Lāčplēša sievietes III Attēlu galerija

Apollo
0 komentāru

(Turpinājums.)

Laimdota

Kamēr Spīdala ar Koknesi draudzējas, tikmēr Lāčplēsis ar Laimdotu. Divi saldie pārīši! (Nezin kādēļ nevienas no uzticīgajām draudzenītēm nav tuvumā, kad Lāčplēsim jākaujas ar Tumšajo Bruņenieku un līdz ar viņu dzelmē jākrīt.)

Ar Laimdotu Lāčplēsis iepazīstas Staburadzes slīcēju glābšanas stacijā, jo Spīdala kā reizi tieši tur viņu ar visu bluķi iemet. Tur tad nu Lāčplēsi pārsteidz Laimdotas mēnesnīcai un magoņu ziediņiem līdzīgais mīlīgums.

Ir jau, protams, liela atšķirība, vai tevī noraugās zvērošas, melnas acis vai zilas un mīlīgas. Bet ne jau tas noteica Lāčplēša jūtu dzīvi. Atklājas, ka Laimdota ir izglītota sieviete, kā nekā ilgus gadus pavadījusi Burtnieka zemūdens bibliotēkā, rakstus lasīdama.

Zīmīgi, ka raganu ballītē Lāčplēsis nekādā lielā kārdināšanā (ja neskaita tīstoklīša zādzību) nekrīt, bet nopietnas attiecības ar Laimdotu veidojas uz intelekta bāzes. Tas man šķiet ļoti simpātiski. «Laimdota, skaistākā Latvijas meita, /Apsolos dzīvot un nomirt priekš tevis,» saka Lāčplēsis, kad Laimdotas zināšanas un mīlīgums viņu jau pieveicis.

Laimdotai ir milzīga nozīme Lāčplēša izaugsmē kaut vai tāpēc vien, ka viņa lasa tam priekšā par pasaules radīšanu. Bet tā vietā, lai gaudojot beigtu savu dzīvību tai pašā brīdī, kad draugs gāžas dzelmē, vajadzēja nirt līdzi un, kā jau viņa to pieprata, glābt slīcējus.

Spīdala pēc sava temperamenta, ja vien būtu tai brīdī tuvumā, manuprāt, tā būtu darījusi. Tā ka te atklājas tāds zināms paradokss…

Staburadze

Par viņu kā par eposa tēlu man nav daudz kas sakāms. Zīmīgi šķiet tas, ka Staburadze, slīcēju glābēja, tagad pati noslīcināta guļ likteņupes, kuras krastos vēl aizvien dzīvo laimīgā latviešu tauta, dzelmē. Līdz ar to, šķiet, Lāčplēsi un to otru no ūdens izvilkt izšķirošai kaujai nav vairs nekādu izredžu.

Vispār par to mute neveras runāt — visu šo tēlu laiks ir sen aizgājis. Savukārt to izpratnes laiks varbūt vēl nav pienācis.

«Taisnību zināt diezgan ir grūti,
Bet grūtāk nākas vēl taisnību sacīt,» — tā Lielvārds divdesmit devītajā lapaspusē.

.. viņi tai laimīgā brītiņā radās, Kādu tik reizi jaunības pirmā mīlība piešķir Cilvēkiem maldīgā mūžā» (A. Pumpurs.) 3 attēli Atvērt

..
viņi tai laimīgā brītiņā radās,
Kādu tik reizi
jaunības pirmā mīlība piešķir
Cilvēkiem maldīgā mūžā» (A. Pumpurs.)

Ivars Poikāns

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

22.10.2017
Ienākt apollo.lv