Aktualitāte tirdzniecības platību tirgū — «Iznomā» vai «Atlaides līdz 70%»

Apollo
0 komentāru

Veidojoties neatkarīgās Latvijas nekustamo īpašumu (NĪ) tirgum, tirdzniecības platības vienas no pirmajām kļuva par salīdzinoši kvalitatīvu un attīstītu segmentu.

Aktualitāte tirdzniecības platību tirgū — «Iznomā» vai «Atlaides līdz 70%»

Foto: «Nams 24»

Acīmredzot dziļi iesakņojies bija padomju laika deficīta sindroms, kas iepirkšanos padarīja gan par izklaidi, gan sportu, gan sava veida antidepresantu krīzes situācijā, par ko liecina joprojām pilnie iepirkšanās ratiņi lielveikalos. Tajā pašā laikā, pasliktinoties ekonomiskajai situācijai, cilvēki rūpīgāk pārdomā pirkumus, tāpēc samazinājies mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums, bet Rīgas centra tirdzniecības vietās dominē divu veidu izkārtnes — «Iznomā» vai «Atlaides līdz 70%».

Paradoksāli, bet tirdzniecības platību ziņā uz vienu cilvēku Latvija ierindojas Eiropas valstu augšgalā. Saskaņā ar «Ober-Haus» datiem «lielāko daļu 2008. gadā ekspluatācijā nodoto jauno tirdzniecības platību veido «Alfa» III kārta un «Panorama Plaza». Virknei jauno TC projektu attīstības tempi 2009. gadā tiek iesaldēti. Tāpat daži projekti tiek atlikti uz nenoteiktu laiku un tiek piedāvāti potenciālajiem investoriem iegādei.»

Savukārt, ja piepildīsies visas ieceres, «pašreizējās tirdzniecības platības 39 000 kv.m apmērā nākamo trīs gadu laikā vairāk nekā dubultosies, pārsniedzot 880 000 kv.m,» liecina «Re&Solution» aprēķini. «Arco Real Estate» savā gada pārskatā dod vērienīgo plānu uzskaitījumu — «Cube City», «Riga Plaza», «Alfa Home centrs», «Linstow» tirdzniecības parks, kā arī VP «Akropolis» iecerētie divi tirdzniecības un izklaides centri. Atbilstoši «Re&Solution» datiem pašlaik aptuveni 80% no pašreizējām mazumtirdzniecības platībām atrodas Rīgā (0,43 kv.m uz cilvēku), lai gan pamazām tiek attīstīti arī reģionālie tirdzniecības centri (0,17 kv.m uz cilvēku visā valstī).

Pārsteidzoši, ka minētais tirdzniecības platību pieaugums plānots valstī, kurā vidējais atalgojums ir zemāks nekā vairākumā Eiropas valstu. Nemaz jau nerunājot par šā brīža krīzi, kas atbilstoši vairākuma jeb 64,13% portāla «Nams24» apmeklētāju prognozēm ilgs vismaz piecus gadus. Nu ko, zināma deva optimisma mums visiem patlaban nepieciešama.

Tajā pašā laikā jāatzīst, ka tirdzniecības centros brīvu vakanču joprojām maz, pieprasījums pēc telpām saglabājas liels, tomēr vērojama arī ekonomiskās situācijas pārmaiņu ietekme — palielinās mazāku tirgotāju rotācija. Arī DIY (Do it yourself), mēbeļu un interjera priekšmetu tirgotājus vietām «izspiež» «ejošāku» preču tirgotāji.

Jau labu laiku varam vērot sen nepieredzētu tukšu tirdzniecības telpu piedāvājumu Rīgas centrā un perifērijā. Galvenokārt tiek slēgti luksusa zīmolu, būvniecības, sporta un tehnoloģiju preču veikali, ēdināšanas un azartspēļu vietas. «Ober-Haus» dati liecina, ka «2009. gada janvārī brīvās platības ir robežās no 20 līdz 30% no kopējo tirdzniecības platību piedāvājuma. Daudzi tirgotāji meklē mazākas un lētākas telpas, tāpēc palielinājies pieprasījums pēc 40–50 kv.m lielām platībām. Palielinoties iznomātāju konkurencei, lielākā daļa telpu īpašnieku kļūst piekāpīgāki un daudz ātrāk piekrīt sākotnēji prasītās nomas maksas samazināšanai.»

