FM: Cilvēku aktivitāte, iesniedzot «nulles» deklarācijas, pārsniedz prognozes

Apollo
0 komentāru

Cilvēku aktivitāte, iesniedzot mantiskā stāvokļa deklarācijas, pārsniegusi sākotnēji Finanšu ministrijas (FM) prognozēto, biznesa portālu «Nozare.lv» informēja FM Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis.

FM: Cilvēku aktivitāte, iesniedzot «nulles» deklarācijas, pārsniedz prognozes

Foto: Reuters/Scanpix

Saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) operatīvo informāciju, līdz 2012.gada 7.jūnijam bija reģistrētas 111 695 fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarācijas, bet FM sākotnēji prognozēja, ka deklarācijas būtu jāiesniedz vismaz 70 000 cilvēkiem, norādīja Jarockis.

«FM pateicas visiem cilvēkiem par sapratni un atbalstu sākumdeklarēšanas ieviešanā. Tas ir nozīmīgs solis godīgākas un tiesiskākas sabiedrības veidošanā Latvijā,» norāda Jarockis.

Patlaban VID turpina saņemt pa pastu pēdējās dienās aizpildītās un nosūtītās deklarācijas. Tāpat turpinās darbs pie deklarāciju apstrādes un informācijas ievadīšanas, pirmie pilnie analītiskie rezultāti sagaidāmi vasaras otrajā pusē.

Iegūtā informācija tiks izmantota galvenokārt fizisko personu ienākumu un izdevumu atbilstības kontrolei, lai nodrošinātu nodokļu nomaksas kontroles iespēju, kā arī korupcijas un naudas atmazgāšanas novēršanu. Informācija būs pieejama arī citām kontroles institūcijām vispārējā datu aprites kārtībā, ņemot vērā personas datu aizsardzības labās prakses prasības.

«Darījumi skaidrā naudā ir grūti izsekojami un tāpēc bieži sastopami ēnu ekonomikā. Bezskaidras naudas darījumos ir mazāka iespēja veikt krāpnieciskus darījumus un izvairīties no nodokļu nomaksas, kā arī netiek pieļauta iespēja legalizēt nelikumīgi iegūtus līdzekļus,» norādīja Jarockis.

Lai nodrošinātu iespēju nodokļu administrācijai un kontroles iestādēm pārliecināties par skaidras naudas uzkrājumu patiesu esamību, likumā tika noteikts pienākums personām ieskaitīt naudas uzkrājumu daļu virs 10 000 latu kontā kredītiestādē. Skaidrās naudas iemaksa bankas kontā atbilst Satversmei, tādējādi šis ierobežojums ir uzskatāms par samērīgu ar paredzēto ieguvumu, jo dod ieguldījumu ēnu ekonomikas apkarošanā un tiesiskākas sabiedrības veidošanā, skaidroja Jarockis.

«Savukārt, lai radītu iespēju personām, kuras izvairījušās no nodokļu nomaksas, segt valstij radītos zaudējumus, kas saistīti ar nodokļu nemaksāšanu, tika izstrādātas normas par iepriekš nedeklarēto ienākumu deklarēšanu. Šī bija viena no iespējām, ko personas varēja izmantot, lai deklarētu nereģistrētā darbībā iegūtos līdzekļus, tādējādi atvieglojot šo līdzekļu izmantošanu nākotnē un veicinot pāreju uz reģistrēto ekonomiku. Ārvalstu pieredze liecināja, ka šādas iespējas personas izmanto, par ko varējām pārliecināties arī Latvijā,» sacīja Jarockis.

Viņš informēja, ka līdz 2012.gada 7.jūnija darba dienas beigām VID bija saņēmis 45 personu iesniegtās mantiskā stāvokļa deklarācijas, kurās ir norādīti iepriekš nedeklarēti ienākumi 1,2 miljonu latu apmērā, no kuriem aprēķinātais valsts budžetā maksājamais iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas jau ir iemaksāts valsts budžetā, ir 187 000 latu, jo deklarācijā norādītajiem iepriekš nedeklarētajiem ienākumiem tiek piemērota iedzīvotāju ienākuma nodokļa likme 15% apmērā.

FM atgādina, ka tad, ja personai objektīvu iemeslu dēļ nebija iespējams iesniegt mantiskā stāvokļa deklarāciju likumā noteiktajā termiņā – līdz 2012.gada 1.jūnijam ieskaitot, piemēram, jūrniekiem, atrodoties izbraukumā, personai ir pienākums deklarāciju iesniegt triju mēnešu laikā pēc attiecīgo iemeslu izbeigšanās, pievienojot deklarācijai informāciju par objektīvajiem iemesliem, kas pamato personas nespēju iesniegt deklarāciju likumā noteiktajā termiņā.

Tāpat, ja persona kļūst par Latvijas rezidentu pēc 2012.gada 1.janvāra un atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, tai ir pienākums deklarēt mantisko stāvokli pēc stāvokļa tā gada 31.decembrī, kad persona kļuvusi par Latvijas rezidentu, un deklarāciju iesniegt VID no tam sekojošā gada 1.marta līdz 1.jūnijam.

 


 

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

21.09.2017
Ienākt apollo.lv