Aģentūrai LETA aprit 90 gadi

Apollo
0 komentāru

Trešdien nacionālajai ziņu aģentūrai LETA apritēs 90 gadi, portālu «Apollo» informēja LETA pašreklāmas un mārketinga speciāliste Kate Mažāne.

Aģentūras pirmsākumi datējami ar 1919. gada 4. martu, kad Latvijas Pagaidu valdības Ministru prezidents Kārlis Ulmanis izdeva rīkojumu par Latvijas preses biroja izveidi, uz kā bāzes gadu vēlāk tika veidota ziņu aģentūra LETA jeb Latvijas Telegrāfa aģentūra.

Jubilejas dienā LETA ikvienam, kas aizpildīs viesa pieejas pieteikumu, dāvās brīvu pieeju ziņu pakalpojumiem līdz pat marta beigām.

«Mēs vēlamies, lai šī diena būtu svētki ne tikai mums, bet arī visiem tiem cilvēkiem, kam informācija ir būtiska un nepieciešama ikdienas vērtība,» norāda aģentūras LETA valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Barkāns.

Jubilejas dienā, 4. martā, plkst. 14 pie LETA vēsturiskās ēkas Palasta ielā 10 Vecrīgā tiks atklāta piemiņas plāksne tās pirmajam direktoram Rihardam Bērziņam, kas pazīstams ne tikai kā pirmās Latvijas ziņu aģentūras dibinātājs, bet arī kā literāts un aktīvs sabiedriskais darbinieks.

«Riharda Bērziņa ieguldījums Latvijas valsts un mediju vēsturē ir neatsverams, jo, pateicoties viņam, par notikumiem Latvijā uzzināja pārējā pasaule, bet latviešu prese ieguva piekļuvi operatīvai informācijai no Rietumiem,» uzsver Barkāns.

1921. gadā Bērziņam izdevās noslēgt līgumu ar lielu pasaules aģentūru grupu, kuras priekšgalā bija «Reuters» («Reuters Limited»), «Havasa» («Agence Havasa») un «Volfa» («Continental–Telegraphen Bureau») aģentūras. Ar pieeju Rietumu telegrāfa informācijai latviešu presē sākās jauns laikmets.

Literātu aprindās Bērziņš zināms ar pseidonīmu Rihards Valdess, sarakstījis romānus «Devītais vilnis», «Jūras vilki», noveļu krājumu «Traģēdija uz jūras» u. c. LETA izdotajam «Ilustrētam Žurnālam» Bērziņš rakstīja recenzijas par teātra un baleta izrādēm, aprakstus par mākslu un latviešu māksliniekiem. Viņš arī daudz strādāja kā tulkotājs, izmantojot savas valodu zināšanas.

Ar aģentūras LETA vēsturi ikviens var iepazīties speciāli veidotā mājas lapā «www.leta90.lv». Tajā publicētas arī bijušo un esošo darbinieku video intervijas un atmiņu stāsti, interesantākās LETA ziņas un foto galerijas. Sadaļas saturs pastāvīgi tiks papildināts, tā būs pieejama līdz pat LETA jubilejas gada beigām.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.11.2017
Ienākt apollo.lv