«Dell» dators mājai ar jaunu iedvesmu — «Studio XPS 16» Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Lai arī Latvijā «Dell» portatīvie datori nav pārāk izplatīti, pasaulē šis zīmols guvis atzinību. Tas parasti asociējas ar kvalitāti un izturību, tomēr jāatzīst, tas ir veiksmes un sakritības jautājums, jo tehnika paliek tehnika.

Es personīgi domāju, ka «Dell» savu nerimstošos popularitāti guvis, neizmantojot viltīgus paņēmienus, kā glancētas un spīdīgas plastmasas detaļas datora dizainā. «Dell» tehnika vienmēr bijusi atturīga un klasiska, par ko arī saņēmusi krietnu devu kritikas. Viens no pēdējiem šā ražotāja lolojumiem ir «Studio XPS 16», kas iezīmē jaunas nianses «Dell» dizaineru virzienā — tas ir moderns, elegants un, jā, arī glancēts.

Cipars «16» datora nosaukumā arī nozīmē tā relatīvo izmēru, un šādu datoru drīzāk vajadzētu saukt par galda aizstājēju, nevis portatīvo datoru. Bet nepārprotiet — tā svars ir trīs kilogrami un biezums nepārsniedz četrus centimetrus. Aprīkots ar pilnu komplektu komunikācijām un diezgan iespaidīgu dzelžu atlasi, «Studio XPS 16» droši pretendē uz multimediju plus datorspēļu datora statusu.

Kvalitāte paliek, tradīcijas mainās

Tātad «Dell» ir atkāpies no saviem principiem izmantot pēc iespējas mazāk glancēto materiālu, un nu «Studio XPS 16» ir pilnīgs pretstats saviem priekšgājējiem. Pulēta, piķa melna plastmasa dominē gan uz datora vāka, gan delnu novietnes. Arī ekrāns pārklāts ar organisko stiklu, kas piešķir datoram ļoti modernu izskatu. Bet bez tā datora korpuss un monitora eņģes ir apvītas ar alumīnija detaļām, kas piedod tādu kā izturības un solīduma iespaidu. Un tiešām — «XPS Studio» ir ļoti stabili nostrādāts, visas korpusa daļas turas kopā stingri, un tas lieki nekrakšķ un nešķobās. Zīmīgākā dizaina nianse — ādas apdare uz ekrāna vāka, tieši tur, kur aizvērtu datoru paņems roka, kad tas jāpārvieto. Izskatās ļoti šarmanti, un roku ādas receptori to novērtēs.

Kā jau ierasts, «Dell» korpusi parasti tiek būvēti no magnija sakausējuma, kas ir izturīgāki pret triecieniem un vibrāciju, salīdzinot ar plastmasu. Tāpat šāds korpuss nodrošina labāku karstuma izvadīšanu no datora detaļām. Runājot par karstumu, jaudīgie datora dzelži pilnā slodzē, piemēram, spēlējot spēles, datoru pamatīgi sasilda, arī delnu novietne kļūst karsta.

Izgaismota klaviatūra

Klaviatūra «Studio XPS 16» datorā piedzīvojusi nelielas pārmaiņas gan vizuāli, gan funkcionāli. Izvēlētais materiāls atbilstoši komfortabls — viegli matēts, pogas spiežas ļoti mīksti un klusi. Šim modelim ir vēl kāda būtiska ekstra — izgaismojums. Funkcija, kas radikāli atvieglo darbu ar datoru pilnīgā tumsā. Gan taustiņi, gan skārienjutīgo paneļu pogas spīd baltā krāsā tieši vajadzīgajā spilgtumā — viss ir skaidri saskatāms, un acis nekas nežilbina.

Porti, sloti un funkcijas

«Studio XPS 16» ir apdāvināts ar bagātīgu portu klāstu. Tiesa, gribētu piesieties USB portiem, kuri ir tikai trīs, turklāt viens no tiem ir «eSATA», «PowerShare» un USB apvienojums, kas nozīmē, ka šis USB ports, visdrīzāk, būs vienmēr aizņemts. Nedaudz sīkāk par iepriekš minētajām iespējām. Ir zināms, ka pirms kāda laika vairāku mobilo telefonu ražotāji vienojās par kopīgu iekārtu lādēšanas standartu. Un tas ir — mini USB jeb iespēja lādēt telefonu (un citas ierīces) no USB porta. Tas nav nekas jauns, daudzas ierīces jau to dara tagad, tiesa, kā likums, datoram jābūt ieslēgtam. «PowerShare» nozīmē, ka datoru var izslēgt, bet iekārta turpina lādēties. Savukārt «eSATA» pieslēgvieta ir domāta ārējiem diskiem, kas izkonkurēs savus standarta USB brāļus ar krietni labāku veiktspēju.

Arī ārējiem monitoriem, projektoriem un citām iekārtām te ir pilns komplekts. Kā vienmēr, standarta VGA, HDMI arī nebūtu nekāds retums un vēl trešais — «Display Port», kas ir tāds kā jaunums un sola nākotnē aizvietot abus minētos. Bet pārējie porti jau gluži standarts: ir «firewire», karšu lasītājs un «Express card» slots, ir 1GB LAN ports un vietas, lai pieslēgtu pāri austiņu un mikrofonu.

Runājot par mikrofonu, datorā tas jau ir iebūvēts, tāpat arī divu megapikseļu web kamera. Datorā, protams, ir arī N klases bezvadu tīkla adapteris un «Bluetooth» modulis ar pastiprinātu antenu — tātad labāku uztveramību.

