Eiropas zinātnieki Rīgā diskutēs par I Pasaules kara mantojumu Attēlu galerija

Apollo
3 komentāri

Š.g. 12.novembrī kinoteātrī «Splendid Palace» norisināsies starptautisks forums ar nosaukumu «Pagrieziena punkts – pirms un pēc I Pasaules kara, vēsture un mūsdienas. Latvija un Eiropa», kas veltīts cilvēces domas un varas attiecību paradigmas maiņai, ko Eiropā aizsāka I Pasaules karš. 

Eiropas zinātnieki Rīgā diskutēs par I Pasaules kara mantojumu 2 attēli Atvērt

Foto: Publicitātes foto

Sadarbībā ar Gētes institūtu, foruma ietvaros tiks demonstrēta režisora Riharda Osvalda 1930.gada Berlīnē uzņemtā melnbaltā filma «1914. Pēdējās dienas pirms pasaules kara», kas rekonstruē Pirmā pasaules kara izcelšanos. Filmas darbība norisinās dažas nedēļas pirms Pirmā pasaules kara sākšanās. Ieeja forumā bez maksas.

«Filmā redzams I pasaules kara atspoguļojums un atsauces literatūrā, avīzēs, kino, radio. Filma risina aktuālās varas problēmas – antisemītismu, uniformu kultu u.c. Šodien, noskatoties filmu, mēs  varam izvērtēt – ko īsti var kino kā māksla pateikt par vēstures notikumu tik īsu posmu (15 gadus) pēc fakta. Tā ir iespēja arī mūsdienu acīm paraudzīties uz mūžīgi aktuāliem varas, kara un indivīda attiecību jautājumiem,» par filmu stāsta «Rīga 2014» Mākslinieciskās padomes un tematiskās līnijas «Brīvības iela» kurators Gints Grūbe.   

Filma «1914. Pēdējās dienas pirms pasaules kara» sākas ar atentātu pret Austroungārijas troņmantnieku un viņa sievu 1914.gada 28.jūnijā Sarajevā. Atentāta rezultātā viņi abi iet bojā, uz ko Austrijas armija un ārlietu ministrs pieprasa atbildēt ar karu. Toreizējais ķeizars Francis Jozefs to sākumā vēlas novērst, taču pēc Vācijas reihskanclera piedāvājuma palīdzēt Austrijai un Serbijas vēršanās pēc krievu atbalsta viņš dod savu piekrišanu. 

2014.gadā apritēs tieši 100 gadi kopš I Pasaules kara sākuma, kas vienlaikus aizsāka būtisku pagrieziena punktu visās līdzšinējās dzīves sfērās, tostarp, ekonomikā, arhitektūrā, mākslās un zinātnes sasniegumos. Rīga kā 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsēta trešajā starptautiskajā forumā diskutēs par šiem jautājumiem, iezīmējot vienu no 2014.gada programmas tematiskajām līnijām «Brīvības iela». Tādējādi ar Rīga 2014 tematisko līniju «Brīvības iela» tiek ikviens aicināts domāt par cilvēka iekšējo brīvību, tās simboliskajām attiecībām un spēli starp varu un cilvēku, kas ir arī Rīgas centrālās ielas – Brīvības ielas – spoguļattēls 20.gadsimta varu peripetijām un cilvēku likteņiem.

Foruma darba valoda būs latviešu, angļu un vācu (tiks nodrošināts tulkojums latviešu valodā), kas būs skatāms arī tiešraidē kultūras portālā «riga2014.org». 

  • Reģistrēšanās dalībai forumā līdz 7.novembrim, zvanot 67043639 vai atrakstot uz riga2014@riga2014.org. 

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Zvaigznes sola

Vairāk

KAS GAIDĀMS ŠOMĒNES?

Horoskopi

Vairāk

Valūtu kursi

21.10.2017
Ienākt apollo.lv