Krievijas atbrīvotie Krimas tatāru aktīvisti Ukrainā sagaidīti kā varoņi Video

Apollo
41 komentārs

Ukrainā kā varoņi piektdien sagaidīti divi Krievijas notiesātie Krimas tatāru aktīvisti, kurus izdevies atbrīvot ar Turcijas starpniecību.

Krievijas atbrīvotie Krimas tatāru aktīvisti Ukrainā sagaidīti kā varoņi

VALENTYN OGIRENKO / REUTERS

Ilmi Umerovs un Ahtems Čijgozs ar Ukrainas prezidentu Petro Porošenko tikās tikai dažas stundas pēc atlidošanas no Ankaras, kur viņi vispirms tika nogādāti no okupētās Krimas.

«Šī tiešām ir svētku diena,» uzņemot aktīvistus savā birojā, sacīja Porošenko. «Brīdis, uz kuru mēs visi cerējām ar piesardzīgu optimismu, ir kļuvis par fantastisku realitāti.»

Krimas tatāru Medžlisa priekšsēdētāja vietnieki Umerovs un Čijgozs ir vieni no redzamākajiem Krimas tatāru kopienas līderiem, un viņi sadusmojuši Maskavu, skaļi iestājoties pret 2014.gadā notikušo Krimas okupāciju un aneksiju.

«Es pavisam noteikti došos atpakaļ uz Krimu, lai arī kas mani tur sagaidītu,» ierodoties Kijevā, žurnālistiem sacīja Umerovs. «Neviens man neizvirzīja nekādus atbrīvošanas nosacījumus.»

Čijgozs sacīja, ka neuzskata sevi par brīvu cilvēku, jo Krimas tatāri joprojām ir pakļauti Krievijas varai. «Tā nav brīvība,» sacīja aktīvists. «Mēs nebūsim brīvi, līdz atbrīvoti nebūs visi [Krimā ieslodzītie] cilvēki.»

Čijgozam septembrī tika piespriesti astoņi gadi cietumā par līdzdalību demonstrācijā, kurā izraisījās asiņainas sadursmes.

Umerovam tika piespriesti divi gadi nometinājuma kolonijā saistībā ar apsūdzībām separātismā, tomēr varasiestādes ļāva viņam palikt mājās, kamēr tiek izskatīta apelācijas prasība.

Aktīvisti nevarēja paskaidrot, kāpēc Krievijas prezidents Vladimirs Putins pēkšņi nolēmis viņus nodot Turcijas varasiestādēm.

 

Krimas tatāru garīgais līderis Mustafa Džemiļevs ziņu aģentūrai AFP atzina, ka aicinājis Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu sarunās ar Putinu lūgt atbrīvot abus aktīvistus.

Erdoans «joprojām uztur zināmus kontaktus ar Putinu» un tāpēc varēja vērsties pie Putina aktīvistu lietā, piektdien sacīja Džemiļevs.

Umerovs un Čijgozs pateicās Porošenko par būtisko ieguldījumu viņu atbrīvošanā. Erdoans šomēnes Kijevā tikās ar Porošenko.

Kopš Krievija 2014.gadā okupēja un anektēja Krimu, Krievijas varas iestādes īsteno represijas pret Krimas tatāriem, tostarp ir aizliegta Krimas tatāru pārstāvniecības institūcijas Medžlisa darbība. Krimas tatāru līderiem - Mustafam Džemiļevam un Medžlisa priekšsēdētājam Refatam Čubarovam - ir aizliegts iebraukt Krievijā, tāpēc viņi nevar ierasties Krimā.

Apvienoto Nāciju Organizācija, Eiropas Savienība un ASV ir nosodījušas Krimas tatāru tiesību pārkāpumus kopš Krievijas veiktās Krimas aneksijas.

Krimas tatāri ir apmēram 12% no pussalas iedzīvotājiem.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

21.11.2017
Ienākt apollo.lv