Krīzes dēļ Austrumeiropas izaugsme atpaliks par desmit gadiem

Apollo
0 komentāru

Globālās ekonomikas un finanšu krīzes dēļ potenciālā ekonomikas izaugsme valstīs Eiropas centrālajā, austrumu un dienvidaustrumu reģionā (CESEE) atpaliks par desmit gadiem, teikts ceturtdien publiskotajā Vīnes Starptautiskā ekonomikas institūta (WIIW) paziņojumā.

Krīzes dēļ Austrumeiropas izaugsme atpaliks par desmit gadiem

Foto: Scanpix/Reuters

«Vidējā CESEE valsts zaudēs aptuveni desmitgadi, cenšoties tikt līdzi Eiropas Savienībai (ES),» norāda WIIW.

Institūts aplēsis, ka pirms krīzes vidējā CESEE valsts būtu spējusi sasniegt 90% no vidējās 27 ES dalībvalstu izaugsmes līdz 2030.gadam.

Taču lielākajai daļai valstu šajā reģionā joprojām cenšoties atveseļoties no 2008. un 2009.gadā piedzīvotās ekonomiskās recesijas, tās līdz 2030.gadam spēs sasniegt tikai 70% no ES līmeņa.

Jaunākajā pētījumā WIIW izvērtēja ilgtermiņa izaugsmes perspektīvas 20 valstīm šajā reģionā, sākot no Bulgārijas, Čehijas, Ungārijas un Rumānijas, beidzot ar Turciju, Krieviju, Ukrainu un Kazahstānu.

Tās valstis, kuru «pirmskrīzes izaugsme bija agresīva un tika noslēgta ar tā dēvētā burbuļa pārplīšanu», tostarp Baltijas reģions - Igaunija, Latvija un Lietuva - vai Kazahstāna, piedzīvos vislielākos izaugsmes kavēkļus, prognozē WIIW.

Savukārt valstis, «kuru izaugsme pirms krīzes jau tāpat bija neliela, tostarp Maķedonija un Ungārija, cietīs mazāk».

Institūts prognozē, ka CESEE reģiona ekonomika šogad pieaugs par 1%, 2011.gadā - par 2,5% un 3,5% 2012.gadā.

«Izaugsme būs liekāka NVS valstīs un Turcijā, aptuveni vidēja Centrāleiropā, bet zemāka Eiropas dienvidaustrumu daļā un Baltijas valstīs,» teikts WIIW paziņojumā.

Ekonomikas atveseļošanos patlaban galvenokārt veicina eksports, «kam vajadzētu kompensēt vairāku valdību paredzēto taupības pasākumu negatīvās sekas», piebilst institūts.

Turklāt veiksmīgāk varētu attīstīties un vairāk iegūt no globālās tirdzniecības atveseļošanās tās valstis, kurās būs elastīgi valūtas maiņas kursi un attīstīti rūpniecības sektori.

Taču sagaidāms, ka bezdarbs turpinās palielināties, kā rezultātā iekšzemes un mājsaimniecību pieprasījums sāks atveseļoties tikai 2011.gadā, vēsta WIIW.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv