Ielaistas slimības — galvenais nāves cēlonis

Apollo
0 komentāru

«Premium Medical» uzskata, ka Latvijas iedzīvotāju biežākie nāves cēloņi ir likumsakarīgs laikus nediagnosticētas un ielaistas slimības rezultāts, portālam «Apollo» sacīja Ilze Broka, klīnikas «Premium Medical» sabiedrisko attiecību konsultante.

Ielaistas slimības — galvenais nāves cēlonis

Foto: «Scanpix»/AP

Vairākums cilvēku savas veselības problēmu risināšanai pievērš uzmanību tikai tad, kad dažādi simptomi jau sāk nopietni ietekmēt pašsajūtu vai izskatu ikdienā. Mūsdienās cilvēki pacietīgi sadzīvo ar dažādiem veselības traucējumiem, cerot, ka kaut kas pāries pats no sevis, kaut ko atrisinās pašārstēšanās ceļā, nenojaušot, ka šie simptomi ir vēstneši par iespējami daudz nopietnākām problēmām. Diemžēl lielākoties slimības progresē un bieži vien sekas ir nenovēršamas.

Ja agrāk visiem uzņēmumos strādājošiem bija jāveic obligātā medicīniski profilaktiskā apskate, tagad tā nav un rūpes par veselību ir katra cilvēka personīgā izvēle.

Tā rezultātā cilvēkiem ir ļoti daudz ielaistu slimību. Latvijā ir katastrofāla situācija ar ielaistām sirds un asinsvadu slimībām. To apstiprina arī Latvijas Centrālās statistikas komitejas publiskotie dati par Latvijas iedzīvotāju nāves cēloņiem. Visbiežākais nāves cēlonis Latvijā bijušas sirds un asinsvadu slimības, no kurām pērn miruši 16,5 tūkstoši iedzīvotāju.

Klīnikas «Premium Medical» vadītāja Signe Dauškane-Platace uzskata, ka galvenie iemesli, kāpēc cilvēks savu veselību atstāj novārtā līdz ārkārtas stāvokļa robežai, ir uz informācijas trūkumu par profilaktiskās veselības pārbaudi balstīti aizspriedumi. Cilvēki uztraucas, ka patērēs pārāk daudz laika, gaidot rindās pie ārstiem, kā arī uzskata, ka ārstu veltītā uzmanība un saņemtie pakalpojumi nebūs adekvāti ieguldītajiem līdzekļiem.

Klīnikas «Premium Medical» pieredze rāda, ka cilvēku domāšana mainās un progresīvākā sabiedrības daļa negaida un neriskē ar nepatīkamiem pārsteigumiem. Par to liecina fakti, ka kopš klīnikas atvēršanas profilaktisko veselības pārbaudi programmas «Check-up» ietvaros jau veikuši 400 cilvēki.

Pārbaužu rezultāti bija negaidīti pašiem programmas dalībniekiem. Gandrīz visiem apmeklētājiem, kuri pēc personīgās iniciatīvas veica sava organisma check-up, konstatētas vieglas veselības problēmas. Aptuveni vienai trešdaļai daļai apmeklētāju, kas izgāja profilaktisko pārbaudi, tika konstatēti vidēji vai smagi veselības traucējumi, kas prasa ārstēšanu un rehabilitāciju.

Latvijā tik aktuālās sirds un asinsvadu problēmas tika konstatētas 42% pacientu, atklājās, ka 45% programmas dalībnieki cieš no adipozitātes (aptaukošanās) dažādās formās, 30% no ginekoloģiskām patoloģijām, kā arī daudzas citas veselības problēmas dažādās attīstības pakāpēs. Protams, par lielāko daļu no tām pirms tam apmeklētājiem nebija pat aizdomu.

Ņemot vērā, ka sarežģījumi tika diagnosticēti laikus, šie cilvēki saņēmuši kompetentu ārstu konsultāciju, ieteikumus un novērsuši iespēju, ka šīs slimības viņus pārsteigtu jau daudz nopietnākā formā. Arī pats izziņas process cilvēkiem bija radījis pozitīvas sajūtas, ka beidzot viņi izdarījuši sev ko labu.

Tuvojas Ziemassvētku laiks, varbūt katram vajadzētu padomāt par sevi un tuvajiem. Kāpēc neuzdāvināt svētkos veselību?

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

24.10.2017
Ienākt apollo.lv