Abašidze atkāpies no amata un pametis Adžāriju Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Gruzijas autonomās republikas Adžārijas vadītājs Aslans Abašidze ceturtdienas rītā atkāpās no amata un devās trimdā uz Maskavu. Līdz šim pastāvēja draudi, ka konflikts starp Abašidzi un Gruzijas valdību varētu izraisīt pilsoņkaru, tomēr Abašidze atkāpās mierīgi un lika Adžārijas paramilitārajiem grupējumiem nolikt ieročus.

«Aslans ir aizbēdzis. Adžārija ir brīva,» paziņoja Gruzijas prezidents Mihails Saakašvili televīzijas uzrunā Tbilisi. «Ir sācies jauns laikmets Gruzijas vēsturē,» viņš piebilda.

Ekskomunists Abašidze, kas vadīja Adžāriju vairāk nekā 10 gadus, bija pēdējais bijušā Gruzijas prezidenta Eduarda Ševardnadzes režīma piekritējs, kurš nebija atstājis savu amatu pēc Ševardnadzes demisijas tā sauktās rožu revolūcijas laikā pagājušā gada beigās.

Tūlīt pēc paziņojuma par Abašidzes atkāpšanos sākās svinības Batumi, kurās piedalījās vairāki tūkstoši Abašidzes pretinieku, kas pēdējās divas dienas piedalījās demonstrācijā Batumi, pieprasot viņa demisiju. Demonstranti vicināja rožu kātus un sauca: «Miša, Miša!», kas ir Mihaila Saakašvili vārda saīsinājums. Daži demonstranti iekļuva Abašidzes rezidencē un iznesa vairākas trofejas, arī dzērienu glāzes un dokumentus no viņa biroja.

Adžārijas drošības spēki, kas bija palīdzējuši Abašidzem palikt pie varas, sāka ierasties kazarmās, lai saskaņā ar viņa norādījumiem nodotu ieročus. Saakašvili pavēlēja Gruzijas drošības spēkiem aizpildīt vakuumu, ko radīja Abašidzes režīma krišana, un nepieļaut marodierismu un vardarbību.

Gruzijas prezidenta pārstāvji paziņoja, ka viņš ceturtdien ieradīsies Adžārijā, «lai apsveiktu Adžārijas tautu».

Abašidze vairākas dienas bija apgalvojis, ka viņu nepiespiedīs atkāpties, bet viņa demisija notika ātri un bez asinsizliešanas. Pēc trīs stundu ilgām sarunām ar Gruzijas premjerministru Zurabu Žvaniju Abašidze atstāja savu rezidenci pa aizmugures ieeju un aizbrauca uz Batumi lidostu, no kuras izlidoja uz Maskavu. Viņu pavadīja Krievijas Drošības padomes sekretārs Igors Ivanovs, kas kā vidutājs bija piedalījies Abašidzes un Žvanijas sarunās.

Uz lidostas skrejceļa palika apmēram 150 Abašidzes miesassargu, no kuriem daži raudāja, atvadoties no viņa.

Saakašvili trešdien ieviesa tiešu prezidenta pārvaldi Adžārijā un piedāvāja Abašidzem un viņa ģimenei drošības garantijas, ja viņš atkāpsies no amata. «Es uzņemos pilnu atbildību un dodu garantijas Aslana Abašidzes drošībai, bet tikai tad, ja viņš brīvprātīgi atstās savu amatu. Es arī piedāvāju garantijas Abašidzes ģimenei. Ja viņi vēlas palikt Gruzijas teritorijā, tad viņu drošība tiks pilnībā garantēta,» sacīja Saakašvili.

Gruzijas prezidents teica, ka viņš ir lūdzis Krieviju un ASV piešķirt patvērumu Abašidzem. «Es runāju ar prezidentu [Vladimiru] Putinu un Balto namu un lūdzu viņiem piešķirt politisko patvērumu Abašidzem un viņa ģimenei. Mēs vēl neesam saņēmuši atbildi uz šo jautājumu, bet mēs esam teikuši, ka mēs nelūgsim viņu izdot Gruzijai, lai tiesātu,» sacīja Saakašvili. «Mēs esam gatavi būt augstsirdīgi uzvarā un piedot visu, bet laiks atbruņoties ir pienācis,» uzsvēra Gruzijas prezidents.

Abašidzes atkāpšanās atgādināja iepriekšējā Gruzijas prezidenta Ševardnadzes demisiju pagājušā gada beigās, kad toreizējais Krievijas ārlietu ministrs Igors Ivanovs ieradās Gruzijā, lai pārliecinātu Ševardnadzi atkāpties, kas notika pēc vairākas nedēļas ilgām masu protesta akcijām.

Adžārijas krīzes mierīgs iznākums ir atvieglojums arī rietumvalstīm, kuras atbalsta naftas cauruļvada celtniecību caur Gruziju un bija nobažījušās, ka pilsoņkarš Adžārijā apdraudētu šo projektu.

Gruzijas parlaments otrdien vienprātīgi pieņēma rezolūciju, kurā aicināja Abašidzi atkāpties no amata, bet Saakašvili — «izmantot visus līdzekļus, lai atjaunotu konstitucionālo kārtību Adžārijā», ja Abašidze nepildītu viņam izvirzīto ultimātu līdz 12. maijam atjaunot Adžārijā Gruzijas likumu darbību un izformēt viņam lojālos bruņotos formējumus. Šādu prasību Abašidzem svētdien izvirzīja prezidenta Mihaila Saakašvili vadītā Nacionālās drošības padome.

Saakašvili svētdien solīja atlaist Adžārijas vēlētās varas institūcijas un izsludināt jaunas vēlēšanas, ja Abašidze ultimātu nepildīs. Savukārt otrdien Saakašvili žurnālistiem paziņoja, ka pavēl visu Adžārijas spēka struktūru vadītājiem nepakļauties Abašidzem.

Kad Saakašvili janvārī kļuva par Gruzijas prezidentu, viņš solīja atjaunot Gruzijas teritoriālo vienotību. Atšķirībā no Abhāzijas un Dienvidosetijas Adžārija, ko apdzīvo galvenokārt gruzīnu musulmaņi, nav pasludinājusi neatkarību, tomēr Tbilisi kontrolei nepakļāvās.

Tbilisi pārmeta Adžārijai, ka tā patur sev visus iekasētos nodokļus, Adžārijas teritorijā netiek ievēroti Gruzijas likumi un ir izveidoti militarizēti spēki, kas pakļaujas tikai Abašidzem. Saspīlējumu starp Gruziju un Adžāriju saasināja Maskavas intereses, jo Krievijai ir karabāze Adžārijas teritorijā. Krievija ir brīdinājusi Gruziju par «smagām un neprognozējamām sekām», ja Gruzija iebruktu Adžārijā.

«Aslans ir aizbēdzis, un es apsveicu visu Gruziju,» ceturtdien agri no rīta sniegtajā televīzijas intervijā paziņoja Saakašvili. 2 attēli Atvērt

«Aslans ir aizbēdzis, un es apsveicu visu Gruziju,» ceturtdien agri no rīta sniegtajā televīzijas intervijā paziņoja Saakašvili.

Foto: AFP

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.09.2017
Ienākt apollo.lv