Ķengarags — vislētākais Rīgas dzīvokļu tirgū

Apollo
0 komentāru

Atšķirībā no Purvciema Ķengaragā nav tik krasu dzīvokļu cenu svārstību. Ķengarags ir viens no padomju laikmeta visvecākās apbūves Rīgas mikrorajoniem, kurā dzīvokļu cenas vēl nav sasniegušas Rīgas centra vai Purvciema augstumus.

Ķengarags — vislētākais Rīgas dzīvokļu tirgū

Foto: Inga Kundziņa

«Vienalga kur, tik ne Ķengaragā!»

Nekustamo īpašumu uzņēmuma «Balsts» dzīvokļu tirdzniecības speciāliste Ieva Baumane teic, ka vēl pirms pāris gadiem šis dzīvokļu pircēju teiciens bijis ļoti izplatīts. Bet pēdējā laikā Ķengaragu vairs nesmādē. Dažādu nekustamo īpašumu uzņēmumu pārstāvji vairākkārt uzsvēruši, ka cenu atšķirības starp lētajiem un dārgajiem rajoniem pamazām izzūd.

Pirmkārt, Rīgā trūkst dzīvokļu. Ceļas cenas. Tāpēc arvien biežāk pircēji pērk dzīvokļus nevis tur, kur vēlas, bet tur, kur var dabūt.

Otrkārt, pēdējos gados Ķengaragā, īpaši galvaspilsētas centram tuvākajā daļā, Krasta masīvā, strauji attīstās komercapbūve.

Treškārt, Rumbulā un Dārziņos īsteno vairākus jaunu daudzstāvu dzīvojamo namu un savrupnamu ciematu projektus, kas savulaik padomju brāķražotāju un sarkanarmijnieku savandīto Rīgas nomali drīz pārvērtīs līdz nepazīšanai. Nākotnē jauns pacēlums Ķengaraga mikrorajona attīstībā varētu sākties pēc Dienvidu tilta uzcelšanas.

Salīdzinot ar Ziepniekkalnu vai Zolitūdi, kurus apbūvēja vēlāk un kur uzcēla padomju arhitektūras standartu izpratnē modernākus dzīvojamos namus, Ķengaragā jaunāko padomju sēriju namu ir gaužām maz.

Galvenokārt šā iemesla dēļ dzīvokļu cenu ziņā Ķengarags joprojām ir vislētākais. Pēc dzīvokļu cenrāžiem to var salīdzināt vien ar Bolderāju un Vecmīlgrāvi. Dzīvokļu tirgū Ķengarags gan ir pārāks par Bolderāju un Vecmīlgrāvi tāpēc, ka atrodas tuvāk galvaspilsētas centram.

Strādnieku rajons

Ķengaraga lētajiem cenrāžiem ir daudz iemeslu. Lielākoties te ir tā saukto lietuviešu projektu un Hruščova valdīšanas laikā no paneļiem celtu namu. Tie celti pirms četrdesmit gadiem vai vēl senāk. Tā kā padomju laikmetā cēla, nebēdājot par kvalitāti, tagad daudzi nami ir krietni nolietoti, tiem vajadzīgs pamatīgs remonts.

Pievilcību mūsdienu pircēju acīs mazina arī tas, ka kopš apbūves sākuma Ķengarags bijis iecerēts kā padomju fabriku strādnieku guļamrajons. Par īpašām ērtībām vai labiekārtojumu ne domāja, ne gādāja.

Vecāko «lietuviešu» un paneļu namu sēriju dzīvokļiem piemīt lieli trūkumi — caurstaigājamas istabas, šauri gaiteņi, piecu kvadrātmetru virtuvītes, nolaistas kāpņu telpas. Protams, dzīvokļu izskats, platība, iekšējais plānojums, stāvs, kāpņu telpu, pagalmu stāvoklis un citi apstākļi ietekmē cenas.

Ieva Baumane atzīst, ka diemžēl Ķengaragā nodzīvotu daudzstāvu namu ir vairāk nekā Purvciemā vai citā Rīgas mikrorajonā. Saimniekošana ķeras galvenokārt tāpēc, ka tik vecu namu atjaunošanā un uzturēšanā jāiegulda prāvas summas. Dzīvokļu iemītniekiem to trūkst. Bet bez naudas nekas nenotiek.

