Hildas Vīkas izstāde «Ilgas» būs skatāma galerijā «Mūrnieks» Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Mākslas galerijā «Mūrnieks» no 5. līdz 31. martam būs skatāma gleznotājas Hildas Vīkas gleznu izstāde «Ilgas».

Izstādē būs aplūkojamas gleznotājas Hildas Vīkas portretu gleznas, kas tapušas trīsdesmitajos gados. Vairāk nekā 10 lielformāta gleznas nākušas no privātkolekcijas un tāpēc retu reizi ir iespēja tās aplūkot vienuviet.

Hilda Vīka (īstajā vārdā Hildegarde Vīka, prec. Eglīte; 1897.-1963.) Dzimusi Rīgā, liķieru rūpnīcas strādnieku ģimenē. Mācījusies vācu meiteņu amatniecības skolā Rīgā (1908-14.). 1. pasaules kara laikā strādājusi par žēlsirdīgo māsu, bērnu audzinātāju, kalponi Krievijā, Lietuvā, Polijā. 1918. gadā atgriezusies Latvijā, pēc grāmatvedības kursu beigšanas strādājusi par ierēdni Rūpniecības un tirdzniecības ministrijā, vēlāk Hipotēku bankā. Mācījusies Rīgas Tautas augstskolā (1920.-22), kur guvusi profesionālās pamatzināšanas glezniecībā pie A. Zauera (1922-1925) un U. Skulmes (1925-1927.) mākslas studijās.

H.Vīka gleznoja pilsētainavas, klusās dabas, aktus, alegoriskas un žanra kompozīcijas. Viņas darbu klāstā atrodas daudzu sieviešu portreti un pašportreti. Vīra, Viktora Eglīša ietekmē pievērsusies dievturībai, sacerējusi arī mitoloģiskas ainas.

Kopumā viņas daiļradē atklājas romantiski noskaņota, idealizēta, reizēm sentimentāla un pašpietiekama sievietes pasaule, kurā bieži vien noteicošais ir subjektīvais redzējums. Viņas mākslai nav ne priekšteču, ne sekotāju, viņa ir savrupa ceļa gājēja.

«Hilda Vīka ir īsta latviešu sieviete: klusa, maiga, bet izšķirīgos brīžos, kad viņas dvēsele likta svaru kausos, var būt arī cieta kā krams. Viņa atgādina līganu, smagu ūdensrozi, kas lēni līgojas pretim jūsu prātam un jūtām, bet tikko jūs pieskarsieties tai ar asu, draudošu roku, sajutīsiet tās lielo pretestību, kas slēpta dziļi tumšajā ūdens dzelmē,» par Vīku rakstīja dzejnieks un ģimenes draugs Aleksandrs Čaks.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Zvaigznes sola

Vairāk

KAS GAIDĀMS ŠOMĒNES?

Horoskopi

Vairāk

Valūtu kursi

18.11.2017
Ienākt apollo.lv