Kā ārstēt brūces, tulznas, kodumus… 

Apollo
0 komentāru

Kā ārstēt brūces, tulznas, kodumus… 

Līksmi kravājot piknika grozu, neaizmirsīsim paņemt līdzi arī mazu aptieciņu. Neviens jau nedomā, ka viņš sagriezīs pirkstu, nobrāzīs celi, uzberzīs tulznu vai sevi vēl kā citādi savainos. Tomēr tādas lietas notiek biežāk, nekā gribētos. No sirds vēlot, lai jums tā negadās, tomēr sniegsim dažus padomus.

 • Brūci, ja vien tā neasiņo pārāk stipri, vispirms noskalo tekošā ūdenī, lai dabūtu laukā netīrumus. Vēlāk to izdarīt būs jau grūtāk. Jo tīrāk ievainojumu izskalo, jo mazāka iespēja, ka tas sastrutos. Ja asiņošana ir stipra, brūci vispirms pārklāj ar saiti vai salveti un patur dažas minūtes. Šiem materiāliem nav jābūt steriliem. Nav ieteicams lietot vati, jo tad brūcē var palikt plūksnas. Cietušo kāju vai roku paceļ uz augšu. Ja iespējams, var pielikt ledu. Asiņošanu var apturēt ar ūdeņraža pārskābi — tajā samitrina gabalu marles vai tīru drānu un pieliek brūcei. Pēc tam cietušo vietu nomazgā ar ūdeni.
 • Brūces dezinficēšanai var noderēt furacilīna tabletes, ko izšķīdina novārītā ūdenī, vai arī furazola pulveris, ko arī šķīdina ūdenī. Visiem ir labi pazīstami zilie graudiņi (kālija permanganāts). Arī tie ir izmantojami, taču jāievēro piesardzība. Dezinfekcijai lieto zilo graudiņu šķīdumu, kas ir viegli rozā krāsā. Ja brūcē iekļūst veseli graudiņi, rodas apdegums. Briljantzaļā šķīdums nav labākais variants. Ja to tomēr lieto, jāatceras, ka šķīdumam nevajadzētu iekļūt brūcē, ar to apstrādā tikai brūces malas. Tas pats attiecas uz joda tinktūru. Modernāks jodu saturošs līdzeklis ir betadīns, ko var lietot brūču mazgāšanai vai arī uzlikt ievainojumam salveti, kas samērcēta tajā.
 • Jāpadomā arī par brūču pārsiešanu. Daļa cilvēku uzskata, ka labāk tās nepārsiet — lai vēdinās. Sīku skrambu varbūt tiešām var atstāt nepārsietu, bet lielāku labāk tomēr pārsiet. Ieteicams izvēlēties mūsdienīgus materiālus, kas uzsūc brūču izdalījumus, neļauj vairoties mikrobiem.
 • Necentieties pasargāt brūci no samērcēšanas, velkot rokās gumijas cimdus vai piesaitējot savainotajai vietai polietilēna gabalu. Neelpojošais materiāls tikai sabojā ādas aizsargslāni. Vislabāk būs, ja brūci dažas dienas nemērcēsiet.
 • Ja pārsējs brūcei ir pielipis, to var atmērcēt ar furacilīnu, furagīnu, betadīnu vai ūdeņraža pārskābi. Taču labāk iegādāties speciālu vaskotu tīkliņu, ko pārliek brūcei, lai novērstu pielipšanu.
 • Ja brūce ir sastrutojusi, pulsējoša, jācenšas nokļūt pie ārsta. Līdz tam var izmantot aptiekā nopērkamās sāls salvetes vai arī pagatavot vārāmās sāls šķīdumu, ņemot ēdamkaroti uz glāzi ūdens un samitrinot tajā drānu.
 • Tiem, kuri guvuši brūces un nav vakcinēti pret stinguma krampjiem, vajadzētu doties pie ārsta.
 • Kukaiņu kodumu vietas var apstrādāt ar speciālu želeju, kas mazina niezi; tas ir ļoti būtiski bērniem, kam grūti atturēties no kodumu kasīšanas. Nenāks par ļaunu pielikt arī ledu. Kodumu vietas var ieziest ar menovazīnu, borskābes spirta šķīdumu, betadīnu vai citu šim nolūkam piemērotu līdzekli.
 • Dodoties dabā, vajadzētu lietot repelentus, pat ja esat vakcinēti pret ērču encefalītu, jo ērces pārnēsā arī boreliozi, pret kuru vakcīnas nav.
 • Ja gadās apdedzināties, cietušo vietu patur aukstā ūdenī vai arī tai pieliek ledu, lai mazinātu temperatūru. Nekādā gadījumā nevajag lietot spirtu vai jodu, bet ieteicami ir speciālie aerosoli apdegumu ārstēšanai. Tas pats attiecas uz saules apdegumiem.
 • Noteikti jāiet pie ārsta, ja jūs sakož kāds dzīvnieks, jo, iespējams, būs vajadzīga vakcīna pret trakumsērgu. Jāuzmanās arī tad, ja ilgāku laiku nesadzīst kaķu skrāpējumi — varbūt skrambās ir iekļuvusi infekcija.
 • Uzberztai tulznai, ja tā ir pildīta ar caurspīdīgu šķidrumu, ieteicams likt mieru. Ja nevarat nociesties, tulznu var uzmanīgi pārdurt un šķidrumu izlaist. Tulznas āda nav jāapgriež, tā kalpos kā pārsējs. Tulzna jāpārgriež tad, ja iekšā uzkrājušās asinis, jo tad iespējams inficēties.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv