36,8% pusaudžu bijušas dzimumattiecības

Apollo
0 komentāru

Dzimumattiecības bijušas 36,8% jauniešu vecumā no 14 līdz 18 gadiem, liecina  biedrības «Papardes zieds» pētījums.

Made Underground

Made Underground

Foto: CC Licence

Pētījuma rezultāti arī liecina, ka kopējais jauniešu īpatsvars, kuriem bijušas dzimumattiecības, profesionāli izglītojošās skolās ir pusotru reizes lielāks nekā vispārizglītojošās skolās.
Atšķirību starp zēniem, kuriem bijušas dzimumattiecības, atkarībā no skolas tipa nav, taču nozīmīgas atšķirības bijusi starp meitenēm - 57% meiteņu profesionāli izglītojošās skolās ir bijušas dzimumattiecības, kamēr vispārizglītojošās skolās dzimumattiecības bijušas 30% aptaujāto meiteņu. Turklāt 87% no aptaujātajām meitenēm uzskata, ka dzimumattiecības pirms laulībām ir pieņemamas.

Lielākā daļa jeb 78,3% no jauniešiem, kuriem bijušas dzimumattiecības, atbildējuši, ka pirmajās dzimumattiecībās paši vai partneris izmantojuši prezervatīvu. Taču tikai 58,5% atbildējuši, ka kontracepcijas metodes izmanto vienmēr.

Vairums jeb 89,9% jauniešu ir dzirdējuši par kontracepcijas metodēm, no kuriem 96,6% ir dzirdējuši par kontracepcijas tabletēm un 99,2% ir dzirdējuši par prezervatīvu kā vienu no kontracepcijas metodēm.

Gandrīz 91% jauniešu atzīmējuši, ka zina, ka ir iespējams izsargāties no seksuāli transmisīvajām infekcijām, un 98,4% jauniešu minējuši, ka prezervatīva lietošana dzimumattiecībās pasargā no inficēšanās.

Vislielākais jauniešu īpatsvars - 76% - uzskata, ka zina visu vai pietiekami daudz par fizisko attīstību pusaudžu gados, taču vismazāk jaunieši - 21% - zina visu vai pietiekami par seksuālajām tiesībām.

Tāpat 91,7% aptaujāto jauniešu ir norādījuši, ka saņēmuši jebkādu informāciju par seksuāli reproduktīvo veselību, no kuriem lielākā daļa - 67% - jauniešu informāciju par seksuāli reproduktīvās veselības jautājumiem saņēmuši skolas mācību stundās. Otrs populārākais informācijas avots par seksuāli reproduktīvās veselības jautājumiem bijuši plašsaziņas līdzekļi - to atzinuši 47% respondentu. Draugiem un veselības aprūpes speciālistiem uzticas 30% aptaujāto. Tikai 20% jauniešu par seksuāli reproduktīvās veselības jautājumiem kāds ir stāstījis mājās.

«Papardes zieds» pētījumu veica 2009.gadā. Kopumā aptauja tika veikta piecās vidusskolās, trijās ģimnāzijās, četrās pamatskolās un divās profesionāli izglītojošās skolās Rīgā, Ķekavas novadā, Cēsīs, Bauskā un Dobelē.

Aptaujāti tika 735 jaunieši, no kuriem 58,9% bija meitenes un 41,1% - zēni. Visvairāk aptaujāto, 40,5%, bija 14 gadus veci, 35,9% aptaujāto bija 15 gadi, 17,4% aptaujātie bija 16 gadus veci, un attiecīgi 4,2% un 1,9% aptaujāto bija 17 un 18 gadus veci.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

21.10.2017
Ienākt apollo.lv