Vidējais nomas cenu samazinājums — līdz pat 50%. Tiesa, blakus var atrasties līdzvērtīgas telpas — vienas par 30 eiro/kv.m, otras par 10 eiro/kv.m.

Ne reizi dzirdēts par «lūpukrāsas sindromu», t. i., krīzes laikā apgrozījums nekrīt, bet pat pieaug nedārgai kosmētikai un aksesuāriem, proti, modes precēm, kas nemaksā dārgi, bet rada iepirkšanās sajūtu. Arī svārku garuma modei esot tieša saistība ar ekonomisko situāciju pasaulē. Cita starpā apgrozījums pieaugot apavu remonta darbnīcām un šo izejmateriālu ražotājiem. Ārzemēs novērots — arī ķīmiskajām tīrītavām.

Vēl viena «atgriešanās pie saknēm» — komisijas veikalu uzplaukums. Runā, ka Rīgas centrā veras vaļā komisijas veikali ar pašmāju dāmu maznēsātu ekskluzīvu zīmolu apģērbu un kažokādu izstrādājumu kolekcijām.

Piedāvājam dažas pēdējā laika aktualitātes tirdzniecības platību segmentā:

• 2008. gada rudens periodā bija vērojama vairāku mazumtirgotāju pārorientēšanās uz tirdzniecību internetā. Savukārt februārī tika ierosināta viena no lielākajiem interneta veikaliem — SIA «Euroshop» — maksātnespēja. Tajā pašā laikā «Amazon.com» apgrozījums esot par 3% pieaudzis, liecina «Forbes» dati.

• Veikalu operatora «Palink» mazumtirdzniecības veikalu tīkla «IKI» un «Cento» veikalu apgrozījums Latvijā šā gada janvārī bija par 28% lielāks nekā pērn attiecīgajā laika posmā. Pieaug pieprasījums pēc maizes un konditorejas izstrādājumiem, makaroniem, putraimiem un rīsiem, kas liecina par iedzīvotāju paradumu maiņu vairāk ieturēt maltītes mājās.

• Starp citu, konkurences padome atļāvusi «IKI» īpašniekam SIA «Palink» pārņemt arī 18 veikalu tīklu «Nelda». Rezultātā «IKI» kļūs par trešo lielāko veikalu tīklu Latvijā.

• Baltijas tirgū pakāpeniski darbību pārtrauc kosmētikas veikali «Estetique». Šie veikali vēl darbojas TC «Galerija «Centrs»», «Alfa» un «Mols»,» kur pakāpeniski tiks atvērti «Douglas» veikali. Kopumā Baltijas valstīs darbojas 72 parfimērijas preču veikali, un to kopējais apgrozījums no 2007. gada 1. oktobra līdz 2008. gada 1. septembrim bija 36,1 miljons eiro (25,3 miljoni latu).

• SIA «Nelss» slēgusi būvmateriālu veikalus Daugavpilī un Liepājā. Citus veikalus SIA «Nelss» slēgt neplānojot.

• Nesen slēgti visi būvmateriālu tirgotājam «Tapro» piederošie «Tapeks» veikali. «Tapeks», kā arī meitasuzņēmumi «Aile» un «Shop Service» piesaka maksātnespēju. Uzņēmums bija viens no lielākajiem būvmateriālu tirgotājiem Latvijā.

• «Tapro» valdes priekšsēdētājs Vilnis Priedītis prognozē, ka «Latvijā būvmateriālu veikalu skaits gada laikā varētu samazināties par 20–30%». Tajā pašā laikā esot iespējams, ka, neraugoties uz krīzi, Latvijā varētu ienākt kāds jauns ārvalstu būvmateriālu tirdzniecības tīkls.

Starp citu, atbilstoši Nodarbinātības Valsts aģentūras datiem bezdarbs visvairāk skāris rūpniecības nozari, transporta uzņēmumus, valsts pārvaldi, kā arī vairum- un mazumtirdzniecību.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
21

2017. gada 21. novembris

Vārda dienas

Zeltīte, AndisAndars, Jona, Zlata, Zeltiņa, Zelta, Viliberts, Vilibalds, Vilfrīds, Vilfrida, Vigurds, Vigra, Vigorts, Vigors, Ando, Andijs, Andejs, Jonass

Valūtu kursi

21.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv