Kā notiek nelegālā izlūkošana ārvalstīs?

Apollo
0 komentāru

Izlūkdienesti izlūkošanu ārvalstīs veic divos veidos - legālās rezidentūras ietvaros (izmantojot diplomātisko piesegu un neslēpjot piederību konkrētai valstij), kā arī izmantojot nelegāļus un nelegālo rezidentūru, portālam «Apollo» pavēstīja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) preses sekretāre Baiba Rāta-Saliņa.

Kā notiek nelegālā izlūkošana ārvalstīs?

Foto: Scanpix/Reuters

Veicot nelegālo izlūkošanu, ārvalstīs tiek iesūtīti izlūkdienesta virsnieki, kuri slēpj savu patieso identitāti, darbojas kā citas valsts piederīgie un viņiem nepastāv nekāda redzama saikne ar mītnes zemi.

«Nelegāļu sagatavošana ir īpaši laikietilpīgs un arī dārgs pasākums, kas prasa attiecīgo dokumentu nodrošināšanu, ticamas leģendas izstrādi, īpaši organizētu vadīšanu. Nelegāļi parasti uzdodas par uzņēmējiem, starptautisku uzņēmuma darbiniekiem, biznesa konsultantiem, žurnālistiem vai nevalstisko organizāciju pārstāvjiem,» norādīja Rāta-Saliņa.

Līdz šim tika uzskatīts, ka lielo nepieciešamo resursu ieguldījumu dēļ, nelegālā izlūkošana tiek pielietota tikai īpašās situācijās. Piemēram, nelegālā rezidentūra tiek veidota valstīs ar nestabilu sociālpolitisko situāciju vai valstīs, ar ko ir nestabilas diplomātiskās attiecības, un ir ierobežotas iespējas iegūt informāciju diplomātiskā vai legālās izlūkošanas ceļā. Bijušā Igaunijas Aizsardzības ministrijas drošības dienesta vadītāja Hermana Simma lietas ietvaros iegūtie fakti ir likuši pārskatīt nelegālās izlūkošanas risku vērtējumu.

Igaunijas drošības policijas informācija liecina, ka Simms no 1995. līdz 2008.gadam Krievijas Ārējās izlūkošanas dienestam piegādāja tūkstošiem slepenu dokumentu, tajā skaitā - ar izlūkošanu, pretizlūkošanu un aizsardzības politiku saistītus materiālus, kuri Igaunijai bija pieejami tikai saskaņā ar starptautiskiem līgumiem, par skaļo spiegu skandālu vēstīja ziņu aģentūra LETA.


Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

20.11.2017
Ienākt apollo.lv