Datorprogramma, iespējams, atklājusi jaunu Šekspīra lugu

Apollo
0 komentāru

Viljams Šekspīrs, ar lielu ticamības daļu, ir viens no 1596. gadā publicētās anonīmās lugas «Karaļa Eduarda III valdīšana» autoriem. Šādu secinājumu izdarījis Londonas angļu valodas un literatūras institūta profesors Braiens Vikers, kurš pētījumam izmantojis Māstrihtas universitātē izstrādāto programmu «Pl@giarism», kas domāta, lai analizētu studentu darbus, kuri tiek turēti aizdomās par plaģiātismu, vēsta laikraksts «The Times».

Datorprogramma, iespējams, atklājusi jaunu Šekspīra lugu

Foto: Scanpix/Reuters

Vikera argumentācija tiek veidota uz pamatojuma, ka katram autoram, tajā skaitā arī dramaturgam, ir noteikti runas šabloni jeb savā ziņā «lingvistiskie pirkstu nospiedumi». Ar «Pl@giarism» palīdzību analizējot blokus, kuri sastāv no trīs un vairāk vārdiem, var atrast tādus pat teksta masīvos. Izpētot lugu «Karaļa Eduarda III valdīšana» izrādījies, ka tā satur aptuveni 200 sakritības ar Šekspīra frazeoloģiju un leksiku. Visas tās atrodas četrās ainās, kas sastāda aptuveni 40% no visas lugas.

Interesanti, ka vēl 200 sakritības norāda uz to, ka Šekspīra līdzautors, iespējams, bijis Barda laikabiedrs, viens no Elizabetas laika zināmākajiem dramaturgiem, «Spāņu traģēdija» autors Tomass Kids (1558 – 1594).

Aizdomas par to, ka Šekspīrs ir vismaz viens no lugas «Karaļa Eduarda III valdīšana» autoriem nebūt nav jaunas – tām ir jau aptuveni 150 gadi. Taču, tikai kopš 1997. gada lugu sāka iekļaut Šekspīra darbu krājumos: «The Riverside Shakespeare» un «The Oxford Shakespeare: The Complete Works».

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.11.2017
Ienākt apollo.lv