Elektroenerģijas tirgus vidējā cena Latvijā pagājušajā nedēļā samazinājās par 9%

Apollo
26 komentāri

Vidējā elektroenerģijas tirgus cena Latvijā un Lietuvā pagājušajā nedēļā bija 55,19 eiro par megavatstundu (MWh), kas bija par 9% zemāk nekā pirms nedēļas, liecina AS «Latvenergo» apkopotā informācija par elektroenerģijas tirgus cenām «Nord Pool Spot» biržā pagājušajā nedēļā.

Elektroenerģijas tirgus vidējā cena Latvijā pagājušajā nedēļā samazinājās par 9%

Foto:Ieva Čīka/LETA

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas galvenokārt ietekmēja klimatiskā situācija un jaudu trūkums Ziemeļu valstīs, Skandināvijā, kā arī jaudu deficīts un augsta atkarība no importa Lietuvā. Šajā dominējošajā jaudu deficīta situācijā nozīmīga loma tirgus cenas stabilizācijā bija Rīgas termoelektrocentrālēm (TEC).

Cenu lejupslīdi Latvijā un Lietuvā pamatā veicināja 8% kāpums Latvijas saražotās elektroenerģijas apjomā, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu, kā arī 27% pieaugums elektroenerģijas importam pieejamās jaudas pārvades kapacitātē no Baltkrievijas, kas tādējādi nodrošināja, ka importētās elektroenerģijas apjoms no Baltkrievijas pieauga par 24%, salīdzinot ar iepriekšējo nedēļu.

Būtisku lomu tirgus cenu stabilizācijā ieņēma arī efektīva Rīgas TEC darbība, abām ražotnēm strādājot ar pilnu jaudu. Tomēr augsto cenu līmeni dienas palielināto slodžu periodā galvenokārt noteica konkurētspējīgu jaudu deficīts Lietuvā līdz ar izteiktu atkarību no importa, kā arī augstās cenas visā biržā. Kopumā iepriekšējās nedēļas laikā elektroenerģijas cenas Latvijā un Lietuvā svārstījās no 25,03 līdz līdz 200,06 eiro par MWh.

Tikmēr Igaunijā pagājušajā nedēļā vidējā elektroenerģijas tirgus cena pieauga par 28% un sasniedza 52,13 eiro par MWh, kas bija viens no augstākajiem novērotajiem līmeņiem pēdējo nedēļu laikā. Cenu kāpumu Igaunijā pamatā noteica augstais cenu līmenis Skandināvijā, ko veicināja salīdzinoši auksti laikapstākļi. Kopumā elektroenerģijas cenas Igaunijā svārstījās no 20,58 līdz 200,06 eiro par MWh.

Pagājušās nedēļas laikā Baltijā elektrostacijas saražoja 85% no Baltijā nepieciešamās elektroenerģijas. Visvairāk elektroenerģijas importēja Lietuva - 72% no kopējā patēriņa. Latvija pagājušajā nedēļā saražoja par 4% vairāk nekā patērēja, bet Igaunijā izstrādes apjoms bija par 32% lielāks nekā elektroenerģijas patēriņš.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.12.2017
Ienākt apollo.lv