Japāna sūtīs karavīrus uz Irāku

Apollo
0 komentāru

Japānas Ministru kabinets otrdien ārkārtas sēdē pieņēma lēmumu par karaspēka vienību nosūtīšanu uz Irāku. Lēmums nozīmē, ka valdība ir tiesīga laika posmā no šā gada 15. decembra līdz nākamā gada 15. decembrim uz Irāku sūtīt karavīrus, lai palīdzētu atjaunot valsti.

Lēmums nekā nesaka par konkrēto nosūtīšanas datumu vai karaspēka apjomu. Tomēr novērotāji izsakās, ka runa esot par 500–700 karavīriem, kuri, iespējams, jau nākamā gada sākumā dotos uz Irāku. Pašlaik tiek spriests, ka japāņi tikšot izvietoti Irākas dienvidos Basras apkaimē, kur stāvoklis tomēr esot drošāks.

Valdība varētu karaspēku arī nesūtīt, jo tas, kā tiek norādīts, esot atkarīgs no drošības stāvokļa. Tātad — kā to novērtēs valdība. Premjera Juničiro Koizumi rīcība gan neliecina, ka viņš šaubītos, vai karavīrus var sūtīt.

Otrdien pēc sarunas ar valdības koalīciju atbalstošās Jaunās Kumeito partijas līderi Takenori Kanzaki, kas piekrita karaspēka nosūtīšanai, Ministru kabinets lēma atbilstoši premjera Koizumi vēlmēm, kas, šķiet, atviegloti norādīja: «Šinīs dienās Ministru kabineta sēdē mēs apstiprinājām pašaizsardzības spēku nosūtīšanu uz Irāku, lai tie veiktu humānās palīdzības un atjaunošanas darbu.»

Japānas Konstitūcija gan nepieļauj karaspēka sūtīšanu uz ārzemēm. Būtībā pat tā eksistence ir pretrunā ar Konstitūcijas autoru uzskatiem, ka valsts, kura Otrā pasaules kara laikā izrādīja tik agresīvu militārismu, vairs nekad nedrīkst kļūt par draudu citiem. Tomēr Japānas politiķi savu Konstitūciju tulko arvien plašāk, un premjers Juničiro Koizumi pat iestājas, ka tā jāmaina un jāšķiras no šā pacifistiem cienīgā ierobežojuma.

Japānai ir armija, ko gan dēvē par pašaizsardzības spēkiem, un parlaments jau 1992. gada nolēma, ka šīs vienības drīkst atstāt arī Japānu un piedalīties ANO Miera misijās. Tomēr tagad sperts solis vēl tālāk, jo iztiek bez ANO mandāta. Karavīri, kuri oficiāli nosūti palīdzības un atjaunošanas darbos, ir ārsti, sapieri un inženieri. Tomēr reizē paredzēts līdzi ņemt Japānas rīcībā esošo smago artilēriju, mīnmetējus, prettanku dūres un citu veidu smagos ieročus. Protams, viss paredzēts tikai pašaizsardzībai.

Kopš Otrā pasaules kara beigām tā būs Japānas karavīru bīstamākā misija, kuri turpat 60 gadus kaujās nav izšāvuši nevienu šāvienu un nav arī cietuši zaudējumus. Sabiedriskā doma ir pret to. Aptaujas liecina, ka tikai 17 procenti atbalsta valdības politiku, 53 procenti piekristu karavīru nosūtīšanai uz Irāku, ja tur patiesi valdītu miers, tātad runa būtu par īstu Miera misiju, bet 28 iebilst pret to principiālu apsvērumu dēļ. Tomēr japāņi taisās braukt, jo premjera skatījumā tas vajadzīgs, lai saglabātu labas attiecības ar valsts svarīgāko drošības garantu ASV.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

25.09.2017
Ienākt apollo.lv