Igaunijas prezidents: dialogs par robežlīgumu ar Krieviju jāatsāk

Apollo
0 komentāru

Krievijas un Igaunijas ārlietu ministrijām jāsāk sarunas par robežlīgumu, lai izietu no strupceļa, intervijā aģentūrai «RIA Novosti» paziņoja Igaunijas prezidents Arnolds Rītels.

«Uzskatu, ka jārīko domu apmaiņa augstā līmenī, lai rastu risinājumu, pārcirstu šo Gordija mezglu. Turklāt savu labo gribu apliecinājuši gan Igaunijas prezidents, gan valdība,» paziņoja Rītels.

Pēc viņa teiktā, šis jautājums jārisina «vispirms abu valstu Ārlietu ministriju līmenī». «Tas ir starptautisko attiecību jautājums gan vienai, gan otrai valstij, un Ārlietu ministrijām jāsāk kaut kādas sarunas, lai izietu no strupceļa,» uzsvēra Igaunijas valsts galva. Viņš atgādināja, ka «pēdējās sarunas par Igaunijas un Krievijas robežu balstījās uz bijušās Igaunijas PSR robežu». «Igaunija piekrita šai robežai, un līgums tika parakstīts, Igaunijas parlaments to ratificēja, un es parakstīju,» norādīja Rītels. «Tādējādi visaugstākajā līmenī Igaunija šo robežu ir fiksējusi. Diemžēl Krievija atsauca sava ārlietu ministra Sergeja Lavrova parakstu no šš līguma,» sacīja Igaunijas prezidents.

«Igaunijas valsts, parlaments un prezidents noformēja robežlīguma noslēgšanu un tādējādi apliecināja savu labo gribu. Ļoti ceru, ka arī Krievija paudīs savu labo gribu un mēs atradīsim savstarpēji apmierinošu risinājumu, kas būs pieņemams abām pusēm gan kā valstīm, gan kā tautām,» uzsvēra Rītels.

Iepriekš Igaunija paziņoja, ka neredz nepieciešamību risināt šādas sarunas pēc tam, kad Krievija atsauca savu parakstu uz robežlīguma, kas tika parakstīts 18. maijā Maskavā.

Pagājušajā nedēļā Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Paets savā runā parlamentā vēlreiz izteicās pret jaunām sarunām par robežlīgumu parakstīšanu ar Krieviju. «Man nav skaidrs, par ko varētu būt šīs sarunas, jo Igaunijas un Krievijas robežlīgumu būtība ir robežlīnijas atrašanās vieta, taču Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāvji saka, ka robežlīnijas atrašanās vietu viņi negribot mainīt. No Krievijas puses mēs neesam saņēmuši vairāk nekādu signālu vai mājienu attiecībā uz robežlīgumiem,» sacīja Igaunijas ārlietu ministrs.

Krievijas Ārlietu ministrija 6. septembrī paziņoja Igaunijai, ka Krievijas Federācija nolēmusi nekļūt par 2005. gada 18. maijā ar Igaunijas Republiku noslēgto robežlīgumu dalībnieci.

Krievijas prezidents 1. septembrī deva rīkojumu atsaukt Krievijas parakstu uz robežlīgumiem ar Igauniju sakarā ar to, ka Igaunijas parlaments 20. jūnijā pieņēma likumu, kura noteikumi saista šo līgumu ratifikāciju ar Igaunijas iekšējiem dokumentiem, kā arī ar Maskavas par spēku zaudējušu uzskatīto 1920. gada KPFSR un Igaunijas Tartu miera līgumu.

Kā uzskata eksperti, Igaunijas parlamenta pieņemtais likums rada Igaunijai iespēju izvirzīt Krievijai teritoriālas vai citādas pretenzijas.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

24.09.2017
Ienākt apollo.lv