Ilgu laiku Ķengaragā bija krietni mazāk lielveikalu un citu visnepieciešamāko sadzīves pakalpojumu uzņēmumu nekā citos galvaspilsētas rajonos.

Dzīvokļu cenas ietekmē arī «Maskavas forštates» publika. Ieraugot vārtrūmē kādu šīs publikas spilgtāko pārstāvi, kuram grūti noteikt dzimumu, pāriet jebkāda vēlēšanās pirkt dzīvokli šajā rajonā.

Līdz veikalam un Višķu ielai

Lēto Ķengaraga galu no dārgā nosacīti nodala lielveikals «Dole». Rajonu līdz lielveikalam dzīvokļu tirgū vērtē augstāk nekā aiz tā. Vienu un to pašu sēriju dzīvokļiem cenas atšķiras divu iemeslu dēļ.

Rajons līdz lielveikalam atrodas tuvāk centram.

Līdz lielveikalam stiepjas tramvaja sliedes, kas atvieglo satiksmi ar centru.

Ieva Baumane gan piebilst, ka cenu starpība nav pārlieku liela. Dažreiz cenas pat neatšķiras tāpēc, ka savi labumi un trūkumi piemīt gan «lētajam», gan «dārgajam» Ķengaraga galam.

Rajonā līdz «Dolei» lielākoties ir senākas apbūves nami. Jaunāki un labāki daudzstāvu nami vienuviet ir tikai Krasta masīvā. Toties vairāk veikalu, skolu, bērnudārzu. Aiz «Doles» parādās jaunāki, modernāki, īpaši projektēti daudzstāvu nami un savrupnami. Toties mazāk veikalu, skolu, bērnudārzu, sliktāka satiksme. Piemēram, Lokomotīves ielas namu dzīvokļu iemītniekiem ir laba trolejbusu un autobusu satiksme. Bet traucē dzelzceļa sliežu troksnis.

Otra robeža, kas atdala «lēto» galu no «dārgā», ir Višķu iela. Aiz tās plešas bijušais padomju lielrūpniecības rajons, kas pircēju acīs šķiet pats nepievilcīgākais Ķengaragā.

Starpība pat 10 000 eiru

Atšķirībā no Purvciema, kur visdārgāk maksā labu padomju apbūves sēriju dzīvokļi Deglava ielas rajonā, Ķengaragā nav tik krasu cenu svārstību tāpēc, ka nav šo pašu labāko namu. Dārgāk maksā vienīgi dzīvokļi no ķieģeļiem celtos vai īpaši projektētos namos, turklāt pat neatkarīgi no tā, kurā Ķengaraga galā tie atrodas. Mazliet lētāki dzīvokļi ir rajonā no Daugavas līdz Maskavas ielai. Ieva Baumane spriež, ka tas galvenokārt Hruščova laikos no paneļiem celto namu un nesakoptās Daugavmalas dēļ.

Tā kā Rīgā dzīvokļu joprojām trūkst, cenas kāpj visos Rīgas rajonos. Ķengaragā šis kāpums pagaidām nav tik straujš kā citos. Ieva Baumane lēš: ja dārgais Purvciema dzīvoklis kļūst par trīs tūkstošiem eiru dārgāks, tad Ķengaraga dzīvoklim cenas ceļas apmēram par divarpus tūkstošiem.

Salīdzinot ar Purvciemu — Rīgā visdārgāko mikrorajonu —, Ķengaragā jebkuru padomju sēriju dzīvokļu cenu starpība ir 5000 eiru un lielāka. Padomju laikmeta visiecienītākās — 119. — sērijas namu dzīvokļiem, salīdzinot ar «lietuviešu» projektu dzīvokļiem Ķengaragā, cenu starpība varētu pat pārsniegt 10 000 eiru.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Horoskopi

Vairāk
23

2017. gada 23. oktobris

Vārda dienas

Dainis, Dainida, DainaJevlampija, Deimons, Deimonds, Dainors, Dainīte, Dainita, Dainārs, Dainarts, Dainars, Daimons, Daimonds, Daimona

Valūtu kursi

23.10.2017

Dienas skaistuma deva

Vairāk

Mēneša lasītākie raksti

Ienākt apollo.lv