Galerijā «Jēkabs» izstāde «Staņislavam Kreicam 100» Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Mākslas galerijā «Jēkabs» (Rīgā, Jēkaba ielā 26/28, k. 2) no 19. augusta līdz 19. septembrim būs skatāma marīnista Staņislava Kreica simtgadei veltīta izstāde.

Staņislavs Kreics. «Klusums» (kartons/eļļa, 1984. gads). 3 attēli Atvērt

Staņislavs Kreics. «Klusums» (kartons/eļļa, 1984. gads).

Publicitātes foto

Staņislavs Kreics ir plaši pazīstams marīnists. Tāpēc arī šajā izstādē daudz jūras tematikai veltītu darbu, sākot ar klusas krāsas pielietiem ritmiem, vēju sabangotiem viļņiem, līdz jūras stihijas dinamiski traģiskai atklāsmei. «Ja gleznoju nemieru, tad, cik vien iespējams, sakāpinātu. Ja izvēlos mieru, tad man nepieciešams to maksimāli pastiprināt. Tas ir viens no maniem galvenajiem glezniecības principiem,» tā par savu mākslu teicis mākslinieks.

Tomēr, lai parādītu mākslinieka daiļrades dažādību, galerijā izstādītas arī gleznas ar pilsētu skatiem, kā arī ainavas.

Savos darbos Staņislavs Kreics centās atklāt dzimtenes mīlestību un skaistuma nepieciešamību. Spēks, nemiers un miers. Noskaņu maigums. Viņa jūra satrauc, nomierina, rosina iztēli un rada vēlmi būt pie tās. Gleznās spēcīgi jaušama mākslinieka jūtu bagātība un temperaments.

Mākslinieks dzimis Daugavpilī, bērnības gadus pavadījis Kārsavas apkaimē. Pēc pamatskolas beigšanas strādājis Ilūkstē par fotogrāfu. Šajā laikā radusies pirmā nopietnā interese par mākslu. 1938. gadā Staņislavs Kreics iestājies Latvijas Mākslas akadēmijā. Profesionālās iemaņas apguvis pie A. Annusa, V. Tones, K. Ubāna, taču vislielāko ietekmi uz mākslinieka personību un daiļradi atstāja studiju gadi prof. Vilhelma Purvīša dabasskatu glezniecības meistardarbnīcā. 1947. gadā Staņislavs Kreics absolvējis Ģederta Eliasa vadīto figurālās glezniecības meistardarbnīcu ar diplomdarbu «Atgriešanās».

Staņislavs Kreics kopa latviešu tonālās glezniecības tradīcijas. Viņš bija ražīgs mākslinieks. Viņam bija liels viņa glezniecības sapratēju un atbalstītāju pulks, tāpēc var teikt, ka viņš bija viens no sava laika populārākajiem māksliniekiem.

Staņislava Kreica gleznas atrodas Latvijas muzejos, Tretjakova galerijā Maskavā, kā arī daudzās privātkolekcijās Japānā, Itālijā, ASV, Vācijā un citur.

Mākslas galerija «Jēkabs»
Jēkaba iela 26/28, k. 2, Rīga
Tālr. 29528684
e-pasts: galerija@inbox.lv
www.paintings.lv

Darba laiks:
No pirmdienas līdz piektdienai 11.00–19.00
Sestdienās 11.00–15.00
Svētdienās slēgts

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Zvaigznes sola

Vairāk

KAS GAIDĀMS ŠOMĒNES?

Horoskopi

Vairāk

Valūtu kursi

18.11.2017
Ienākt apollo.lv