Homeopātija savā būtībā ir skaidra un precīza

Apollo
0 komentāru

Mazliet paradoksāli, bet, lai pastāstītu, kas ir homeopātija, vispirms jāsāk ar to, kas homeopātija nav, jo par to tautā valda daudz maldīgu priekšstatu.

Ļaudis sagaida, ka tā būs ārstēšana ar zāļu tējām, tautas dziedniecība, maģija vai kas tamlīdzīgs, un viens otrs, pirmoreiz ienākot ārsta homeopāta kabinetā, ir pārsteigts: jums taču šeit viss ir tāpat kā pie citiem dakteriem! Arī Homeopātiskajā aptiekā dažs cer pāris minūšu laikā saņemt gan savas slimības diagnozi, gan zāles, un ir neizpratnē, kad farmaceiti viņu sūta pie ārsta. Uz Mājas jautājumiem par homeopātiju atbild farmaceite, Homeopātiskās aptiekas vadītāja Ieva Berkmane.

– Tātad – homeopātija nav ārstēšana ar augu tējiņām. Bet augu valsts preparātus taču tā izmanto?

– Homeopātijā no augu valsts nāk ap 65% no visiem zāļu līdzekļiem, bet tās nav tējas. Homeopātiju cilvēki mēdz jaukt ar fitoterapiju, bet daudzus augus, ko lieto homeopātijā, neizmanto fitoterapijā, un otrādi. Homeopātijā šis loks ir daudzkārt plašāks. Pilnīgi atšķirīgs ir augu valsts līdzekļu lietojums dažādu slimību gadījumā. Augi tiek sagatavoti pavisam citā veidā – pēc homeopātiskās farmakopejas priekšrakstiem. No svaigiem augiem gatavo esences ar spirta palīdzību, tālākā gaitā šīs esences tiek atšķaidītas, iegūstot homeopātiskos atšķaidījumus, un tālāk gatavo vai nu spirta pilienus, kurus dzer ar ūdeni, vai arī cukura graudiņus, kas piesūcināti ar šīm zālēm. Ja tējās lieto kaltētus augus, tad homeopātijā, tieši otrādi, maksimāli jāizmanto augi svaigā veidā, un žāvētus ņem tikai tad, ja nav citu iespēju.

– No kā vēl iegūst homeopātiskās zāles?

– Vēl citi zāļu ieguves avoti ir no dzīvnieku valsts: bites, čūskas, zirnekļi, dažādi jūras iemītnieki, piemēram, tinteszivs. Aptiekā nav tādu apstākļu, lai no šā materiāla sagatavotu precīzi standartizētus preparātus, tāpēc tos mēs saņemam jau gatavus. Vēl viena izejvielu grupa ir no minerālu pasaules: metāli, nemetāli, sāļi, skābes, dažādi ķīmiski savienojumi, kuri tiek attiecīgi homeopātiski apstrādāti.

– Kāpēc homeopātiju cilvēki mēdz maldīgi saistīt ar tautas medicīnu?

– Tautas medicīna – tie ir gadsimtu gaitā pieredzes ceļā iegūti novērojumi. Arī homeopātija, no vienas puses, ir balstīta uz novērojumiem, bet teorētiskais izskaidrojums, kāpēc homeopātiskās zāles palīdz, mūsdienās vēl tikai rodas. Jau ir krietni daudz veikts šajā jomā, un ļoti ceru, ka tas viss tiks sistematizēts, lai ikviens varētu paņemt un izlasīt. Mūsu homeopātiskajā nomenklatūrā ir daudz zāļu līdzekļu, kurus lieto tautas medicīnā, bet ir krasi atšķirīgs lietošanas veids un pagatavošana. Piemēram, daudzi cilvēki nāk pie mums meklēt attīrīto petroleju. Tautas medicīnā to lieto vēža ārstēšanā. Homeopātijā arī ir līdzeklis ar nosaukumu petroleja, ko mēs lietojam pavisam citām slimībām, bet vēža slimnieks bieži ir uz izmisuma robežas un ķeras pie pēdējā salmiņa cerībā, ka vismaz kaut kas palīdzēs. Ja viņš arī pirks un lietos, tad kaitējums organismam netiks nodarīts – zāles neatstās iespaidu savu lielo atšķaidījumu dēļ.

