IK pērn pieaudzis par 7,5%

Apollo
0 komentāru

Iekšzemes kopprodukta (IK) apjoms, salīdzinot ar atbilstošo iepriekšējā gada periodu, 2003. gadā pieauga par 7,5%, tai skaitā ceturtajā ceturksnī — par 7,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati (CSP).

Iekšzemes kopprodukts Baltijas valstīs (salīdzināmās cenās, % pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu).
Igaunijai par 2003. gada 4. ceturksni — iepriekšējs novērtējums, Lietuvai — provizoriskie rezultāti.

Iekšzemes kopprodukts Baltijas valstīs (salīdzināmās cenās, % pret iepriekšējā gada attiecīgo periodu). Igaunijai par 2003. gada 4. ceturksni — iepriekšējs novērtējums, Lietuvai — provizoriskie rezultāti.

Foto:CSP

2003. gadā IK pieaugumu veicināja apjomu kāpums šādās nozarēs: tirdzniecībā (īpatsvars IK struktūrā — 20,4%) — par 11,3%, apstrādes rūpniecībā (14,9%) — par 9,1%, būvniecībā (6,1%) — par 13,7%, transporta un sakaru nozarē (14,5%) — par 7,9%. Savukārt ceturtajā ceturksnī apjomi tirdzniecībā pieauga par 10,9%, apstrādes rūpniecībā — par 8,4%, būvniecībā — par 7,4% un transporta un sakaru nozarē — par 9,2%.

CSP informē, ka tirdzniecībā mazumtirdzniecības apjomi (salīdzināmajās cenās) 2003. gada laikā pieauga par 13%. Pārtikas preču mazumtirdzniecībā bija vērojams kāpums par 10%, bet nepārtikas — par 15%. Audumu, apģērbu un apavu tirdzniecības apjomu pieaugums bija par 36%, elektropreču — par 31%, būvmateriālu un santehnikas — par 29%.

Savukārt vairumtirdzniecības apjomi faktiskajās cenās 2003. gadā palielinājās par 17%. Mājsaimniecības metālizstrādājumu, apkures iekārtu un to piederumu pārdošana pieauga 2 reizes, elektropreču — par 51%, būvmateriālu un santehnikas — par 23%.

Apstrādes rūpniecībā pārtikas produktu un dzērienu ražošanas apjomi ir cēlušies par 6%, tai skaitā gaļas un gaļas produktu — par 13%, dzērienu — par 18%, piena produktu — par 7%. Savukārt, zivju un zivju produktu pārstrāde samazinājusies par 22%.

Iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas apjomi pieauga par 22%, koksnes izstrādājumu, izņemot mēbeļu, — par 16%, gatavo metālizstrādājumu — par 15%, gumijas un plastmasas izstrādājumu — par 14%, ķīmisko vielu un to izstrādājumu — par 11%.

Savukārt kritums par 49% bija citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu būve un remonts, lokomotīvju remonts). Par 5% apjomi saruka tekstilizstrādājumu nozarē, par 2% — apģērbu ražošanā.

Būvniecības nozarē jaunās būvniecības apjomi palielinājušies par 14 %, bet remonta un rekonstrukcijas darbu — par 13%. Ostās veikto būvdarbu apjomi pieauguši 2 reizes. Dzīvojamo ēku būvniecības apjomi cēlušies par 61%, veselības aizsardzības un sociālās nodrošināšanas ēku — par 57%, šoseju, ielu un ceļu — par 52%.

Pērn ekspluatācijā nodoti daudzi nozīmīgi objekti, piemēram, Rīgā — «Stockmann» tirdzniecības centrs un kinozāļu komplekss, Rīgas Rātsnams, biroju ēka «Ģertrūdes centrs», atpūtas un darījumu centrs «Triangula bastions», pārbūvēta Centrālā dzelzceļa stacija; Jūrmalā — «Līvu akvaparks», Liepājā — maģistrālā transporta ievadceļa piektais posms, Rīgas rajonā — ledus halle Piņķos.

Transporta un sakaru nozarē pasažieru apgrozība Latvijas aviokompāniju regulārajos reisos pieauga par 35%, kravu apgrozība pa dzelzceļu — par 17%, pasažieru apgrozība lidostā «Rīga» — par 12% un kravu apgrozība autotransportā — par 10%. Savukārt pa cauruļvadiem transportētās naftas un naftas produktu apjoms kritās par 23%.

Komunālie, sociālie un individuālie pakalpojumi kopumā palielinājušies par 4,9%, ko pamatā veicināja kultūras, atpūtas un sporta pakalpojumu apjoma kāpums faktiskajās cenās par 26%.

Komercpakalpojumu nozarē bija apjomu pieaugums par 2,3%. Rēķinot faktiskajās cenās, visstraujāk pieauga datorpakalpojumi — par 14%, reklāmas pakalpojumi — par 13%, arhitektūras, projektēšanas darbu, konsultāciju un tehniskās pārbaudes pakalpojumi — par 11%.

Par 8,2% pagājušajā gadā ir pieauguši apjomi finanšu starpniecības nozarē.

Elektroenerģijas, gāzes un ūdens apgādes nozarē apjomi palielinājās par 2,8%.

Veiksmīgi turpināja attīstīties mežsaimniecības nozare — pieaugums par 10,3%. Rezultātā koksnes un tās izstrādājumu eksports palielinājās par 11%.

Tāljūras nozvejas pieaugums veicināja zvejniecības apjomu kāpumu par 9,7%.

Apjomi ir sarukuši vienīgi lauksaimniecībā. To noteica lauksaimniecības produkcijas kritums gan augkopībā, gan lopkopībā par 2%.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

22.10.2017
Ienākt apollo.lv