Kas jāzina sēklu un šķirņu kolekcionāriem

Apollo
7 komentāri

Lai sakārtotu dārzeņu šķirņu sēklu kolekcionēšanas un izplatīšanas nozari, turpmāk kolekcionāriem būs jāreģistrējas īpašā reģistrā, iesniedzot iesniegumu un kolekcijā esošo šķirņu sarakstu Valsts augu aizsardzības dienestā, kā arī nomaksājot valsts nodevu piecu latu apmērā. To paredz valdības pieņemtie grozījumi Sēklu un šķirņu aprites likumā.

Kas jāzina sēklu un šķirņu kolekcionāriem

Foto: Ieva Čīka/LETA

Kā norādīts Zemkopības ministrijas skaidrojumā, patlaban Eiropas Savienības (ES) direktīvas nosaka, ka tirgū var atrasties tikai nacionālajā vai ES kopējā katalogā iekļautās dārzeņu šķirnes.

Tikmēr situācija Latvijā ir īpaša, jo ir ļoti daudz mazdārziņu un piemājas saimniecību, kurās tiek audzēti dārzeņi ģimenes patēriņam. Dārzkopji entuziasti veido savas šķirņu kolekcijas - tomātu, ķirbju, pupiņu u.c. -, popularizē tās un piedāvā sēklas un stādus interesentiem, kas savukārt nonāk pretrunā ar direktīvās minēto nereģistrētu sēklu tirdzniecības aizliegumu.

Tā kā līdz šim Sēklu un šķirņu aprites likums neregulēja kolekcionāra šķirņu sēklu izplatīšanu, bija jāveic grozījumi likumā, kas nosaka prasības dārzeņu sēklu kolekcionāram un tā kolekcionēto šķirņu izplatīšanai.

Likumprojekta mērķis ir definēt terminus «dārzeņu šķirņu kolekcionārs» un «kolekcionāra šķirne», noteikt prasības kolekcionāram un nosacījumus kolekcionāra šķirņu izplatīšanai, kā arī valsts nodevu par kolekcionāra reģistrēšanu un izmaiņu veikšanu.

Sēklu un šķirņu aprites likuma grozījumi arī redakcionāli precizēs Valsts augu aizsardzības dienesta funkciju tirdzniecības atļaujas izsniegšanai lopbarības augu sēklu maisījumu dabiskās vides saglabāšanai.

Likumprojekts attiecas uz kolekcionāriem. Kā norāda ZM, konkrētu kolekcionāru skaitu ir grūti noteikt, pēc pašreiz pieejamās informācijas, tie varētu būt 10-15 kolekcionāri.

Likumprojekts stāsies spēkā pēc tā pieņemšanas Saeimā un publicēšanas oficiālajā izdevumā «Latvijas Vēstnesis».

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

22.11.2017
Ienākt apollo.lv