Irāna un lielvaras vienojas par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu

Apollo
17 komentāri

Irāna un pasaules lielvaras svētdien sarunās Ženēvā panākušas vienošanos par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu apmaiņā pret Irānai noteikto starptautisko sankciju mazināšanu, pavēstīja sarunās iesaistīto pušu pārstāvji.

Irāna un lielvaras vienojas par Teherānas kodolprogrammas ierobežošanu

Foto: Reuters/Scanpix

Vienošanās būs spēkā sešus mēnešus.

ASV prezidents Baraks Obama jau paudis gandarījumu par panākto vienošanos, sakot, ka līgumā ietverti «būtiski ierobežojumi, kas sekmēs to, lai nepieļautu, ka Irāna sāk ražot kodolieročus».

Tostarp Irānas ārlietu ministrs Muhameds Džavads Zarifs apliecināja, ka Irāna patur tiesības uz urāna bagātināšanu.

Vienošanās izpildi koordinēs Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA), sacīja Eiropas Savienības augstā ārlietu pārstāve Ketrina Eštone.

Irānai noteiktās starptautiskās sankcijas tiks ierobežotas, apstiprināja ASV Valsts departaments.

Ierobežojumi, kas noteikti Irānas naftas produktu eksportam, kā arī citiem sektoriem, tiks apturēti, nodrošinot 1,5 miljardu dolāru lielus ienākumus.

Nākamos sešus mēnešus nekādas jaunas sankcijas izsludinātas netiks, norādīja Valsts departaments.

Vienošanās tā dēvētās P5+1 grupas - ANO Drošības padomes pastāvīgajām dalībvalstīm un Vāciju - un Irānu Ženēvā pēc četrām sarunu dienām izdevies panākt naktī uz svētdienu.

Līguma ietvaros Irāna apņēmusies apturēt «bagātināšanu līdz zināmam līmenim un neitralizēt savus krājumus», uzrunā televīzijā sacīja Obama, kā šķiet, norādot uz urāna bagātināšanu virs 5% tīrības pakāpei, kas ir nepieciešama, lai radītu atombumbu.

Teherāna arī «apturēs darbu pie plutonija reaktora, jaunām inspekcijām nodrošinās plašu pieeju Irānas kodolobjektiem, un ļaus starptautiskajai sabiedrībai pārbaudīt, vai Irāna pilda savas saistības», skaidroja Obama.

Preses konferencē Ženēvā Irānas ārlietu ministrs Zarifs sacīja, ka līguma noslēgšana ir iespēja, lai «kliedētu visas šaubas par to, ka Irānas kodolprogrammai ir tikai un vienīgi miermīlīgs raksturs».

«Mēs uzskatām, ka pašreizējā vienošanās, pašreizējais rīcības plāns, kā mēs to dēvējam, divās atsevišķās vietās skaidri norāda uz faktu, ka Irānas bagātināšanas programma tiks turpināta un tā būs daļa no katra līguma - tagad un nākamībā,» viņš sacīja.

Savukārt Izraēla jau paziņojusi, ka Irānas un lielvaru līgums ir «slikta vienošanās» un ka Telavivai to neuzskata par saistošu.

«Šī ir slikta vienošanās, kas Irānai sniedz to, ko tā vēlējās - daļēju sankciju atcelšanu, vienlaikus ļaujot tai paturēt būtisku tās kodolprogrammas daļu,» teikts Izraēlas premjerministra Bejamina Netanjahu biroja izplatītajā paziņojumā.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs gan paudis pārliecību, ka vienošanās «mūsu partnerus reģionā padara drošākus».

«Tas mūsu sabiedroto - Izraēlu - padarīs drošāku,» uzsvēra Kerijs.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.12.2017
Ienākt apollo.lv