Atkarības diena

Apollo
0 komentāru

ASV valdība liegusi sešām NATO kandidātvalstīm, t.sk. arī Latvijai militāro palīdzību. Tā amerikāņi soda potenciālos sabiedrotos par lojalitātes trūkumu un pasaules vienīgās lielvaras prasību bezierunu neievērošanu.      

Vašingtona izpildījusi draudus. Sankcijas vērstas pret valstīm, kuras atteikušās slēgt divpusējos līgumus par imunitātes piešķiršanu ASV militārpersonām, lai nepieŗautu to iespējamu izdošanu Starptautiskajai krimināltiesai Hāgā. Amerikāņi uzskata, ka šī jaunizveidotā juridiskā institūcija varētu tik izmantota politiskos nolūkos, proti, mēģinājumos šantažēt ASV, kuras interešu sfēra ir visa pasaule, un kuras militārā klātbūtne ir globāla.

Jāsaka, amerikāņu bažām ir pamats. Temīda bieži kā kalponīte vai kurtizāne iesaistīta politiskajās spekulācijās un intrigās. Tikai jūnijā Beŗģija piekrita mainīt likumdošanu, lai izslēgtu  iespēju šīs valsts tiesā ierosināt lietas par, piemēram, citu valstu pilsoņu citās valstīs pastrādātiem kara noziegumiem. Kā zināms, dažādu tautu politiskie aktīvisti cerēja dabūt uz tiesas sola Briselē gan Izraēlas premjeru Šaronu, gan amerikāņu komandieri Irākas kampaņā ģenerāli Frensisu. Tiesa, paši amīši nav lādzīgi Disneja rūķīši un pasaulē mēdz uzvesties kā civilizēti okupanti. Bet amerikāņu kara tiesu spriedumi amerikāņu militārpersonām parasti ir izcili humāni un saudzējoši. Kā gadījumos, kad jeņķu bruņutransportieris sabrauca civilistus Korejā, kad jeņķu kaujas lidmašīna pārrāva funikuliera troses Itālijā, kad jeņķu zaldāti izvaroja japānietes Okinavā.

Iepriekš oficiālā Rīga dižojās, ka kārtējais Latvijas valstiskuma cildinošais novērtējums ir tiesneses Ušackas ievēlēšana Starptautiskajā krimināltiesā. Savukārt amerikāņu ultimatīvo prasību tā uztvēra īsti olimpiskā mierā. Sak, Latvijas nostāja atbildīs Eiropas Savienības nostājai. Bet Vašingtona samierināsies, ja Latvija šoreiz stāvēs vienotajā Eiropas ierindā un līgumu neparakstīs. Šoreiz mūsu ārlietu bīdītāji, šķiet, pārrēķinājušies. Latvijas varas mīkstumi pārāk necili, lai vienlaicīgi sēdētu uz diviem politiskajiem krēsliem. Noskaidrojies, ka nepietiek ar bieži piesaukto prezidentu Buša un Vīķes-Freibergas politisko draudzību, ar Latvijas strikto atbalstu amerikāņu invāzijai Irākā, ar sekojošo latviešu karavīru dislokāciju konflikta zonā. Amerikāņi paģēr pilnīgu pakŗaušanos savām prasībām, un latviešu diplomātu meistarības augstākā pilotāža reālpolitikas kontekstā nozīmē vien spēju pierādīt Latvijas tautai, ka šī paklausība vismaz ārēji nav suniska vai sulainiska.

ASV Valsts departaments Latvijai netīkamo lēmumu publiskoja amerikāņu nacionālo svētku — Neatkarības dienas — priekšvakarā. Latvijai tas bija nepārprotams atkarības atgādinājums. Nabaga dievzemīte, kuras vadoņiem allaž jātaisa politika starp ambiciozām lielvarām. Ulmanītis pazaudēja visu, gribot izdzīvot divu tirānu ēnā. VVF jāmēģina izkombinēt Latvijai valstiskā  pašcieņa un pragmātiski  labumi, pasludinot sevi par Vašingtonas un Briseles sabiedroto. Ciniķis šai vietā atgādinātu veco anekdoti par nenovēršamo izvarošanu, kad nestundā jāprot atbrīvot muskuŗus un gūt baudas labumiņu no varmācības. Būtu Rīga noslēgusi Vašingtonas prasīto līgumu, tagad apjukumā neklusētu, bet, piemēra pēc, lieku reizi stāstītu pilsoņiem, ka mūsu amerikāņu sabiedrotie palīdzēs mainīt Maskavas  kaitniecisko nostāju Latvijai vitāli svarīgajā naftas "trubas" jautājumā. 

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.10.2017
Ienākt apollo.lv