Spīdīgais ekrāns

«Studio XPS 16» aprīkots ar nedaudz neierastas izšķirtspējas, kas parasti ir raksturīgi televizoriem, «Wide XGA» (1366×768), 16 collu ekrānu. LCD izgaismošanai kalpo baltās gaismas diodes, kas tagad jau tapis kā standarts katoda lampu vietā. Kā jau iepriekš minēju, ekrāns pārklāts ar pulēta organiskā stikla slāni, kam piemīt spēcīgs atstarošanas efekts. Spēcīgā ārējā apgaismojumā var sanākt, ka ekrānā sevi saskatīt ir vieglāk nekā attēlu monitorā. Tas it kā nebūtu aktuāli mājas datoram, bet birojā gan var rasties situācija, kad dators ilgi jāgroza, kamēr atrodas pozīcija, kurā neviens apgaismojuma objekts ekrānā neatspīd.

Dzelži — principā griesti!

«Studio XPS 16» nu nekādi nav budžeta klases dators, un, kas attiecas uz dzelžiem, arī te viss ir labākajā kartībā. Pārskatam esmu izveidojis nelielu sarakstiņu ar galvenajām datora komponentēm un to raksturlielumiem.

Procesors: Intel Core 2 Duo P8400 2,26GHz
Atmiņa (RAM): DDR3, 4GB, 1066Mhz
Cietais disks: 320GB, 7200 apgriezienu
Mikroshēmojums: Intel PM45
Video: ATI Mobility Radeon HD3670, 512MB video atmiņas

Protams, dators vienmēr var būt jaudīgāks, līdz ar to arī dārgāks un lielāks, bet šādam izmēram un svaram šāda konfigurācija principā ir griesti. Dators ir salikts uz pēdējās paaudzes «Intel» mikroshēmu kopas ar DDR3 atbalstu. Uz cieto disku un RAM apjomu taupīt nav vērts, cenu starpība te ir ļoti niecīga, tāpēc «Studio XPS 16» datorā ir ievietots maksimālais iespējamais. Jāpiebilst, 7200 apgriezienu cietie diski ar 320GB ietilpību ir parādījušies salīdzinoši nesen un arī te tāds disks ir atrodams — ietilpīgākais un ātrākais portatīvajam datoram. Protams, ātruma pieaugums varbūt nav ar aci manāms, tomēr dažas sekundes uz «Windows» un spēļu ielādē tiks glābtas.

«Studio XPS 16» ir arī lielisks spēļu dators. «ATI Mobility Radeon HD3670» grafisko karšu skalā varētu novietot krietni virs vidējā līmeņa. Varbūt ne gluži tā, ka varētu spēlēt «Crysis» uz ārējā 32 collu monitora ar maksimālajiem uzstādījumiem, bet principā visas jaunākās spēles ar standarta iestatījumiem strādā bez aizturēm un ļoti gludi. Videokartei ir sava neatkarīgā videoatmiņa 512Mb, bet vajadzības gadījumā tā izmanto sistēmas atmiņu līdz pat pusotram gigabaitam.

Ar un bez elektrības vadiem

Baterijas veiktspēja šādas klases datoram nav svarīgākais raksturlielums, tiesa, pasēdēt gultā ar datoru — tāda vēlme var vienmēr uznākt, un ne vienmēr gribēsies stiept vadu līdzi. Ņemot vērā ekrāna izmēru un datora jaudu, trīs stundas ir pieņemams laiks vidējā režīmā. Tas ir, piemēram, interneta pārlūkošana vai filmas atskaņošana. Protams, spēlējot kādu resursus rijīgu spēli, baterija varētu iztukšoties pat stundas laikā.

«Studio XPS 16» barošanas bloks ir vienkārši lielisks, tas ir tikai 1,5 centimetrus biezs. Beidzot es redzu tiešām labi pārdomātu barošanas bloku, kas, datora somā iebāzts, netaisīs lielu pumpu uz tās. Vēl viena patīkama nianse — indikators uz barošanas bloka spraudņa, vai, vienkārši izsakoties, nav jālien vairs pa grīdu, lai paskatītos, vai tas ir ieslēgts.

Kvalitāte, kas jau nepārsteidz

Es esmu redzējis simtiem portatīvo datoru. Desmitiem pats lietojis un vēl desmitus pats aprakstījis un testējis. Protams, visi zemūdens akmeņi parādās tikai lietošanas laikā. Ir lietas, pie kurām pierod, ir, kuras apnīk un sāk kaitināt, līdz cilvēkam pieriebjas ne tikai konkrētais datora modelis, bet arī visas citas tā paša ražotāja iekārtas. Un tas viss ir atkarīgs ne tikai no paša datora, bet faktoriem tam apkārt: operētājsistēma, papildu programmas, draiveri, tehniskais atbalsts un serviss, kā arī (ne)veiksmes faktors. Par šīm lietām man diemžēl grūti atbildēt, bet par pašu datoru man gan ir savs sakāmais.

«Dell Studio XPS 16» ir ļoti kvalitatīvi un spēcīgi nostrādāts dators. Lielisks, mūsdienām atbilstošs dzelžu komplekts. Ja glancētās virsmas nekaitina un delnu novietņu karšana tiks atrisināta ar ārējo klaviatūru spēlēšanas laikā — tad šis noteikti ir kvalitatīvs un moderns produkts savā klasē.

«Dell Studio XPS 16» testiem piedāvā «Lattelecom». Tehniku iespējams iegādāties «Lattelecom» veikalos un internetā.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.11.2017
Ienākt apollo.lv