Galvenie investīciju darījumi Baltijā 2008. gadā

Apollo
0 komentāru

«Globālā kredītu samazinājuma un tam sekojošās finanšu krīzes acīmredzamā ietekme, kam sekoja jaunu investīciju iespēju ievērojams palielinājums — tās ir īpašības, kas vislabāk raksturo situāciju Baltijas īpašuma investīciju tirgū 2008. gadā. Papildus augstākām aizņēmumu izmaksām un kapitāla cenai kopumā starptautisko nekustamo īpašumu investoru nodomu īstenošanu apgrūtināja diezgan vājās makroekonomiskās perspektīvas,» atzīmē starptautiskās nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas «Re&Solution Group» izpilddirektors Ričardss Čeps.

LIETUVA. «Neraugoties uz nelielo pilnībā realizēto investīciju darījumu skaitu, 2008. gads bija vissekmīgākais gads Lietuvā attiecībā uz kopējo investīciju apjomu, kurš pārsniedza 300 miljonus eiro,» skaidro «Re&Solution Group» investīciju direktors Andrjus Stonkus. 2008. gadā īpašumu investīciju tirgū dominēja tirdzniecības īpašumu pārdošana, t. i., «Akropolis SC» un «Maxima» portfelis, kas sastāvēja no deviņiem objektiem. Tomēr 2008. gadā pārdošanai pieejamo pirmās šķiras nekustamā īpašuma objektu plašais klāsts negarantēja visu šo darījumu pabeigšanu. Vairāki no tiem tika pārtraukti jau pēc vienošanās panākšanas par galvenajiem pārdošanas nosacījumiem, jo daudzu darījumu sekmīga pabeigšana bija atkarīga no kreditora izvirzītajiem aizņēmuma noteikumiem. «Re&Solution» ir piedalījusies vissvarīgākajos investīciju darījumos un pabeigusi lielāko daļu no darījumiem Lietuvā pēc apjoma.

LATVIJA. Neraugoties uz daudzsološajām perspektīvām un 2008. gada sākumā prognozējamiem vēsturē vislielākajiem investīciju apjomiem Latvijā, kad vietējie attīstītāji sāka pabeigto komerciālo nekustamo īpašumu pārdošanu, tirgū pagājušajā gadā tika veikts tikai viens ievērojams investīciju darījums.

IGAUNIJA. Investīciju tirgus šeit joprojām ir relatīvi kūtrs, un daudzi investori aizgājuši no tirgus augstā konjunktūras nestabilitātes līmeņa un ievērojami pasliktinājušos finansiālo apstākļu dēļ. Tomēr daudzi investori turpina aktīvi novērot tirgu, lai varētu atsākt tajā darboties tūlīt pēc pirmo pozitīvo signālu saņemšanas. Visaktīvākie dalībnieki pēdējā laikā joprojām ir vietējie fondi un biržas dalībnieki.

Baltijas tirgus kļūst atraktīvs investoriem, kuru mērķis ir zemas cenas

Pēc Stonkus kunga domām, procentu interesei 2008. gadā bija pieaugoša tendence, kas palielinājās par 150–250 bāzes punktiem atkarībā no investīciju produkta veida un kvalitātes.

Ekonomiskais kritums, pieaugušās aizņēmumu izmaksas un iepriekšējā periodā novērotā pārmērīgā attīstītāju apetīte noveda pie tā, ka iesaistīšanās nekustamā īpašuma darījumos daudzos gadījumos bijusi ļoti riskanta, kā arī kalpoja par cēloni daudzu attīstītāju spekulatīvai pieejai, no kuriem liela daļa nebija profesionāļi. Šo iemeslu dēļ tirgū vērojams aizvien pieaugošs skaits neveiksmi cietušu nekustamā īpašuma īpašnieku, kuriem nav citas izejas, kā vien piespiedu kārtā atsavināt savus īpašumus.

«Mēs uzskatām, ka tendence «pagaidīsim un paskatīsimies», kura dominēja potenciālo investoru vidū 2008. gada beigās, drīz vien mainīsies, jo tirgus kļūst arvien pievilcīgāks investoriem, kuru mērķis ir iegūt atsavināmos īpašumus un kuri ir gatavi slēgt konkrētajiem apstākļiem pielāgotākus darījumus. Virkne fondu, kuri ir specializējušies šādos darījumos, pašlaik uzmanīgi vēro Baltijas tirgu,» saka Andrjus Stonkus, «Re&Solution Group» investīciju direktors.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
18

2017. gada 18. novembris

Vārda dienas

Doloresa, AleksandrsZanders, Zandars, Latvīte, Latvis, Laisve, Dollija, Dolita, Brīvīte, Brīve, Brīva, Alesandrs, Aleksandris

Valūtu kursi

18.11.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv