Kāpēc cilvēki kasa galvu, ja kaut ko nesaprot?

Apollo
37 komentāri

Jaunā pētījumā noskaidrots, ka galvas kasīšana mulsuma brīdī ir no mūsu pērtiķu senčiem pārņemts mantojums, kas kalpo kā instinktīva aizsargreakcija pret potenciālu uzbrukumu.

Kāpēc cilvēki kasa galvu, ja kaut ko nesaprot?

Foto: PantherMedia / Scanpix

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā «Scientific Reports», tiek izvirzīta teorija, ka cilvēki galvas kasīšanu pārdomu brīdī ir pārņēmuši no pērtiķiem, kas kasīties sāk paaugstināta stresa brīžos, lai pielabinātos augstāka ranga sugas brāļiem un izvairītos no kautiņa.

«Novērotā pērtiķu rīcība paaugstināta stresa apstākļos varētu būt attīstījusies arī cilvēkos un kalpo kā aizsargreakcija sociāli saspringtās situācijās. Parādīšana citiem, ka tu esi sanervozējies, var ļaut abām pusēm izvairīties no tālāka konflikta,» skaidroja pētījuma autors Džeimijs Vaithauss.

Pētījuma praktiskajā daļā tika izpētīta 45 makaku uzvedība, kas dzīvo 200 makaku lielā grupā. Pētnieku komanda vēroja makaku uzvedību dažādās situācijās astoņus mēnešus un atklāja, ka pērtiķi visbiežāk kasīšanos piekopj paaugstināta stresa situācijās, piemēram, atrodoties blakus augstāka ranga pērtiķiem vai ienaidniekiem.

Kad augstāka ranga pērtiķis pietuvojās zemāka ranga sugas brālim, iespēja, ka viņš uzbruks, samazinājās līdz 50%, savukārt, ja pērtiķis nekasījās, tad uzbrukuma iespēja bija 75%.

«Tā kā kasīšanās ir stresa pazīme, potenciālais uzbrucējs biežāk izvēlējās neuzbrukt, jo stress var pērtiķī izraisīt neprognozējamu uzvedību, kā rezultātā ciest var pats uzbrucējs,» piebilda Vaithauss.

Pētnieki cer, ka šis pētījums palīdzēs labāk saprast, kā cilvēkos rodas stress un kā ar to labāk tikt galā.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

22.11.2017
Ienākt apollo.lv