirmdien paziņoti 2006. gada Vārds, Nevārds un Spārnotais teiciens. Žūrija tos izraudzījusi, spraigā domu apmaiņā izskatot vairākus simtus ierosinājumu, portālu «Apollo» informēja Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas koordinatore Maija Sinka.

Pirmo reizi izskatīti arī gada Savārstījuma pieteikumi, taču daudzi «kandidāti» šajā kategorijā bijuši vienlīdz iespaidīgi, tāpēc žūrija vienojās nevienu no tiem atsevišķi neizvirzīt.

Par 2006. gada Vārdu atzīts «draugoties» — mūsdienās populārā draudzības uzturēšana ar tīmekļa starpniecību. Šā vārda izvirzītājs norāda: «Tā ir kāda lieta, ko darot katrs otrais vai trešais latvietis. Tas ir noderīgs un ērts vārds, lai izteiktu jēdzienu «darboties savā paziņu (bet ne tuvu draugu) lokā».

Arī pārējie pamanītie atvasinājumi šķiet derīgi, saprotami un bagātina latviešu valodu. Par šo elektronisko norisi tīmeklī dažādos variantos jau runāts un rakstīts arī plašsaziņas līdzekļos, piemēram, atrasti šādi teikumi: «Raksti, lasi un draugojies jau šodien!», «Draugošanās — epidēmija, spēcīgāka par gripu», «Mums ir tik daudz darba, ka draugoties vienkārši neatliek laika».

Izskatot saņemtos ierosinājumus, žūrijas interesi saistīja arī vārdi, kas pagājušajā gadā nostiprinājuši savas pozīcijas, to vidū «zaudētava» («spēļu zāles» jeb «laimētavas» vietā), «emuāri» (angļu vārda «blogs» vietā), «nevārds» un ne īpaši latviskie, tomēr zīmīgie — «cūkmens», «cūkmanis» (saņemts otro gadu), arī jaunais vārds «Jūrmalgeita», pagājušajā gadā pirmo reizi manītie «kārkluvārdi» (atbilstoši senajam «kārkluvācieši»), «atklusējumi», «meklis» (īsinot «meklētājprogrammu»).

Cita veida interesantas valodas parādības vai jaunvārdi — «laivot» (braukt ar laivu), «naudnīca» (bankomāts), «ritvāceles» (park+ride).

Garākas sarunas bija par jaunvārdu «vīpsnājumi», kas ir spilgts, piemērots žanra apzīmējums ar tiešu izteiksmi un nozīmi.

Pirmo reizi daudzi vārdi nominēti vairākās kategorijās vienlaikus, arī «burbulis» (nekustāmā īpašuma cenu sakarā), «pakāstuve», «sammits», «uzmeta» un citi.

Par 2006. gada Nevārdu atzīts «hendlings». Pamatotu izbrīnu daudzos vecākos un plašsaziņas līdzekļos izraisīja rudenī izreklamētais «mazuļa hendlings», mazliet agrāk jau parādījies «suņa hendlings» (un «hendlers»).

Pirmā vārdkopa nozīmējot bērna turēšanu, vingrināšanu, bet otrajā gadījumā esot runa par suņa vadīšanu, komandēšanu, audzināšanu. Suņu sakarā atrodams šāds teksts — «jauno suņu sociālizācija un izstāžu hendlings (kā suņuku parādīt izstādē); nodarbības notiek suņu salona-frizētavas X telpās».

Latviešu valodā tiešām nav tāda vispārzināma vārda, kas vienkopus izsacītu jēgu «celt, turēt, nest [kaut ko], pieskarties [kaut kam], [mehāniski] rīkoties [ar kaut ko]». Šādā nozīmē, iespējams, varētu ierosināt lietot vārdu «rocēt» («skart, cilāt, kustināt, un nēsāt [rokās]»). Piemēri — «inficētas asinis un indīgas vielas jārocē uzmanīgi!», «Gan pulksteņmeistaram, gan stikla pūtējam ir jābūt labam rocētājam».

No plašās saņemto nevārdu gūzmas pagājušajā gadā īpaši bieži vai jaunā, kā arī īpaši nejēdzīgā lietojumā parādījušies šādi vārdi: «produkts» (ja aizstāj «ražojumu», «izstrādājumu»), «drastisks», «kā reize», «apbižoties» (ar bizēm?), «TOP desmit» (domāti «desmit labākie»), «kā reize» (vārda «tieši» vietā),  «atgriezt naudu», «pilsētu mēri», «Santa Klauss», «reāls» (nevietā), «izaicinājums» (nevietā), «eksperti» (nevietā), «savādāks» un «citādāks» (abi vārda «citāds» vietā), «vakcinēt», «bezskaidra nauda», «salūts» (domāta «uguņošana»), «ekspozīcija» (domāta «izstāde»), «šovs», «inovācija», «drastisks», «da jebkas», «da jebkur», «pazvanīt», «uz doto brīdi».

Latvijā gada Vārda, Nevārda un Spārnotā teiciena meklēšanas akcija pirmo reizi notika 2003. gadā, kad par gada Vārdu kļuva «zīmols», par gada Nevārdu — nelokāmais «eiro», savukārt par gada Spārnoto teicienu — «zelta rokas» jaunā, negatīvā nozīmē, ko tam piešķīra toreizējais veselības ministrs Āris Auders.

Par 2004. gada Vārdu kļuva «mēstule», kas lietojams anglicisma «spams» vietā, bet par Nvārdu — «māsterplāns», ko varētu aizstāt ar vārdiem «virsplāns» vai «dižplāns». Par Spārnoto teicienu atzīts «valsts deg zilās ugunīs», ko toreizējais premjers Indulis Emsis lietoja ar nozīmi «neatliekami darbi kavējas», raksturojot situāciju likumdošanas jomā.

Par 2005. gada Vārdu kļuva «smacenis», kas lietojams angliskā vārda «smogs» vietā, par Nevārdu — «centrs», jo lietots nevajadzīgi plaši nozīmē «liela vai maza vieta, kur kaut kas notiek». Par Spārnoto teicienu — «vanags noknāba cālīti» saistībā ar to, ka no arhibīskapa Jāņa Vanaga vadītās luterāņu baznīcas tika izslēgts mācītājs Juris Cālītis.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.09.2017
Ienākt apollo.lv