Kas mazulim nepieciešams pirmajā dzīves gadā

Apollo
0 komentāru

Bērna piedzimšana ir ilgi gaidīts brīdis, un īpašs prieks par to ir vecākiem. Tomēr līdz ar bērniņa nākšanu pasaulē sākas daudzas raizes un problēmas, arī negulētas naktis, tāpēc jo svarīgi ir zināt un saprast, kas mazulim nepieciešams pirmajos dzīves gados un kam vecākiem būtu jāvērš īpaša uzmanība.

Mediķu uzraudzībā

Kad bērniņš piedzimis un kopā ar māmiņu tiek izrakstīts no dzemdību nama, vecākiem tiks pajautāts, kādā adresē mazulis dzīvos. Šī ziņa tālāk tiks nodota ģimenes ārstam vai pediatram, kurš mazuli apmeklēs mājās. Patronāžas māsiņa un ārsts pirmajā mēnesī vairākkārt nāks pie mazuļa uz mājām un sekos viņa augšanai un attīstībai, kā arī sniegs vecākiem nepieciešamos padomus. Kad bērniņam tiks piešķirts personas kods, vecāki viņu varēs reģistrēt pie izvēlētā ģimenes ārsta. Pirmajā dzīves gadā ģimenes ārsts vai pediatrs būs jāapmeklē katru mēnesi.

Gada vecumā bērnam obligāti jāapmeklē acu ārsts (pēc tam to dara trīs gadu vecumā), bet, ja ir nepieciešams, ģimenes ārsts jebkurā laikā var norīkot bērnu pie speciālista. Pusgada un gada vecumā bērnam tiek uztaisīta pilna asins aina.

Primārais — krūts ēdināšana

Barot mazuli ar krūti būtu ieteicams vismaz līdz sešu mēnešu vecumam, turklāt, ja māmiņai piena ir pietiekami daudz un bērns normāli pieņemas svarā, viņam šajā laikā papildus nav jādod ne sulas, ne tēja, ne ūdens — māmiņas pienā ir viss mazuļa dzīvībai nepieciešamais. Pēc pusgada varēs paplašināt bērna ēdienkarti un sākt piebarošanu ar dārzeņiem, putrām, piena produktiem, gaļu, augļiem.

Bērnu nevajadzētu pieradināt pie barošanas naktī. Ja mazulis sāk raudāt, iespējams, palīdzēs māneklītis vai kāda tējiņa. Ja tomēr bērnu grūti atradināt no ēšanas naktī un pat ap gada vecumu māmiņa spiesta celties pat piecas un vairāk reižu, tad viena no iespējām — aizbraukt piespiedu atvaļinājumā un mazuļa aprūpi uzticēt kādam citam. Bet tādā gadījumā jārēķinās, ka bērns varētu tikt atradināts arī no krūts ēšanas dienā.

Vakcinācija

Ja bērniņš ir vesels un viņam nav kontrindikāciju, jau dzemdību namā viņam tiks izdarītas divas pirmās vakcīnas — pirmajā dienā pret vīrushepatītu B, bet trešajā ceturtajā dienā — pret tuberkulozi. Mēneša vecumā viņš saņems otro poti pret vīrushepatītu B. Trīs mēnešu vecumā sākas lielās kompleksās vakcinācijas (pret difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu, meningītu, laringītu), kas veicamas ar 1–1,5 mēnešu atstarpi.

Var raudāt, bet ar mēru

Tas, ka mazulis ieraudas pirms ēšanas, ir normāli — tādā veidā viņš paziņo, ka ir izsalcis. Tāpat ar savu raudāšanu viņš vecākiem dod ziņu, ka viņam ir kādas veselības problēmas — pirmajos dzīves mēnešos tās var būt tā saucamās kolikas (vēdera uzpūšanās), nereti bērniem tiek konstatēts paaugstināts muskuļu tonuss vai introkraniālais spiediens (par daudz šķidruma galviņā). Tas viss rada viņam diskomfortu, un viņš raud.

Vecākiem nevajag uztraukties, ka no raudāšanas mazulim var rasties bruka — tā vai nu ir, vai nav. Ja bērnam no dzimšanas nabas gredzens ir liels, jākonsultējas ar ķirurgu un laikus jāveic kādas manipulācijas, lai pasargātu nabu no izspiešanās.

Bēbīšu skoliņas

Faktiski tās ir skoliņas nevis bēbīšiem, bet māmiņām, kur tiekoties viņas savā starpā var aprunāties, dalīties pieredzē, līdzīgi kā interneta mājas lapā www.calis.lv. Māmiņa uzzina, kā mazuli pareizi celt, velt, kā spēlēties ar viņu.

Daži padomi jaunajiem vecākiem

- Ja mazulim ir kādas veselības problēmas, piemēram, bērns ir saaukstējies, viņam ir temperatūra, vecākiem nekādā gadījumā nevajadzētu ārstēt mazuli pašiem, labāk aizbraukt uz poliklīniku vai piezvanīt ģimenes ārstam.

- Darbdienu un sestdienu vakaros, kā arī brīvdienās jāvēršas pie ātrās medicīniskās palīdzības. Konsultācijas var saņemt arī bērnu slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

- Gripas epidēmijas laikā jāizvairās kopā ar mazuli iet uz teātri, restorāniem un citām sabiedriskām vietām.

- Līdz trīs gadu vecumam mazuli nav ieteicams laist bērnudārzā, vislabākais ir augt vecāku uzraudzībā.

- Bieža problēma zīdaiņu vecumā ir alerģija, kas var izpausties kā caureja, aizcietējumi, izsitumi, piena kreveles u. c. Sākumā tā var būt alerģija pret kādu pārtikas produktu, bet, ja problēma ir nopietna, aptuveni divu gadu vecumā var pārtapt par astmatisko bronhītu un vēlāk bronhiālo astmu. Katrā ziņā ir jākonstatē un no uztura jāizslēdz alergēns.

- Dzīvoklī, bet jo īpaši istabā, kur uzturas bērns, nav vēlams turēt dzīvniekus — suņus, kaķus. Tāpat nav vēlami tepiķi un mīkstie grīdas segumi.

- Kad bērniņš sāk staigāt, jāpievērš uzmanība drošībai mājās: galda stūriem, rozetēm, spēļmantiņām ar mazām detaļām, karstam ūdenim, cepeškrāsnīm, trepēm, atvērtiem logiem.

Konsultēja ģimenes ārste Jolanta Adītāja

***

Vakcinācija pirmajos dzīves gados

 

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

20.09.2017
Ienākt apollo.lv
 

0-12 

stundas

Kas mazulim nepieciešams pirmajā dzīves gadā

4-5 

dienas

mēnesis

mēneši

4,5 

mēneši

mēneši

15 

mēneši

18 

mēneši

B hepatīts

I pote

 

II pote

   

III pote

   

Tuberkuloze

 

viena deva

           

Difterija

     

I pote

II pote

III pote

 

Revakcinācija

Stinguma krampji

     

I pote

II pote

III pote

 

Revakcinācija

Klepus

     

I pote

II pote

III pote

 

Revakcinācija

Poliomielīts

     

I pote

II pote

III pote

 

Revakcinācija

Masalas

           

I pote

 

Masaliņas

           

I pote

 

Epidēmiskais parotīts

           

I pote

 

Meningīts

     

I pote

II pote

III pote