Finanšu policija novērš 2,35 miljonu latu izkrāpšanu no valsts

Apollo
0 komentāru

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde 15. decembrī apturēja šogad jau trīspadsmito ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu jeb naudas atmazgāšanu saistīta noziedzīga grupējuma darbību.

Finanšu policija novērš 2,35 miljonu latu izkrāpšanu no valsts

Foto: VID

Finanšu policijas izmeklētāji nākuši uz pēdām šim grupējumam, turpinot izmeklēt jau 5. janvārī sākto kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un šādā veidā iegūtu noziedzīgu līdzekļu legalizāciju.

Izmeklēšanas laikā noskaidrojās, ka daži no grupējuma «klientiem» turpina izdarīt jaunus noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu jomā, iesaistoties jau citā noziedzīgā naudas atmazgāšanas shēmā ar nolūku izkrāpt no valsts budžeta 2,35 miljonus latu.

15. un 16. decembrī Finanšu policijas izmeklētāji kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas ietvaros kopumā veica 11 kratīšanas Salaspilī, Smiltenē, Rīgā un Jūrmalā.

Kratīšanu laikā atsavināti noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu zīmogi, kodu kalkulatori, vairāk nekā 10 uz fiktīvu amatpersonu vārdiem reģistrētu uzņēmumu grāmatvedības dokumenti un citi nozīmīgi lietiskie pierādījumi, kā arī skaidra nauda — 5000 latu un 600 eiro.

Kratīšanas Rīgā un Jūrmalā tika veiktas arī pie kādas personas, kura atzīta par aizdomās turēto personu kriminālprocesā, ko Finanšu policija sākusi jau janvārī par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un šādā veidā iegūtu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

5. janvārī sāktā kriminālprocesa ietvaros, laika posmā no 26. līdz 28. februārim VID Finanšu policijai īstenojot vērienīgu pirmstiesas izmeklēšanas darbību kopumu, bija izdevies apturēt kāda noziedzīgā grupējuma darbību un kriminālprocesa ietvaros noziedzīgā shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontos kredītiestādēs Latvijā un Igaunijā arestēt vairāk nekā 950 000 latu.

Turpinot izmeklēšanu minētā kriminālprocesa ietvaros, tika noskaidrots, ka daži no grupējuma «klientiem» turpina veikt jaunus noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu jomā, iesaistoties citā noziedzīgā naudas atmazgāšanas shēmā, proti, šajā, kura darbību Finanšu policijai izdevies apturēt šā gada 15. decembrī. Tādējādi arī izmeklēšana saistībā ar šā gada 15. decembrī apturēto noziedzīgo grupējumu tiek īstenota šā gada 5. janvārī sāktā kriminālprocesa ietvaros.

Kratīšanu laikā viena no aizdomās turētajām personām veica aktīvu pretdarbību izmeklētājiem. Persona mēģināja slēpt pierādījumus, cenšoties tos aizmest prom, telefoniski deva norādījumus trešajām personām nelaist Finanšu policiju telpās kratīšanu izdarīšanai, kā arī deva norādījumus iznīcināt vai noslēpt pierādījumus, kas atradās objektos, kur arī tika veiktas kratīšanas. Persona pretojās arī fiziski, un to izdevās savaldīt, tikai piesaistot Jūrmalas pilsētas Pašvaldības policijas darbiniekus.

Šī persona, lai gan tai jau piemērots aizdomās turamās personas statuss iepriekš minētajā kriminālprocesā, līdz šim izvairījās no procesuālo darbību veikšanas, tas ir, atrunājoties ar dažādiem iemesliem, kuru patiesums neapstiprinājās izmeklēšanas gaitā, neieradās Finanšu policijā liecību sniegšanai. Tāpat šī persona turpināja veikt identiskus noziedzīgus nodarījumus tautsaimniecībā, saistībā ar kuriem tai jau piemērots aizdomās turamās personas statuss, proti, izmantoja cita noziedzīga grupējuma pakalpojumus naudas līdzekļu atmazgāšanai.

VID Finanšu policija ierosināja tiesai piemērot šai personai drošības līdzekli — apcietinājumu, lai tādējādi pārtrauktu personas noziedzīgās darbības un sevišķi smagu noziegumu izdarīšanu valsts ieņēmumu jomā. Tomēr tiesa apcietinājumu nepiemēroja, tāpēc izmeklētājs piemēroja ar reālu brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

Saskaņā ar Finanšu policijas rīcībā esošo informāciju 13 aizdomās turētās personas 2009. gada augustā, izmantojot vairākus uzņēmumus, kas formāli darbojās būvniecības un nekustamā īpašuma jomā, noformēja ar nodokli apliekamu darījumu dokumentus par faktiski nenotikušiem darījumiem. Tādējādi shēmas organizatori dokumentāli rādīja šķietamu saimniecisko darbību un iesniedza VID PVN deklarācijas un pielikumus par faktiski nenotikušiem darījumiem, kas bija par pamatu mākslīgas PVN pārmaksas izveidei. Šā gada augustā un septembrī noziedzīgajā shēmā iesaistītie uzņēmumi deklarējuši VID fiktīvus darījumus vairāk nekā 9,7 miljonu latu apmērā, šādā veidā samazinot budžetā maksājamo PVN vairāk nekā 1,7 miljonu latu apmērā.

Turklāt kratīšanu laikā pie aizdomās turētajām personām izņemti vairāku uzņēmumu dokumenti, piezīmes (elektroniskā veidā un ar roku zīmētas un aprakstītas shēmas) un priekšmeti (zīmogi, banku kodu kalkulatori), kas liecina, ka shēmas darboņi jau bija sagatavojuši PVN pārmaksu atmaksu pieprasījumus un gatavojās iepriekšminēto fiktīvo darījumu rezultātā saņemt atpakaļ no valsts budžeta mākslīgi izveidotu PVN pārmaksu vairāk nekā 2,35 miljonu latu apmērā.

Finanšu policijas izmeklētājiem ir pamats uzskatīt, ka šīs shēmas darbības rezultātā zaudējumi lielā apmērā var tikt radīti arī kādai Latvijas kredītiestādei, kura aizdomās turētās personas uzņēmumam izsniegusi kredītu vairāku desmitu miljonu eiro apmērā.

Pēc Finanšu policijas izmeklētāju rīcībā esošās informācijas aizdomās turētā persona vairākkārt pieprasījusi no kredītiestādes kārtējās kredīta daļas maksājuma izmaksu, par pamatojumu norādot viltotus dokumentus par fiktīviem darījumiem. 

Kopumā 5. janvārī sāktā kriminālprocesa ietvaros kopš februāra par aizdomās turētām atzītas 13 personas, tostarp gan tās, kas bija iesaistītas februārī apturētajā noziedzīgajā grupējumā, gan tās, kuras par aizdomās turētajām personām ir atzītas pēc pagājušajā nedēļā notikušajām izmeklēšanas darbībām.

Visām 13 personām piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.11.2017
Ienākt apollo.lv