Eirozonas finanšu ministri piekrīt piešķirt Kiprai starptautisko aizdevumu Papildināts

Apollo
91 komentārs

Eirozonas finanšu ministri naktī uz pirmdienu piekrituši piešķirt Kiprai desmit miljardu eiro (7,03 miljardu latu) lielu starptautisko aizdevumu, lai glābtu Kipras bankas no bankrota un saglabātu Kipru eirozonā.

Eirozonas finanšu ministri piekrīt piešķirt Kiprai starptautisko aizdevumu

Foto:Reuters/Scanpix

Vienošanās panākta pēc vairāku stundu ilgām smagām sarunām starp Kipras prezidentu Niku Anastasiadu un Eiropas Savienības (ES), Eiropas Centrālās bankas (ECB) un Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) pārstāvjiem.

Taču pagaidām nav informācijas, kad Kiprā strādājošās bankas, kuru darbība apturēta jau desmit dienas, varētu atsākt darbu. Banku darbību iepriekš tika paredzēts atjaunot otrdien.

«Mēs esam pielikuši punktu neskaidrībai, kas pēdējo dienu laika skāra Kipru un eirozonu,» paziņoja Eirogrupas prezidents Jerūns Deiselblūms

Vienošanās paredz, ka Kipras otra lielākā banka - «Laiki Bank» («Popular Bank») - nekavējoties tiks sadalīta «labajā» un «sliktajā» bankā, bet labie aktīvi galu galā tiks pievienoti Kipras lielākajai bankai «Bank of Cyprus».

Savukārt sliktā banka laika gaitā tiks likvidēta.

Deiselblūms norādīja, ka šāda rīcība nodrošinās 4,2 miljardu eiro (2,9 miljardu latu) ietaupījumu. Tāpat viņš pavēstīja, ka pat vislabāk pasargātie obligāciju īpašnieki, kas investējuši «Laiki Bank», piedzīvos savu noguldījumu zudumu.

Tikmēr visi Kipras bankās esošie depozīti, kas pārsniedz 100 000 eiro, tiks aplikti ar vienreizējo nodevu, par kuras apmēru tiks izlemts tuvākajās dienās.

Savukārt noguldījumi, kas nepārsniedz 100 000 eiro, ar nodokli netiks aplikti.

Tāpat jaunā vienošanās ietver arī Kipras valdības īstenotu taupības programmu, privatizācijas plānu un nodokļu izmaiņas laikā, kad valsts ekonomikas recesija padziļinās, ņemot vērā darba vietu likvidēšanu bankās un uzņēmumos, kas zaudē savus noguldījumus.

ES ekonomikas un monetāro lietu komisārs Oli Rēns sacīja, ka steidzami nepieciešams izstrādāt jaunas ekonomikas prognozes Kiprai, lai ņemtu vērā šīs vienošanās faktorus.

Rēns arī pavēstīja, ka Kipras valdība lēmumu, kad atcelt ierobežojumus naudas izņemšanai no bankomātiem, pieņems svētdien.

Kipras parlaments jauno vienošanos paredzējis apstiprināt aprīlī.

Vienošanās bija jāpanāk līdz pirmdienai, jo pretējā gadījumā ECB pārtrauktu ārkārtas finansējumu, kas Kipras bankas nostādītu bankrota priekšā.

Deiselblūms pauda pārliecību, ka šī vienošanās ir daudz labāka, nekā iepriekš ierosinātā, kas paredzēja aplikt ar vienreizējo nodevu visus noguldījums.

Taču Rēns brīdina, ka Kipras finanšu krīzes dziļums nozīmē, ka valsti gaida smaga nākotne.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

24.11.2017
Ienākt apollo.lv