Latvijā darba vietā bojā gājušo skaits dramatisks Attēlu galerija

Apollo
42 komentāri

Latvijā nelaimes gadījumos darbā bojā gājušo skaits ir dramatisks - ja ik gadu vidēji Eiropā darba negadījumos dzīvību zaudē divi cilvēki uz 100 000, tad Latvijā tie ir četri, šodien, atklājot darba drošībai veltītu kampaņu, sacīja Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) eksperts darba aizsardzības jautājumos Ziedonis Antapsons.

Ar mērķi pievērst pastiprinātu sabiedrības uzmanību darba drošībai un sekām, ko izraisa nevērīga attieksme pret to, šodien Rīgā, Esplanādes laukumā netālu no Raiņa pieminekļa, atklāta provokatīva instalācija - 34 ar palagiem apsegti cilvēku ķermeņu atveidojumi, kas simbolizē visus pērn darba negadījumos bojā gājušos cilvēkus.

«Kāpt jaunceltnē bez nodrošinājuma vai ķiveres, zāģēt koku bez noteiktām iemaņām to darīt un instruktāžas par pareizu meža tehnikas lietošanu ir tas pats, kas lēkt uz galvas upē nezināmā vietā. Tiesa, cilvēki to parasti sāk apzināties vien brīdī, kad nelaimē nokļūst paši vai tā skar viņu tuviniekus. Lai pievērstu sabiedrības uzmanību tam, cik nozīmīga un bieži vien izšķiroša loma ir darba drošības noteikumu ievērošanai ikdienā, esam sākuši informatīvu kampaņu. Tās centrālais elements ir provokatīva vides instalācija, kas tiešā veidā ataino dramatisko situāciju darba drošības jomā Latvijā, - tajā simboliski attēloti tiek 34 cilvēki, kuri gājuši bojā nelaimes gadījumos darbā 2012.gadā,» atklājot kampaņu, teica LBAS priekšsēdētājs Pēteris Krīgers.

LBAS pārstāvji arī uzsvēra, ka bez 34 bojā gājušajiem cilvēkiem ir vēl tikpat cilvēku, kuri darbā miruši pārguruma dēļ, - bez ārējiem redzamiem iemesliem jeb dabiskā nāvē, kas netiek reģistrēts kā darba negadījums. Vēl vairāki simti šādu cilvēku, pēc LBAS aplēsēm, varētu būt miruši mājās.

«Šodien viens no galvenajiem riska faktoriem darba vietās diemžēl ir nenormāls darba laiks. Absolūtais vairākums ir spiests pārstrādāt - par darbu pat guļot domā. Ja mēs organismu sākam pārslogot, tajā uzkrājas nogurums, kas pirmkārt skar nervu sistēmu, asinsvadu un sirds sistēmas. Agri vai vēlu tas atsaucas uz veselību, pie tam bieži vien vissliktākajā izpausmes formā,» norādīja LBAS eksperts darba aizsardzības jautājumos.

Antapsons atgādina gan darbiniekiem, gan darba devējiem, ka veselīgā kolektīvā ir lielākas darba spējas, lielāka atdeve un lielāka peļņa. «Sakārtota darba vide ir izdevīgs bizness, bet pie mums lielai daļai darba devēju šīs izpratnes pagaidām vēl nav,» viņš piebilda.

Vides instalācija būs apskatāma visu nedēļu, bet 26.februārī un 28.februārī laikā no plkst.8 līdz 11 pie tās varēs saņemt konsultācijas darba aizsardzības jautājumos.

Kā ziņots, šogad līdz 11.februārim nelaimes gadījumos darbā bojā gājuši jau 12 nodarbinātie, kas ir trīs reizes vairāk nekā pērn šajā laika posmā, liecina Valsts darba inspekcijas (VDI) apkopotā informācija. Savukārt pērn, pēc VDI datiem, darba negadījumos gājuši bojā 34 cilvēki. Darba inspekcija lēš, ka katrās desmit dienās Latvijā darbā iet bojā viens nodarbinātais.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

17.12.2017
Ienākt apollo.lv