Eksperts: NĪN iesaldēs mājokļu tirgu

Apollo
0 komentāru

Līdzīgi kā valdības «pretinflācijas» programmā pieņemtie nodokļi un nodevas, tā arī mājokļa dzīvojamās platības nodokļa ieviešana pašlaik tiek pieņemta neatbilstošā situācijā, uzskata «Acro Real Estate» valdes loceklis Māris Laukalējs.

Eksperts: NĪN iesaldēs mājokļu tirgu

Foto: , MUOVASI SEMPRE IN AVANTI, CC licence

Pašlaik un vismaz nākamgad nekustamā īpašuma tirgus joprojām būs neaktīvs, ar lejupejošām cenām daudzos nekustamā īpašuma tirgus segmentos. Nodokļa dzīvojamajām platībām pieņemšana šādā situācijā vēl vairāk iesaldēs nekustamā īpašuma tirgu, bet — pats galvenais — nekustamā īpašuma īpašniekiem nebūs izvēles iespējas. Viņi, nespējot samaksāt nodokli, nevarēs to arī pārdot par kaut cik adekvātu cenu, uzskata Laukalējs.

Eksperts norāda: ja šā nodokļa nepieciešamību nosaka kādi ārēji faktori, tas jāpieņem, bet nodokļa likmes tuvākajos gados jānosaka atbilstoši gan iedzīvotāju maksātspējai, gan nekustamā īpašuma nozares attīstības stadijai, kas nozīmē, ka likmei tuvākajos gados jābūt ievērojami simboliskai tiem nekustamajiem īpašumiem, kur dzīvo lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa, savukārt nosakot tā saukto progresīvā nodokļa likmi īpašumiem, piemēram, no 150 000 latu. Līdz ar to nekustamā īpašuma dzīvokļu tirgus segmenta vārgo stabilizāciju ievērojami ietekmē valsts nodokļu politikas tālākā attīstība, kā rezultātā vismaz līdz nodokļa likmes pieņemšanas brīdim turpināsies lēna cenu samazināšanās 1–3% apmērā mēnesī.

Vienlaikus Māris Laukalējs norādījis, ka pēc būtības NĪN ir  efektīvs ne tikai budžeta situācijas uzlabošanai, bet galvenokārt kā nekustamā īpašuma tirgu regulējošs faktors. Strauji pieaugot nekustamā īpašuma tirgus vērtībām, ar šā nodokļa likmju palielināšanu iespējams novērst nekustamā īpašuma «burbuļa» rašanos. Savukārt laikā, kad nekustamā īpašuma tirgus ir stagnācijas stadijā, pazeminot nodokļa likmes, iespējams veicināt nekustamā īpašuma tirgus kā tautsaimniecības nozares aktivizēšanos.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
24

2017. gada 24. novembris

Vārda dienas

Velta, VeldaVīne, Vīna, Viners, Vinārs, Veltija, Velte, Velita, Veldra, Velards

Valūtu kursi

24.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv