Baložu kāpas norakšana radījusi 12 500 latu zaudējumus

Apollo
0 komentāru

Zaudējumi, kas radušies, norokot Baložu kāpu, sasniedz 12 500 latu, aģentūru LETA informēja Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes (LRVP) direktors Vilis Avotiņš.

Videi nodarīto kaitējumu aprēķinājusi ekspertu komisija, apzinot nepieciešamos līdzekļus SIA «Trest Oil» degvielas uzpildes stacijas (DUS) būvniecības dēļ nopostītās kāpas atjaunošanai.

Tomēr izredzes kāpu atjaunot ir nelielas, uzskata ekspertu komisijas priekšsēdētājs Māris Strautmanis.

Komisija secinājusi, ka par kāpas smilšu bēruma veidošanu lēmums jāpieņem pašvaldībai. Tai jāatgūst zemes īpašuma tiesības, anulējot pirkšanas un pārdošanas līgumu, zemi atsavinot valsts vajadzībām vai iegādājoties to no pašreizējā īpašnieka. Jāveic arī grozījumi teritorijas plānojumā, nosakot teritoriju par dabas pamatni, kā arī pirms uzbēruma veidošanas jāpabeidz sarkano līniju izstrāde.

Eksperti norāda, ka galvenie veicamie darbi vides vērtību radīšanai, kas būtu līdzvērtīgas izpostītajām, ir smilts bēruma izveidošana 2000 kubikmetru apjomā un teritorijas apzaļumošana 1000 kvadrātmetru platībā.

Aptaujājot ceļu būves un apzaļumošanas firmas, komisija konstatējusi, ka šāda smilšu uzbēruma veidošana varētu izmaksāt 3,83–4,94 latus kubikmetrā. Savukārt apzaļumošanas un priežu stādījumu ierīkošana varētu izmaksāt 2,5 latus kvadrātmetrā. Smilšu uzbērumu var veidot pēc analoģijas ar bijušo, slīpumu panākot līdzīgi, kā to praktizē vietās, kur ierakumos būvē autoceļus.

Eksperti tomēr atzinuši, ka kāpu kā dabas veidojumu, kas veidojies ilgā laika periodā un ir apaudzis ar kokiem, atjaunot nav iespējams. Parastās priedes stādu ieaudzēšana, kad koks jau sasniedzis vairāku metru augstumu, nav iespējama. Līdz ar to divgadīgo priežu stādījumu par līdzvērtīgu vides vērtību varēs uzskatīt tikai pēc gadiem simt, kad koki būs pieauguši, skaidro speciālisti.

Komisija arī konstatējusi, ka kāpas pārveidošanas iespēja pastāvējusi jau kopš 1995. gada 12. decembra, kad apstiprināts Rīgas pilsētas attīstības plāns 1995.–2005. gadam. Tajā kāpa iekļauta jauktā dzīvojamajā un darījumu iestāžu teritorijā, kas atļauj arī DUS celtniecību.

DUS būvniecība sākta, pamatojoties uz Rīgas pilsētas būvvaldes izsniegtu būvatļauju, un apturēta saskaņā ar Valsts būvinspekcijas 18. februāra lēmumu. Būvatļaujas anulēšanas pamats ir Būvvaldes izsniegto arhitektūras plānošanas nosacījumu neizpildīšana, kuros bija noteikta prasība izstrādāt gruntsgabala un blakus esošo zemesgabalu sarkano līniju projektu. Ja šie nosacījumu būtu izpildīti, Valsts būvinspekcijai nebūtu bijis juridiska pamata būvdarbus apturēt, teikts komisijas atzinumā.

Kā secinājusi komisija, norakta kāpa, par ko LRVP 2004. gada 27. janvārī izsniegusi dabas resursu lietošanas atļauju 2053 kubikmetru smilts iesaistīšanai saimnieciskajā apritē, noņemts zāliens 1000 kvadrātmetru platībā saskaņā ar Rīgas Domes Apstādījumu saglabāšanas komisijas 2004. gada 12. janvāra lēmumu, nocirsti koki, pamatojoties uz 2002. gada 4. novembra un 2004. gada 12. janvāra Rīgas Domes Apstādījumu saglabāšanas komisijas lēmumiem.

Kā informēja Strautmanis, SIA «Trest Oil» DUS būvniecības tiesiskos aspektus un amatpersonas, kas atbildīgas par videi nodarīto kaitējumu, pašreiz noskaidro Ģenerālprokuratūra.

Kā jau ziņots, izveidot komisiju, lai novērtētu zaudējumus, kas radušies, norokot Baložu kāpu, LRVP uzdeva vides ministrs Raimonds Vējonis (ZZS). To ierosināja bijušais reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Ivars Gaters (JL).

Komisijā darbojas pārstāvji no LRVP, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas, Vides valsts inspekcijas un Valsts ģeoloģijas dienesta, arī Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Vides aizsardzības katedras profesors Guntis Eberhards.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.09.2017
Ienākt apollo.lv