Kartupeļu nazis pret ķieģeli: vai sirmgalvja pašaizsardzība ir attaisnojama?

Apollo
0 komentāru

Gadījums, kad šķietami nekaitīgs pensionārs ar kartupeļu nazi nodūra agresīvu kaimiņu, aktualizējis jautājumu par nepieciešamās aizstāvēšanās robežām, vēsta laikraksts «Neatkarīgā».

Kartupeļu nazis pret ķieģeli: vai sirmgalvja pašaizsardzība ir attaisnojama?

Foto: Reuters/Scanpix

Upuris nedrīkst pārtapt vajātājā, jo pretējā gadījumā viņš pats ir sēdināms uz tiesas sola. Taču universālas receptes, kā ekstremālā situācijā vēsu prātu izsvērt sitiena spēku, nav. Likums ir saudzīgs, raksta laikraksts.

Portāls «Apollo» jau ziņoja, ka svētdienas vakarā Rīgā kādā daudzdzīvokļu namu pagalmā izcēlās konflikts starp kādu jaunu vīrieti un pensionāru. Konflikta rezultātā jaunais vīrietis gāja bojā, taču pensionārs tika nogādāts slimnīcā.

Notikuma vietā likumsargi noskaidroja, ka 1988.gadā dzimis vīrietis ar ķieģeli izsitis 1942.gadā dzimuša sirmgalvja dzīvokļa loga stiklu un trāpījis viņam pa galvu. Pensionārs tobrīd mizojis kartupeļus, un pēc saņemtā trieciena devies ārā noskaidrot jaunā vīrieša rīcības iemeslus.

Pēc pensionāra stāstītā, mājas pagalmā jaunais vīrietis vēlreiz iesita viņam pa galvu ar ķieģeli, jo pensionārs esot atteicies aizdot naudu. Tas vecāko esot sadusmojis un viņš iedūris uzbrucējam vēderā ar līdzi paņemto virtuves nazi.

Pensionārs aizstāvoties, ar kartupeļu nazi nodur jaunieti

«Neatkarīgā» vēsta: Ja noskaidrosies, ka tā ir taisnība – pensionāram kriminālatbildība nedraud. Saskaņā ar likumu aizstāvēšanās nepieciešamība ir apstāklis, kas attaisno būtībā noziedzīgu darbību (šajā gadījumā cilvēka noduršanu). Ja tiesībsargājošās iestādes secinās, ka nepieciešamās aizstāvēšanās robeža tomēr pārkāpta, arī tad Krimināllikums būs saudzīgs pret vainīgo. Maksimālais sods līdz diviem gadiem cietumā.

Kādreizējais Valsts policijas priekšnieks, tagad arī mācībspēks Aldis Lieljuksis spriež, ka vecīša izmantotais pašaizsardzības rīks – kartupeļu nazītis – pret uzbrucēja ķieģeli bijis adekvāts situācijai. Un nodarītais kaitējums pie pašaizsardzības drīkst būt lielāks.

Viņš atcerējās gadījumu ar tā dēvēto «Neļķu Alīnu» - snaiperi viņu nenošāva, «jo nepastāvēja bažas, ka ar neļķēm kroņprincis Čārlzs varētu tikt nogalināts».

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

18.10.2017
Ienākt apollo.lv