Alimentu nemaksātājs sēdēs cietumā

Apollo
0 komentāru

Gada laikā, kopš sācis darbu Uzturlīdzekļu garantiju fonds, saņemti gandrīz 10 tūkstoši iesniegumu ar lūgumu palīdzēt piedzīt uzturlīdzekļus no bezatbildīgiem vecākiem, no tiem 107 gadījumos bērnus neuzturēja mammas. Notiesāti 4 uzturlīdzekļu nemaksātāji, 16 gadījumos bezatbildīgajam tēvam noteiktas piespiedu darba stundas.

Vēl 16 gadījumos ierosinātas krimināllietas, kuru ietvaros pašlaik notiek pirmstiesas izmeklēšana, kas nozīmē, ka drīzumā tiesas priekšā varētu stāties vēl vairāki papuči.

Nupat viens no ļaunprātīgiem nemaksātājiem ir notiesāts ar reālu brīvības atņemšanu. Tēvs strādājis apmaksātu darbu, pelnījis naudu, bet no tās ne latu neesot atvēlējis saviem bērniem. Tas ir pirmais gadījums, kad pret kādu no vecākiem krimināllieta iesākta pēc Uzturlīdzekļu garantiju fonda ierosinājuma.

Kopā UGF administrācija nosūtījusi 68 iesniegumus tiesībaizsardzības iestādēm, lūdzot izvērtēt iespējamos likumpārkāpumus. Tas tiek darīts gadījumos, kad konstatēts, ka parādnieks strādā algotu darbu vai viņam pieder īpašumi, tomēr tiesas uzlikto pienākumu dot saviem bērniem līdzekļus viņš nepilda.

Pieci parādnieki, uzzinot, ka policijā tiek izskatīts jautājums par viņu saukšanu pie kriminālatbildības, ne tikai uzsākuši paši nodrošināt saviem bērniem uzturlīdzekļus, bet arī nekavējoties samaksājuši laika gaitā izveidojušos parādu gan valstij, gan bērnu mammām.

Parāds bez noilguma

Kopš brīža, kad vecāka vietā tiesas piespriestos uzturlīdzekļus bērnam maksā UGF, viņš kļūst par valsts parādnieku. Parāda summa ar katru gadu pieaug par 6%. Parādam nav noilguma, kas nozīmē, ka līdz pat viņa mūža beigām būs iespējams vērst piedziņu uz jebkuru parādnieka mantu (tai skaitā darba samaksu, stipendijām, pabalstiem, mantojumu un pat pensiju). Parādniekam būs grūtāk saņemt kredītu, līzingu, iegādāties nekustamo īpašumu vai auto.

Šobrīd valsts nodrošina ar līdzekļiem 12 036 bērnus, kuriem viens no vecākiem ir dzīvo šķirti un neuzskata par savu pienākumu rūpēties par atvasi.

Kas var saņemt uzturlīdzekļus no valsts?

- Vecāks, kuram ar tiesas spriedumu noteikts pienākums maksāt uzturlīdzekļus savam bērnam, to nepilda, turklāt tiesu izpildītājs atzinis uzturlīdzekļu piedziņu no viņa par neiespējamu.

- Vecāks, kuram ar tiesas spriedumu noteikts pienākums maksāt uzturlīdzekļus savam bērnam, tiesas spriedumu pilda apmērā, kas mazāks par valsts noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru.

UGF izmaksā uzturlīdzekļus apmērā, kas noteikts ar tiesas spriedumu, bet summa nepārsniedz valsts noteiktos minimālos uzturlīdzekļus, kas ir:

- bērniem līdz 7 gadu vecumam 25% no minimālās darba algas jeb Ls 20;

- bērniem no 7 līdz 18 gadu vecumam 30% no minimālās darba algas jeb Ls 24.

No 2006. gada 1. janvāra plānots palielināt valsts noteikto minimālo darba algu, tad varētu palielināties arī minimālais uzturlīdzekļu apmērs bērnam.

Iesniedzamie dokumenti

- jāuzrāda pase,

- jāaizpilda iesniegums,

- jāiesniedz tiesas nolēmuma (sprieduma) noraksts par uzturlīdzekļu piedziņu,

- tiesu izpildītāju izziņa par to, ka piedziņa no parādnieka nav iespējama vai arī parādnieks tiesas spriedumu par uzturlīdzekļu piedziņu pilda, bet nenodrošina valsts noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru,

- bērna dzimšanas apliecības kopija (oriģināls jāuzrāda).

Jāatceras, ka tiesu izpildītāja izziņa derīga tikai mēnesi no tās izdošanas brīža.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

21.10.2017
Ienākt apollo.lv