Atklāj vērienīgu nodokļu nemaksāšanas shēmu picērijās

Apollo
0 komentāru

Aizdomās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas organizētā grupā, šonedēļ Valsts Ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policija veica kratīšanas uzņēmuma «Pica serviss» struktūrvienībās visā Latvijā, kopumā nopratinot ap 300 cilvēku. Kratīšanas tika veiktas kriminālprocesa ietvaros, ko ierosināja, pamatojoties uz TV3 raidījuma «Nekā Personīga» sniegto informāciju.

Atklāj vērienīgu nodokļu nemaksāšanas shēmu picērijās

Foto: AP/Scanpix

Uzmanību iespējamajai krāpniecībai ar nodokļu nomaksu, raidījums pievērsa pēc kāda skatītāja ziņojuma, kurš norādīja uz iespējamajām nodokļu mahinācijām vienā no lielākajiem Liepājas ēdināšanas uzņēmumiem.

Konkrētā uzņēmu ķēde pieder Liepājā pazīstamam uzņēmējam Aloizam Norkum, kas uz franšīzes pamata izmanto Rīgā populāro picēriju «Čili Pica» vārdu. Zīmols «Čili Pica» pieder Lietuvā reģistrētam uzņēmumam, kuram ar notikušo gan nav nekāda sakara, īpaši uzsver raidījuma veidotāji.

Lai pārbaudītu skatītāja sniegtās informācijas patiesumu, «Nekā personīga» žurnālisti veica eksperimentu. Sākotnēji tika izvēlētas trīs uzņēmumam piederošās picērijas – «Čili» picērija «Rietumu centra» lielveikalā ostmalā, picērija «Sala XL» lielveikalā un Rožu laukumā esošo restorānu «Barons Bumbier’s».

Pēc pasūtījumu veikšanas, žurnālisti salīdzināja visās ēstuvēs saņemtos čekus, kas izrādījās atšķirīgi.

«Barons Bumbier's» pievienotās vērtības nodoklis (PVN) bija pierēķināts burkānu sulai un kafijai, bet  par saldo ēdienu un kafiju ailītes ar šo nodokli nebija. 

Arī «Rietumu centrā» par pankūkām un kafiju 1,96 latu vērtībā čeks bija bez PVN. Čeki ar un bez PVN tika izsniegti arī trešajā eksperimentam izvēlētajā vietā.

Salīdzinājumam žurnālisti veica pirkumu arī «Čili» picērijās Rīgā, kur visos gadījumos dažādās vietās tika saņemti tikai oficiāli čeki ar PVN.

Liepājā eksperiments tika veikts atkārtoti un situācija bija tāda pati kā pirmajā dienā.

Ar iegūto informāciju raidījums vērsās Finanšu policijā Rīgā, kas pārliecinājās par informācijas pamatotību un uzsāka kriminālprocesu.

Finanšu policijas pārvaldes direktors Kaspars Čerņeckis uzskata, ka veiktās kratīšanas uzņēmuma struktūrvienībās bijušas «rezultatīvas». Izņemts liels daudzums dažādu lietisko pierādījumu.
 
Katrā no desmit kratīšanas vietām pratināšanas process ildzis vismaz sešas stundas. Daļa policistu strādāja vēl visu nākamo nakti. Firmas birojā Zemnieku ielā Liepājā tika meklēti speciālisti, kas spētu atvērt seifus.

Čerņeckis stāsta, ka uzņēmums tiek turēts aizdomās par tā sauktās «melnās kases» turēšanu, no kuras darbiniekiem maksātas aplokšņu algas.

Kāda darbiniece, kas strādājusi uzņēmumā, pastāstīja, ka nodokļu nemaksāšanas shēma darbojusies jau sen. Bailēs zaudēt darbu, darbinieki par to nav ziņojuši attiecīgajām iestādēm.

Izrādās, ka parasti katrā krodziņā bijuši vismaz divi kases aparāti. Viens oficiālajai, «baltajai kasei», otrs - «melnajai». Ēdienu cenas klientiem nemainījās, taču, atkarībā no tā, kuras «kases zonā» sēdēja klients, atšķīrās čeki. Darba dienas beigās, «baltās» un «melnās» kases naudas summas tika saliktas atsevišķos maisiņos un aizvestas uz firmas biroju. «Melnajā kasē» aizgājusi apmēram trešā daļa no ienākumiem.

Darbinieki bijuši brīdināti, ka «melnajā kasē» nedrīkst būt puse dienas ienākumu, jo tas skaitījies pārāk daudz un varējis radīt aizdomas. Gadījumā, ja ierastos kontrole, darbiniekiem bijis jāizsauc direktors, bet darbiniecei, kas strādājusi pie «melnās kases», «ātri jāpazūd».

«Melnajā kasē» nonākusi arī nauda, ko klienti maksāja skaidrā naudā par ēdiena piegādi mājās. 

Uz «Nekā Personīga» jautājumu, kādēļ darbinieki nav vērsušies Liepājas VID, avoti atbildēja, ka neuzticas. VID Liepājas nodaļa atrodas tajā pašā ēkā, kur ir arī viena no ēstuvēm – «Barons Bumbier's». 

Tikmēr VID Liepājas nodaļas darbinieki apgalvo, ka neko aizdomīgu ar čekiem neesot manījuši. VID Liepājas klientu apkalpošanas centra vadītājs Jānis Tiļuks stāstīja, ka nekad neesot gājis pusdienās uz kaimiņos esošo restorānu.

Kāda cita VID darbiniece Inta Bergmane stāstīja, ka uz krodziņu ejot svētku reizēs, bet čekos nekad neesot iedziļinājusies.

Gan Liepājas nodaļas darbinieki, gan VID preses sekretāre Agnese Grīnberga skaidroja, ka Liepājas nodaļas uzdevums neesot ķert nodokļu nemaksātājus. Tas jādara VID Kontroles pārvaldei Rīgā, kas, savukārt, šādu Liepājas kolēģu attieksmi atzina par dīvainu.

Liepājas «Pica serviss» darbinieki anonīmi stāsta, ka savulaik par «aplokšņu algām» uzņēmumā VID pārbaude bijusi, bet neko neesot atklājusi. Bet aplokšņu algas maksājot joprojām – tās sastādot divas trešdaļas no algu kopsummas.

VID saka, ka uzņēmumā pēdējā pārbaude bijusi pirms diviem gadiem. Neviens neesot nesūdzējies, arī datu bāzes risku neuzrādījušas. Taču VID atzīst, ka Liepājā situācija ar nodokļu nemaksāšanu kopumā esot drūma. Liepājā no 15 pārbaudēm sabiedriskās ēdināšanas sektorā visos gadījumos konstatēti pārkāpumi.

Kriminālprocesā aizdomās turamā statusā pašlaik ir tikai viena persona – Monta Magone, kura ir vienīgā uzņēmuma «Pica serviss» valdes locekle. Savukārt uzņēmuma īpašnieks Aloizs Norkus kopš notikušajām kratīšanām nav redzēts.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.09.2017
Ienākt apollo.lv