– Bet no kurienes nāk uzskats, ka homeopātija ir pūšļošana, šarlatānisms?

– To veicina gan apstāklis, ka homeopātija nav īsti līdz galam izpētīta, gan tas, ka sevi par homeopātiem pasludina daudzi nespeciālisti, cilvēki bez medicīniskās izglītības, kā arī daži nekompetenti ārsti, un tas diskreditē šo nopietno alternatīvās ārstniecības metodi. Vienmēr uzsveru: ja gribat ārstēties pie homeopāta, vispirms painteresējieties, vai viņam ir augstākā medicīniskā izglītība un ārsta homeopāta sertifikāts. Citādi kvalitatīvi ārstēt vienkārši nav iespējams. Latvijā homeopātus sagatavo Latvijas Homeopātu asociācija, viņi beidz kursus, saņem sertifikātus, un tālākā izglītība jau ir mūža garumā, tā prasa braucienus uz ārzemēm, uz citām homeopātijas skolām utt.

– Kā vēl var spriest par ārsta kvalifikāciju?

– Es noteikti mudinu cilvēkus izvairīties no trim lietām. Pirmkārt, ja ārstniecības persona ir ar noslieci uz misticismu, okultismu – tas ir absolūti nesavienojami ar homeopātiju, kas savā būtībā ir ļoti skaidra, precīza un, es pat teiktu – eksakta, tur nav vietas nekādiem mistiskiem prātuļojumiem. Otrkārt, es izvairītos no ārsta, kurš ir pašpārliecināts un apgalvo: es jūs noteikti izārstēšu. Treškārt, es nedotos arī pie ārsta fanātiķa, kurš atzīst tikai homeopātiju, homeopātiju un neko citu. Ir jāatšķir, kur ļoti labi var iztikt ar homeopātiju un kur jāņem talkā citas ārstēšanas metodes, piemēram, ķirurģiskas. Jebkurā gadījumā jādraudzējas ar veselo saprātu.

– Kādi ir homeopātiskās ārstēšanas pamatprincipi?

– Ievērojam līdzības principu: līdzīgs tiek ārstēts ar līdzīgu. Ārstniecības līdzeklis lielā devā izraisa tos pašus slimības simptomus, kurus mazā devā ārstē. Piemēram, ja parasti cilvēks kafiju dzer, lai iegūtu tonusu un aizdzītu miegu, tad homeopātiskais preparāts, kas sagatavots no kafijas pupiņām, kalpo par nomierinošu līdzekli un palīdz pret bezmiegu. Otra būtiska lieta ir tā, ka mēs izmantojam ļoti mazas zāļu devas, kas skeptiķiem dod nebeidzamu vielu jokiem: pie Daugavpils ielej Daugavā spaini baldriāna, pie Rīgas pasmel – un būs tev homeopātija. Citi saka: atšķaidījums ir tik milzīgs, ka tur no tās vielas nav pat vienas molekulas – kas tad tur galu galā darbojas? Ilgus gadus bija jāatzīst, ka to nevaram pateikt, bet mūsdienās, kad zinātne ir strauji gājusi uz priekšu, skaidrojumā ļoti daudz var līdzēt kvantu fizika. Gribētos, lai kaut reiz kāds kompetents zinātnieks šo lietu formulētu un izskaidrotu tā, ka vairs neatliktu brīvs lauciņš diletantiem.

– Pastāv arī viedoklis, ka homeopātija balstoties uz ticību – ja netic, tad nepalīdz. Vai tā ir?

– Tā nav. Homeopātiju lieliski var izmantot veterinārijā, tā palīdz dzīvniekiem, bet viņiem ar to ticēšanu tā ir, kā ir... Homeopātiskās zāles palīdz arī jaundzimušiem bērniem un zīdaiņiem; iedarbojas uz cilvēkiem bezsamaņas stāvoklī un arī uz tiem, kuri saka: es tavām zālēm neticu. Protams, ja ir atrastas pareizās zāles.

