Gaismas terapija fiziķa skatījumā

Apollo
0 komentāru

Kopš Nīls Rībergs Finsens 1903. gada saņēma Nobela prēmiju par gaismas terapijas izveidi, nu jau veselu gadsimtu tā ir strīdīga medicīnas nozare.

Neapšaubāmi, ka gaisma cilvē­ka organismam ir vajadzīga visdažādākajos veidos, taču vai ar gaismu vien ir iespējams veikt tik daudzus ārstnieciskus brīnumus, kā to apgalvo šīs terapijas adepti? Piemēram, fir­mas «Bioptron» materiālos atrodam ziņu, ka 18 nedēļās, izman­tojot gaismas terapiju, ir izdevies izārstēt smagu plaukstas apdegumu.

Taču droši vien gaismas terapija nebija vienīgā, acīmredzot tika izmantota arī ārstēšana ar medikamentiem. Turklāt 18 nedēļas ir 4,5 mēneši — tik ilgā laikā daudz kas sadzīst…

Nedaudz iedziļināsimies reklāmas tekstā, kuru autors pirms kāda laika saņēma savā elektroniskajā vēstuļkastē: «Ozona cauruma iespaidā Saules gaisma ir kļuvusi agresīva un veicina ādas vēža rašanos. Mūsdienās ir radīts saules gaismas aizstājējs, no kura ir izslēgts kaitīgais UV starojums. Ie­kārta saucas «Bioptrons» — tā gaisma ir akoherenta, nav agre­sīva, iedarbojas šūnu līmenī, stimulē reģenerācijas procesus, atjauno ādu.»

Izlasot šo tekstu, rodas nepatīkams iespaids, ka uzturē­ties saulē ir bīstami. Taču virs Latvijas ozona cauruma nav! Un ultravioletais starojums nelielās devās organismam ir ne­vis kaitīgs, bet vajadzīgs.

Ko nozīmē gudrais vārds «akoherenta»? Vienkārši sakot, tā nav lāzera gaisma. Starp citu, praktiski visa mums apkārt esošā gaisma ir akoherenta, jo ar lāzeriem mums reti kad iznāk darīšana.

Uz ko varētu pamatoties «Bioptron» iekārtas ārstniecis­kais efekts? Šīs firmas interneta lappusē ir pastāstīts, ka ie­kārta izstaro gaismu 480–3400 nanometru diapazonā. Redzamās gaismas diapazons ir robežās no 380 līdz 760 nanometriem. Tālāk, līdz pat minētajiem 3400 nm, stiepjas in­frasarkanā starojuma diapazons.

Vai iekārtas darbības pa­matā nav tā pati vecā un dakteriem labi pazīstamā sildīšana? Jo infrasarkanais starojums nav nekas cits kā siltums! Un sil­tumam klāt ir «piešauts» nedaudz gaismas, lai tehnoloģija iznāktu modernāka…

Starp citu, ir viena kaite, kuru tiešām var izārstēt ar gaismu — tā ir ādas slimība psoriāze jeb zvīņēde. Taču tās ārstēša­nai vajadzīgs ultravioletais starojums. Vēl mediķi gandrīz vienbalsīgi apgalvo, ka gaismas terapija ir noderīga sezonālo traucējumu — nepietiekamā gaismas daudzuma izraisītās depresijas ārstēšanai rudenī un ziemā.

Taču par citiem pie­lietojumiem domas dalās. Lūk, ko varam izlasīt organizāci­jas «Thomson Healthcare» interneta lapā www.pdrhealth.com. «Ir daži veidi, kā medicīnā izmantot gaismu, taču kaišu sa­raksts, kuras šādi izārstēt nevar, diemžēl ir daudz garāks.

Par spīti pretējiem apgalvojumiem, nav zinātniski pierādīts, ka gaisma ārstētu vēzi, artrītu, menstruāciju problēmas, Alcheimera slimību, paaugstinātu asinsspiedienu, galvassāpes, hiperaktivitāti vai AIDS.

Ir arī maz pamata ticēt, ka gaisma spēj samazināt stresu, atbrīvot no bezmiega, uzlabot auglī­bu, paātrināt brūču dzīšanu, paaugstināt imunitāti, samazi­nāt holesterīna līmeni, palielināt skābekļa daudzumu asinīs vai stimulēt vairogdziedzera darbību.»

Gaismas terapija fiziķa skatījumā

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

19.10.2017
Ienākt apollo.lv