30 pieteikumi UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam

Apollo
3 komentāri

No 2.decembra līdz 7.decembrim Baku, Azerbaidžānā, notiks UNESCO Starpvaldību komitejas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanai 8.sesija, kurā lems par nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu papildināšanu, aģentūru LETA informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas konsultante Liene Krīvena.

30 pieteikumi UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam

Foto: Edijs Pālens/LETA

Latviju tajā pārstāvēs Latvijas Nacionālā kultūras centra folkloras eksperte Gita Lancere un Latvijas Kultūras akadēmijas docente Anita Vaivade. Komiteja pieņems lēmumus par to, kuras UNESCO dalībvalstu izvirzītās nominācijas iekļaujamas Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā un Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā. Komiteja izvērtēs arī nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas labās prakses piemērus dažādās pasaules valstīs.

11 jaunu iekļaujamo nomināciju UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā ir, piemēram, mongoļu kaligrāfija, Karabahas tradicionālā zirgu jāšanas spēle «Chovqan», «Paach» ceremonija Gvatemalā u.c.

Savukārt iekļaušanai UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā komitejai būs jāvērtē 30 pieteikumi, kuru vidū ir Turcijas kafijas kultūra un tradīcijas, Vidusjūras diēta, senās Gruzijas tradicionālā vīna darīšanas metode, klasiskā jāšanas māksla Austrijā, garneļu zvejošana jāšus Beļģijā, matemātisko aprēķinu zināšanas un prakse ar skaitāmajiem kauliņiem Ķīnā, Sankirtana - rituālā dziedāšana, bungu spēle un dejošana Indijas štatā Manipurā, irāņu tradicionālā medicīna, «Eyo» karnevāls Nigērijā u.c.

Nemateriālā kultūras mantojuma, kam jānodrošina neatliekama saglabāšana, sarakstā tiek iekļauti nemateriālā mantojuma objekti, kam pēc attiecīgās dalībvalsts, starptautiskās sabiedrības un UNESCO ieskatiem un kritērijiem ir nepieciešama tūlītēja rīcība, lai tie tiktu saglabāti un pārmantoti tālāk nākamajām paaudzēm. 2009.gadā šajā sarakstā iekļauta arī suitu kultūrtelpa.

Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvais saraksts izveidots, lai apkopotu tās nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes, kas demonstrē pasaules kultūras mantojuma dažādību un nozīmību. Tajā iekļauta arī Baltijas dziesmu un deju svētku tradīcija.

Nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšana ir kļuvusi par vienu no nozīmīgākajām kultūras politikas prioritātēm pasaulē. Nemateriālais kultūras mantojums līdzās materiālajam kultūras mantojumam ir kultūras piederības, identitātes un pašapziņas avots. Tas tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem avotiem cilvēces radošumam un kultūras izpausmju daudzveidībai, kas ir būtiski faktori ilgtspējīgas attīstības nodrošināšanai. Šī sesija notiek gadā, kad tiek atzīmēta UNESCO Konvencijas par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas 10. gadadiena.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

14.12.2017
Ienākt apollo.lv