Kas liek ēst un kas — atturēties no pārēšanās?

Apollo
0 komentāru

Kādas emocijas liek ēst un kādas — atturēties no ēdiena?

Kas liek ēst un kas — atturēties no pārēšanās?

Foto: AFI/Jansons

Ja sieviete jūtas nomākta, neapmierināta ar sevi, negūst piepildījumu darbā vai privātajā dzīvē, viņai ir daudz lielāks risks pakļaut sevi liekā svara problēmām. Inga Pūce, veselīga dzīvesveida kluba «Figūras draugi» konsultante, uztura speciāliste, norāda, ka tas ir saistīts ar t. s. negausīgās pārēšanās sindromu, kad emocionālā pašsajūta tiek kompensēta ar ātrām un neveselīgām maltītēm.

Inga Pūce skaidro, ka visai izplatīti ir jautājumi, kāpēc viena vai otra izmēģinātā diēta negarantē gaidīto rezultātu, un ir tikai saprotams, ja pēc kārtējās neveiksmes sievietei trūkst motivācijas iesākto turpināt.

Uztura speciāliste gan norāda, ka nevajadzētu padoties. Pirms padošanās ieteicams apzināt liekā svara cēloņus, kas nereti meklējami tieši sievietes psiholoģiskajā noskaņojumā.

«Patiesībā liela daļa no panākumiem un tas, vai izdodas nomest svaru, ir saistīti ar sievietes emocionālo pasauli, jo figūra — tās ir sakārtotas emocijas. Ja sieviete kādā dzīves jomā nav ar sevi apmierināta, negūst piepildījumu vai nemitīgi atrodas stresa situācijās, ir daudz lielāka iespējamība, ka tas negatīvi ietekmēs svaru.»

Šajos apstākļos sieviete ir pakļauta daudz lielākam riskam savu psiholoģisko noskaņojumu aizstāt ar negausīgu pārēšanos. Savā ziņā tādā veidā sieviete cer kompensēt savu emocionālo deficītu.

«Tam seko ātras un neveselīgas maltītes dienas laikā, kā arī vēlu vakarā, kas ir kā īss glābiņš pašsajūtas uzlabošanai. Tiesa gan, pēc tam neizbēgami sieviete piedzīvo iekšējos pārmetumus un nereti izvēlas «sevis sodīšanu», tuvākajās dienās pārtiekot tikai no šķidruma vai arī noteiktas grupas produktiem,» situāciju raksturo I. Pūce.

Veselīgs dzīvesveids jāsāk ar sevis izvērtēšanu

Tieši sievietes psiholoģiskais noskaņojums ir starta punkts, ar ko vajadzētu sākt apņemšanos mainīt savus ikdienas ieradumus un veikt jebkādu pārskatu savā ēdienkartē.

«Sieviete var ēst veselīgi, ievērot visus uztura speciālistu ieteikumus par sabalansētu uzturu, bet, ja šo veselīgo šķautni ik pa brīdim papildinās emocionālās pārēšanās uzplūdi, rezultāti gadiem tā arī var nebūt redzami.

Noteikti jāapzinās, ka svara zaudēšana — tas ir prieks. Tātad sievietei jāapzinās, ka priekšā gaidāms komplekss process, kurā, visticamāk, vajadzēs veikt arī korekcijas ierastajā kārtībā. Tomēr svarīgākais ir visu, kas aizstās agrākos ieradumus, censties uztver pozitīvi un kā ieguvumu savai pašsajūtai. Tajā brīdī, kad sieviete jebkuru ieteikumu vai ierobežojumu uztver kā neizpildāmu prasību, viņā atkal saduras emocijas: man ir jādara, kas tāds, ko es īsti pat negribu darīt. No šīs domas vien sieviete var atkal justies slikti un kādā brīdī ļauties ātrai un neveselīgai uzkodai.»

Kā vēl viens I. Pūces ieteikums ir mazliet egoistisks skatījums uz savu dzīvi: «Kas ir lietas, no kurām šobrīd, iespējams, vari atteikties; ko esi vēlējusies darīt, bet dažādu apstākļu dēļ tā arī neesi īstenojusi? Iespējams, šis ir īstais laiks, lai kādam pateiktu «nē», bet sev un savām emocijām pateiktu «jā»! Ja sievietei papildus tam, ka nostiprinājusies apņemšanās mainīt savu ēdienkarti, atradīsies vēl kāds jauns enerģijas avots, arī svara zaudēšana noritēs raitāk!»

Tāpat I. Pūce rekomendē sevis iepazīšanu un svara zaudēšanu apvienot ar psiholoģiskajām nodarbībām, kas dos zināšanas ne tikai par veselīgu uzturu, bet ļaus arī labāk izprast sevi. «Ir ļoti būtiski zaudēt svaru viegli, bez piepūles un — neatgriezeniski,» savu moto uzsver I. Pūce.

Emocijas, kas liek ēst un kas — atturēties no pārēšanās

Ieskaties «Figūras draugu» ekspertu noteiktajās emocijās, kas liek ēst un kas — atturēties no ēdiena, un izvērtē savu emociju kausus. Iespējams, tas palīdzēs saprast, kurā punktā esi!

Liek ēst:     

Īstās emocijas
Dusmas      
Bailes     
Skumjas      
Neapmierināta seksualitāte

Atvasinātās emocijas    
Greizsirdība     
Skaudība      
Nenovērtēts      
Mazvērtības izjūta    
Perfekcionisms    
Vainas izjūta 
Bezcerība
Garlaicība


Liek atturēties:

Īstās emocijas
Prieks
Laime
Apmierināta seksualitāte

Atvasinātās emocijas
Pašrealizācija
Atzinība
Drošības izjūta 
Saņemta uzmanība
Jušanās vajadzīgam  

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

21.11.2017
Ienākt apollo.lv