Latvijā novērots klejotājsisenis

Apollo
1 komentārs

Jau otro gadu pēc kārtas Latvijā novērots klejotājsisenis «Locusta migratoria», aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes (LU) asociētais profesors un Latvijas Entomoloģijas biedrība vadītājs Voldemārs Spuņģis.

Latvijā novērots klejotājsisenis

Foto: Ieva Čīka/LETA

Klejotājsisenis ir izplatīts Āfrikas, Āzijas siltajā daļā un Austrālijas ziemeļos. Tas ir labi zināms zemnieku ienaidnieks, jo, savairojoties masveidā, var pilnībā nopostīt ražu. Ir zināmi klejotājsiseņa savairošanās gadījumi Viduseiropā un pat Zviedrijā. Latvijā to bars manīts 16.gadsimtā.

«Pēdējos divus gadus Latvijā novēroti atsevišķi ielidojušie īpatņi. Nesen bioloģijas studenti vienu klejotājsiseņa mātīti atrada Suntažu apkārtnē. Visticamāk, tā ir ielidojusi no dienvidiem. Vēsais laiks apturējis tās izplatīšanos,» stāsta Spuņģis.

Viņš skaidro, ja siseņu populācijas ir mazskaitlīgas, tad tie neceļo. Ja populācijas ir daudzskaitlīgas, tad īpatņiem izaug garāki spārni un tie kļūst par ceļotājiem. Pēc ārējā izskata vientuļnieki un ceļotāji ir atšķirīgi.

Klejotājsisenis ir siltummīlis, un šīs vasaras karstums tam ļāva atlidot tālu uz ziemeļiem. Ja klimats turpinās kļūt siltāks, tad šis kukainis Latvijā var izveidot pastāvīgu populāciju.

Latvijas Entomoloģijas biedrība ir brīvprātīga, zinātniska biedrība, kas apvieno Latvijas un ārvalstu profesionāļus un amatierus, kuri pēta un aizsargā kukaiņus un citus bezmugurkaulniekus.

Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.11.2017
Ienākt apollo.lv