– Kā homeopāti izmeklē pacientus?

– Visam pamatā ir slimnieka vispusīga izmeklēšana, tikai ar to starpību, ka homeopāts velta pacientam ilgu laiku. Pirmajai vizītei būtu jāilgst stundu, pusotru, jo tikai tā ir iespējams pilnībā savākt visus datus par slimnieku un izvēlēties piemērotākos ārstēšanas līdzekļus. Vēl homeopātijā ir būtiski tas, ka pieeja slimniekam ir individuāla. Ja pie viņa atnāks 10 slimnieki un sūdzēsies par galvassāpēm, tad visticamāk katram būs citas zāles. Mēs atšķiramies ar iedzimtību, ar savu ķermeņa uzbūvi un visām no tā izrietošajām sekām, līdz ar to atšķiras arī nianses, kā notiek procesi gremošanas traktā, elpošanā, nervu sistēmā u.c. Katram ir savs raksturs, un homeopāti uzsver emocionālās un fiziskās sfēras vienotību.

– Vai tas nozīmē, ka zāles katram pacientam vienmēr jāizraksta individuāli? Homeopātijā taču ir arī gatavās zāļu formas?

– Vislabāk, protams, ir iet pie homeopāta, lai viņš jūs izmeklē, atrod tieši jums piemērotāko līdzekli, jūs to lietojat, pēc laika atkal ejat pie ārsta, lai izvērtētu, kā process ir virzījies. Taču mūsdienu nevaļīgās pasaules diktēts nosacījums ir kompleksie preparāti – gan rūpnieciski ražoti, gan aptiekā gatavoti. Tie veidoti ar aprēķinu, lai palīdzētu iespējami lielākam cilvēku skaitam ar dažādām sūdzībām, dažādu slimības raksturu, un tos var nopirkt, balstoties uz farmaceita ieteikumu. Kompleksā homeopātija palīdz ātrāk tikt vaļā no slimības simptomiem, piemēram, no iesnām vai klepus, bet tikai ārsts varēs pateikt cēloni, kāpēc cilvēks bieži saaukstējas, kāpēc ir slikta imunitāte un citi traucējumi.

– Vai tiesa, ka homeopātiskās zāles jālieto ļoti ilgi, lai panāktu efektu, kuru mēs vēlamies «rīt uz brokastlaiku»?

– Katrs gadījums ir individuāls. Protams, hroniskas slimības, kas iegūtas visas dzīves laikā, nu nekādi netiks izārstētas rīt uz brokastlaiku, to nepanāks neviens. Es pat baidos nosaukt termiņu, kad varētu just pirmo uzlabošanos – vienam tas var būt pēc pāris nedēļām, citam pēc pāris mēnešiem, citam pēc pusgada vai gada. Nepacietīgiem cilvēkiem homeopātija nav piemērota. Bet akūtos gadījumos, kaut vai runājot par to pašu saaukstēšanos, pareizi izvēlēts homeopātiskais līdzeklis var iedarboties jau pāris stundu laikā.

– Vai arī homeopātijā ir uztura bagātinātāji un citi līdzekļi slimību profilaksei?

– Ja cilvēks ārstējas ar homeopātiskajiem zāļu līdzekļiem un regulāri apmeklē savu homeopātu, tā ir vislabākā profilakse un cita nav vajadzīga. Homeopātija uzskata, ka organisms ir brīnišķīga pašregulējoša sistēma, kas ar ļoti daudz ko var tikt galā pati, un homeopātijas uzdevums ir stimulēt šos organisma pašaizsardzības spēkus. Ja cilvēks ir vesels, viņa organisms funkcionē kā nevainojams Šveices pulkstenis. Homeopātijas uzdevums ir šo harmonisko stāvokli noturēt un slimības gadījumā to atkal atjaunot.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

26.09.2017
Ienākt apollo.lv