Ļaundabīgo ādas saslimšanu skaits Latvijā katastrofāli palielinās

Apollo
3 komentāri

Lielākā daļa aptaujas dalībnieku vienaldzīgi izturas pret savu ādas veselību - liecina Lāzermedicīnas klīnikas rīkotās aptaujas rezultāti. Trešdaļa respondentu (31%), no kuriem vairākums (95%) ir vecumā no 20 līdz 62 gadiem, nevienu reizi nav apmeklējuši dermatologu, bet otra trešdaļa (33%) - pēdējo reizi uz konsultāciju pie ādas ārsta bija vairāk nekā pirms trim gadiem, portālu «Apollo» informēja Kazimiera Puzo, Lāzermedicīnas klīnikas sabiedrisko attiecību konsultante.

Ļaundabīgo ādas saslimšanu skaits Latvijā katastrofāli palielinās

Foto: Ivan Marianelli, CC BY-ND 2.0

«Kaut arī ļaundabīgo ādas saslimšanu skaits Latvijā katastrofāli palielinās, cilvēki turpina pavirši izturēties pret savas ādas veselību - gandrīz puse aptaujas respondentu (45%), kas ne reizi vēl nav apmeklējuši dermatologu, tuvākajā laikā to arī neplāno darīt, jo uzskata, ka tam nav nekādas nepieciešamības,» informē Lāzermedicīnas klīnikas dermatoloģijas nodaļas vadītāja Dr. med. Kristīne Rozniece. «Pēc Slimību profilakses un kontroles centra statistikas datiem 2012.gadā ļaundabīgo ādas saslimšanu skaits Latvijā ierindojās pirmajā vietā starp visām onkoloģiskajām diagnozēm.»

Raksturojot situāciju par pēdējiem trim gadiem, 47% aptaujas respondentu apmeklē solārijus un 28% - sauļojoties nelieto aizsargkrēmu. Zīmīgi - starp visiem respondentiem, kas apmeklē solārijus, 66% ir tie, kas pie dermatologa nav bijuši ilgāk par trim gadiem vai nav bijuši vispār. Līdzīga situācija ir arī ar saules aizsargkrēma lietošanu - starp visiem respondentiem, kas nelieto saules aizsargkrēmu, 80% gadījumos tā rīkojas tie, kas pie dermatologa nav bijuši ilgāk par trim gadiem vai nav bijuši vispār.

«Citreiz cilvēkiem šķiet, ka vieglāk ir dzīvot neziņā - ja aiziešu pie ārsta, tad noteikti kaut ko atklās, būs nepieciešams ārstēt un tad jau gals klāt. Pacienti neizprot, ka ādas saslimšanas var ļoti ilgi neizraisīt nekādu diskomfortu, attīstoties latenti. Pat pacienti, kam tiek konstatēti aizdomīgi veidojumi, tālākās pārbaudīšanās atliek dažādu sadzīves vai ģimenes apstākļu dēļ, nemaz neapzinoties, ka varbūt pēc gada viņiem vairs nekādu ģimenes apstākļu! Ir ļoti nepatīkami un skumji paziņot diagnozi, kuru varēja ārstēt, ja vien pacients būtu pārbaudījies ātrāk,» pieredzē dalās Dr. med. K.Rozniece. «Vēlamies, lai pacienti pārkāpj bailes vai neziņas slieksni un noteikti pārbauda savas ādas veselības stāvokli.»

Visbiežāk informāciju par dermatoloģijas jautājumiem respondenti meklē internetā un sociālajos tīklos (43%). Pie dermatologa vai ģimenes ārsta vēršas vien katrs ceturtais aptaujātais (26%). 9% respondentu informāciju par ādas veselību pēdējo triju gadu laikā nav meklējuši vispār.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

29.03.2017
Ienākt apollo.lv