Doma baznīcas tornim draud sabrukšana

Apollo
0 komentāru

Eksperti brīdina — ja nekas netiks darīts lietas labā, tad plaisa, kas izveidojusies Doma baznīcas sienā, pēc 20 gadiem būs tik plata, ka tajā varēs iebāzt pirkstu, vēsta laikraksts «Telegraf».

Doma baznīcas tornim draud sabrukšana

Foto: Ieva Čīka/LETA

Pie vainas esot baznīcas torņa smagums, taču pagaidām neviens nezina, kā to labot.

Doma baznīcas pārstāvis Kaspars Upītis un restaurators Kaspars Lūsis skaidro, ka pie vainas ir sliktā apkure, vecais jums un pats trakākais — pamatu vājās konstrukcijas — tieši tāpēc arī plaisa ir veidojusies.

Viņi skaidro, ka dievnamam ir nepieciešama ļoti nopietna restaurācija, bet ja neko nedarīšot — Rīga var palikt bez tās simbola, brīdina Upītis.

Eksperti skaidro, ka baznīca stāv neīstā vietā — šī vieta savulaik bijusi diezgan purvaina. Līdz ar to ēkas pamati ar grūtībām spēj noturēt smago torni — viens no ēkas stūriem ir kļuvis vājāks un tāpēc izveidojusies plaisa.

Problēma arī esot baznīcas koka pamati, kurus nevarot tik viegli nomainīt, kā tas būtu, ja pamati būtu jāmaina parastai mājai.

Darba grupa, kas strādāja ar baznīcas restaurācijas projektu, aprēķinājusi, ka dievnama atjaunošanai nepieciešami 37 miljoni latu, taču tajā pašā laikā piebilst, ka neviens pasaulē tādus darbus nav veicis — neesot tādas pieredzes un nav pat ideju, kā to īsti izdarīt.

Nesen uzstādīta speciāla mērierīce, ar kuru mēra, cik ātri plaisa kļūst lielāka — pēdējo divu mēnešu laikā tā kļuvusi platāka par 0,22 milimetriem, bet ja neko nedarīs, tad pēc desmit gadiem plaisa kļūs platāka par 0,5 milimetriem.

Ja plaisa vēl vairāk paplašināsies, vai uzradīsies otra, tornis vienkārši sabruks, brīdina eksperti. Pēc cik gadiem tas notiks — to eksperti atsakās prognozēt.

Ziņo redaktoram par kļūdu!



Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv