Kristiāna Lapiņa: Kam dosim priekšroku — slidotavai vai bordelim?

Apollo
0 komentāru

Nav šaubu, ka pilsētas dzīve ir īpaša. Pilsētas vide raksturojas gan ar augstu apdzīvotības blīvumu, gan ar īpašiem kultūrvides nosacījumiem. Pietiekami lielā pilsētā jūs atradīsiet gan lidostu, gan muzeju, gan bordeli, gan kinoteātri. Pilsētā būs vēsturiskais un jaunais centrs, apbūve nomalē, parki un piepilsētas vasarnīcas, stadioni un kapi — viss, kas nepieciešams cilvēka dzīvei.

Kristiāna Lapiņa: Kam dosim priekšroku — slidotavai vai bordelim?

Foto no personīgā arhīva

Pilsētas attīstās un mainās — arī Rīga no viduslaiku pilsētas ir pārvērtusies par ātri augošu pilsētu ar daudzām vajadzībām. Šaurās Vecrīgas ieliņas vairs neatbalso tikai vientuļu gājēju soļus, un naktssargiem vairs nav darba, jo pilsēta ir vaļā nepārtraukti.

Pilsētu attīstību visā pasaulē nosaka ekonomiskie faktori — tie vienmēr ir bijuši un būs primāri, tomēr tie ir pakārtoti sociālām vajadzībām, kuras savukārt saistītas ar spēju padarīt pilsētvidi pievilcīgu. Rīga nav izņēmums. Būtisks nosacījums pilsētvides veidošanā un sakārtošanā ir ekonomiski izdevīgu projektu iekļaušana pilsētā vai tādu projektu akceptēšana, kuri nes labumu iedzīvotājiem. Visiem pilsētas iemītniekiem — vienalga, vai viņi ir apmetušies šeit uz vienu nakti vai dzīvo vairākās paaudzēs, ir sociāla rakstura vajadzības — atkarībā no tā, kuru sociālo grupu viņi pārstāv.

Lielo pilsētu problēmas visur ir līdzīgas, taču viena no visaktuālākajām, kas attiecas ne tikai uz vienas nakts viesiem un tūristiem, bet arī uz pilsētas pastāvīgajiem iedzīvotājiem, ir ierobežotās iespējas aktīvi pavadīt brīvo laiku. Rīga pagaidām var lepoties ar labu piemēru, kurš ir tā vērts, lai to pieminētu un radītu vēl ko līdzīgu. Šajā gadījumā labais piemērs ir slidotava Doma laukumā. Ignorējot parastā latvieša tendenci arvien zākāties un nomelnot citus, jāsaka, ka šis nu ir gadījums, kur uzņēmēja vēlme asociēt uzņēmuma vārdu ar labu darbu un sociāli būtisku devumu pilsētai un tās iedzīvotājiem ir visas pilsētas ieguvums.

Šogad slidotava atrodas Doma laukumā — tā ir vēsturiski nozīmīga vieta, un fakts, ka blakus sakrālām celtnēm vai muzejiem iespējams slidot un aktīvi pavadīt brīvo laiku, ir apsveicams. Līdz šim Vecrīga vairākumam cilvēku asociējusies tikai ar vēsturiski sastingušu apbūvi, kas mijas ar mistiskiem jaunveidojumiem, kuri var pretendēt uz arhitektūrā caurkritušu cilvēku vēlmi apliecināt sevi, neskaitāmiem krogiem un dārgām ielasmeitām. Cilvēkam, kuru neinteresē neviens no šiem aspektiem, Vecrīga neko līdz šim nav piedāvājusi. Tagad var teikt, ka radusies iespēja pilsētvidi padarīt pieejamāku un pievilcīgāku lielākam cilvēku skaitam, ne tikai mūžīgā transā esošiem sekstūristiem no tuvējās Eiropas. Attiecīgā uzņēmēja ideja būtu tikai atbalstāma — cik zināms, Dome piedalās šā projekta realizēšanā, taču daudz netrūkst, lai varētu runāt par finansiāliem zaudējumiem — būtībā tas ir pašizmaksas projekts, kur finansiālā ieguvuma nav nekāda. Tomēr pilsētas un tās iedzīvotāju interesēs būtu, lai pilsētas «tēvi» rūpētos par šā un līdzīgu projektu pastāvēšanu, sniegtu tiem atbalstu un censtos radīt labvēlīgus apstākļus līdzīgu projektu radīšanai, kur galvenais nosacījums ir uzņēmuma vārda popularizēšana un visiem vajadzīgas ieceres realizēšana. Ja kāds šaubās par slidotavas popularitāti, ir vērts līdz turienei aizstaigāt — brīžam uz ledus vienlaikus ir 200 cilvēku. Runa nav par to, ka slidotavai būtu jānes peļņa — tai vienkārši būtu jāpastāv — neraugoties ne uz kādiem projekta blakusefektiem vai ambīcijām varas gaiteņos. Vislielākais ieguvums ir rīdzinieku iespēja atpūsties pēc saspringtas darba dienas vai vienkārši iespēja pavadīt brīvo laiku kopā ar draugiem vai paziņām. Atļaujiet vēl kādu vaļību — ja daļu iestāžu, kuras patlaban atrodas Vecrīgā, pārvietotu kur citur, mēs iegūtu daudz brīvas telpas sociāli nozīmīgākiem projektiem, piemēram, vēl kādai izstāžu zālei vai bibliotēkas filiālei, kas vismaz man šķiet daudz svarīgāk, piemēram, par Valsts ieņēmumu dienesta atrašanos pašā Vecrīgas centrā. Arī ielasmeitu skaits droši vien saruktu, jo Vecrīgai tiktu piesaistītas tādu cilvēku grupas, kuri nedod priekšroku dirnēšanai krogos vai seksuālām izpriecām.

Atliek vienīgi vēlēties, lai labo darbu ir vairāk. Komerciālu projektu, kuru pastāvēšanai nav nekāda sakara ar labo gribu, ir lērums, bet tādu, kur uzņēmēja vēlme darīt labus darbus ir izrādījusies primāra, ir visai maz.

Pateicoties kāda domai, uzņēmībai un idejām, jūs varat slidot. Tepat. Vecrīgā. Jums nebūs par to jāmaksā, ja nu vienīgi par slidu īri, ja savējo nebūs līdzi. Ņemiet savus bērnus pie rokas un dodieties.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.10.2017
Ienākt apollo.lv