Emsis izskaidrojis savu apgalvojumu «mēs visi esam mirstīgi»

Apollo
0 komentāru

2004. gada 22. oktobrī Latvijas Pacientu tiesību birojs nosūtīja atklāto vēstuli Latvijas Republikas Ministru prezidentam Indulim Emsim, kurā tika lūgts paskaidrot plašāk, ko Emša kungs bija domājis, 2004. gada 21. oktobrī Latvijas Televīzijas raidījumā «Panorāma» par krīzes situāciju veselības aprūpes sistēmā ar publisku izteikumu: «visi mēs esam mirstīgi» un «aizmirstiet, ka veselības aizsardzība ir par brīvu».

Kā portālu «Apollo» informēja Signe Dauškane, Latvijas Pacientu tiesību biroja direktore, ir saņemta Emša atbildes vēstule.

2004. gada 13. novembrī birojā tika saņemta I. Emša kunga atbildes vēstule Nr. 42/P-3843-jur, kurā tika paskaidrots: «Izlasot Jūsu š. g. 22. oktobra atklāto vēstuli, rodas neizpratne par Jūsu pārmetumiem saistībā ar manu atzinumu, ka «visi mēs esam mirstīgi». Cik man zināms, cilvēka fiziskā dzīve sākas ar piedzimšanu un beidzas ar nāvi. Es kā politiska amatpersona neesmu dabas likumu izņēmums un, tāpat kā jebkura dzīva būtne, esmu mirstīgs. To neslēpu arī sarunā ar ziņu pārraides «Panorāma» žurnālistiem, atbildot uz jautājumu par savu veselību.

Runājot par veselības aizsardzības programmu apmaksu, daru Jums zināmu, ka šī gada valsts veselības budžets veido aptuveni 245 milj. latu, no kuriem 84 milj. latu ir novirzīti ārstniecības personāla darba samaksai. Pārējo nodokļu maksātāju līdzekļi tiek tērēti medikamentiem, neatliekamajai palīdzībai un citiem izdevumiem. Tāpēc vēlos uzsvērt, ka veselības aizsardzība tiek finansēta no nodokļu maksātāju naudas, tātad tā nav par brīvu.»

Latvijas Pacientu tiesību birojs uzskata, ka šāda Latvijas Republikas Ministru prezidenta atbilde vēlreiz apliecina, ka mūsu valsts vadošās politiskās amatpersonas nav ieinteresētas risināt problēmas veselības aprūpes jomā, kā arī tām pilnīgi nerūp Latvijas pacienti, kas jau ilgstoši veselības aprūpes jomā jūtas neaizsargāti.

Birojs cerēja saņemt I. Emša kunga atbildi nevis jautājumā par cilvēka fiziskās dzīves aspektiem, bet gan viņa komentārus un ieteikumus par pēdējā mēnesī notiekošajiem procesiem veselības aprūpes jomā, kas līdzinās kraham. Latvijas Republikas valdība nespēj realizēt Satversmes 111. pantā garantēto: «Valsts aizsargā cilvēku veselību un garantē ikvienam medicīniskās palīdzības minimumu.» Jāatzīmē, ka līdz šim Veselības ministrija tā arī nav skaidri definējusi, kādi medicīnas pakalpojumi būtu uzskatāmi par medicīniskās palīdzības minimumu. Kārtējo reizi vērojama situācija, kad tiesību aktā ir konkrēta norma, taču atbildīgās valsts institūcijas nav konkretizējušas, ko Latvijas Republikas iedzīvotāji var saņemt, neveicot tiešos maksājumus.

Arī Ministru prezidenta komentārs par to, ka veselības aizsardzība tiek finansēta no nodokļu maksātāju naudas, tātad tā nav par brīvu, nav īsti korekts, uzskata biroja pārstāvji. Piemēram, ja Eiropā pacienta tiešais līdzfinansējums ir ~15–30% no kopējām iemaksām veselības aprūpē, Latvijā jau tagad tie ir 40%. Latvijā jau patlaban ir izjaukts veselības aprūpes pieejamības sociālā taisnīguma balanss. Veselības ministrijas plānotā pacientu līdzmaksājuma palielināšana ir absolūti nepieļaujama. Šis iemesls satrauc daudzus pacientus, kuri zvana uz biroju un jautā, par ko tad viņi maksā nodokļus, kāpēc Latvijā vēl joprojām nav ieviesta veselības obligātā apdrošināšana.

I. Emša kunga neapdomīgi teiktos vārdus TV kameru priekšā, ka «visi esam mirstīgi», vairākums pacientu uztvēra kā cinisku attieksmi pret savas valsts pilsoņiem un valdības nespēju un nevēlēšanos kaut ko mainīt un uzlabot, lai sakārtotu veselības aprūpes sistēmu. Patlaban pacientos valda neizpratne un satraukums, ka, pēkšņi nonākot ārsta kabinetā vai uz operācijas galda, par viņu veselību un dzīvību ārsti vairs necīnīsies, jo pats Ministru prezidents ir atzinis cilvēka dzīvības bezvērtību.

Emsis izskaidrojis savu apgalvojumu «mēs visi esam mirstīgi»

Foto: AFI/Elmārs Rudzītis

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

24.09.2017
Ienākt apollo.lv