Ilmārs Šlāpins: Apburtais partiju naudas loks Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

Ļaudis vienmēr daudz labprātāk skaitījuši naudu svešās kabatās, nevis savējās. Pēdējā laikā šo mazo vājību veicinājusi iespēja ja ne kontrolēt, tad vismaz novērot arī partiju finanses — tajā vai citā veidā, ar sabiedrisku organizāciju vai premjeram pakļautu iestāžu palīdzību, vienalga.

\"Ilmārs
Ilmārs Šlāpins
Situācijā, kurā naudas un psiholoģijas noslēpumi savijušies gluži kā meksikāņu realitātes šovā, mums kļūst redzamas ne tikai iepriekš apslēptās kustības, bet arī dažu labu sāpju izraisītas konvulsijas.

Viens no šobrīd sāpīgākajiem jautājumiem ir nelikumīgi saņemto ziedojumu atdošana (vienalga, Valsts kasei vai īpašajam fondam). Nav pat tik būtiski, kādā veidā tas vai cits ziedojums bijis nelikumīgs. Pieņemsim, ka tikai «formāli» (pēdiņās, jo citāts no Krištopana).

Pieņemsim, mūs neinteresē arī tas, vai šis formālais pārkāpums noticis pašu kļūdas, ienaidnieka provokācijas vai vispārēja kaitīga ieraduma rezultātā. Jebkurā gadījumā gads ir pārāk ilgs periods, lai to pamanītu tikai tagad. Visinteresantākais ir — kādā veidā partija var atdot aplamo naudu? Pirmkārt, visdrīzāk, tā jau sen ir iztērēta. Otrkārt, partijas, kuru finansiālā aktivitāte ir pragmatiski cikliska, nemēdz glabāt savos kontos lieku naudu starpvēlēšanu periodos. Treškārt, gluži tāpat kā ar jebkura cita veida sponsorēšanu, deviņos gadījumos no desmit sponsorējamais ir tas, kurš meklē sponsoru, nevis otrādi.

Parasti, un tas ir arī tikai loģiski, partijas sameklē cilvēkus, kuri gatavi pabalstīt noteiktu uzskatu, personību vai pat «grupējumu» uzvaru konkrētās tuvākajās vēlēšanās. Kādā veidā partijas pierunā vai pārliecina šos cilvēkus, tas vienmēr ir bijis viskutelīgākais jautājums. Un visas runas par korupcijas saistību ar partiju finansēšanas modeli patiesībā koncentrējas šajā grūti kontrolējamajā un vēl grūtāk regulējamajā posmā.

Teorētiski varam pieņemt, ka sponsori a) notic, ka, atbalstot konkrētu partiju, dzīvot visiem kļūs labāk; b) notic, ka par savu atbalstu pretī saņems kādu konkrētu labvēlību no varas struktūrām, kurās uz to brīdi būs iekļuvuši sponsorējamie; c) notic, ka ar savu iemaksu būs nodrošinājušies pret iespējamām varas struktūru represijām vismaz līdz nākamajām vēlēšanām. Novērtējot šos trīs scenārijus, mēs redzam, ka tikai pirmais no tiem atbilst priekšstatam par demokrātisku un ētisku partiju finansējuma risinājumu. Otrajā gadījumā ir aizdomas par korupciju, trešajā — par šantāžu un iespējamu amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu.

Un tagad paskatīsimies, kas tad notiek situācijā, kurā partijai ir steidzami jāsameklē lieka nauda, lai labotu pirms gada pieļautās kļūdas, provokācijas vai kaitīgos ieradumus? Pārliecināt idejiskos atbalstītājus, ka nauda ir nepieciešama atkal, būs grūtāk — partija vai nu jau ir pie varas, vai arī tik un tā netiks pie varas, neatkarīgi no akūtā finansiālā ieguldījuma. Naudas meklētājiem atliek vai nu piekāpties kukuļdevēju prasībām, vai arī izmantot vēl netīrākas metodes un kādu piespiest uz ziedojumu?

Kaut kāds apburtais loks, vai ne? Kur ņemt godīgo naudu, ja neviens labprātīgs ziedotājs neuzrodas? Šķiet, atbildi uz šo jautājumu atraduši dažu valdības partiju kasieri — jau vairākus mēnešus partiju ziedojumu sarakstos vērojamas regulāras iemaksas, ko, acīmredzot, algas dienās veic ministri un deputāti. Zemnieku savienības biedri — pa desmit, divdesmit latiem. Pirmās partijas biedri — pa simt, divsimt latiem. Atšķirībām  gluži estētisks raksturs, taču nepārprotams ir viens — valsts jau šobrīd daļēji piedalās partiju finansēšanā, maksājot konkrētām amatpersonām tik lielas algas, kādas viņu personiskajai iztikai nemaz nav nepieciešamas.

Ilmārs Šlāpins: Apburtais partiju naudas loks 2 attēli Atvērt

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

20.10.2017
Ienākt apollo.lv