Latviju pāršalc agresijas vilnis: Kanibālisms I

Apollo
0 komentāru

Rīgas psihoneiroloģiskās slimnīcas speciālisti vērsušies policijā, aicinot pārbaudīt kāda cilvēka internetā pausto interesi par nodarbošanos ar kanibālismu. Tā svētdien ziņoja LNT raidījums «Top 10». Arvien vairāk dažādu notikumu sabiedrībā rosina padomāt — kas tas ir, kas liek cilvēkiem kļūt tik nežēlīgiem. Nesen kāda sieviete agresijas uzplūdā uz ielas sadūra svešu bērnu, kādreizējais «Latvijas lepnums» nogalināja savu meitiņu un aizdedzināja māju... Kas cilvēkos vairo agresiju un kā ar to cīnīties? «Apollo» piedāvā rakstu sēriju par trīs plašu rezonansi sabiedrībā guvušām tēmām. Šoreiz par kanibālismu.

Latviju pāršalc agresijas vilnis: Kanibālisms I

Foto: Scanpix/Reuters

Jautāts, vai arī iespējama kanibāla parādīšanās Latvijas sabiedrībā ir saistāma ar to, ka patlaban valstī daudzi iedzīvotāji jūtas materiāli apdraudēti, antropologs Roberts Ķīlis sarunā ar portālu «Apollo» sacīja: «Kanibālisms, visticamāk, nav saistāms ar krīzi. Ir jārēķinās ar to, ka kanibālisms nav nekas unikāls».

2003. gadā Vācijā tiesa atzina par vainīgu slepkavībā bez iepriekšēja nodoma un piesprieda astoņu ar pusi gadu cietumsodu Armīnam Meivesam, kas kļuva pazīstams visā pasaulē, nogalinot un apēdot upuri, kurš tam ir piekritis.

Savukārt gadu vēlāk, 2004. gadā Vāciju satricināja ziņas par ar seksu saistītu kanibālisma gadījumu. Pilsētas Jaunķelnes rajonā kādā dzīvoklī ticis atrasts miris 33 gadus vecs klavierspēles skolotājs. Vīrietis nodurts ar skrūvgriezi un ticis sazāģēts gabalos, viņa iekšējie orgāni, ieskaitot sirdi un aknas, bijuši ievietoti ledusskapī. 41 gadu vecs bezdarbnieks gleznotājs, kurš pats pieteicās policijai un atzinās slepkavībā, policistiem paziņojis: «Es vēlējos apēst līķa daļas.» Vīrietis esot atzinies, ka ar savu upuri iepazinies internetā homoseksuālistu čatā. Plašsaziņas līdzekļi ziņo, ka viņš nogalinājis skolotāju pēc sadomazohistiska seksa.

«Tas [kanibālisms] pasaulē rituālā formā ir pastāvējis līdz pat 20.gadsimta otrajai pusei. Piemēram, Jaungvinejā rituālos ēda mirušo senču smadzenes, arī ienaidnieku smadzenes,» norādīja Ķīlis.

Saskaņā ar Džareda Daiamonda teoriju, viens no kanibālisma iemesliem varētu būt proteīnu trūkums Jaungvinejas iedzīvotāju pārtikā. Kanibālisms atsevišķas Jaungvinejas ciltis noveda līdz neparastas, nāvējošas smadzeņu slimības epidēmijai. Pēc tam Austrālija asāk vērsās pret kanibālismu un pasludināja to par nelikumīgu 1959. gadā.

Arī citās tautās sastopamas kanibālisma iezīmes, piemēram, «sadūra roku, pasūca asinis», uz tā dēvētā «paškanibālisma» ideju norādīja Ķīlis, kurš sacīja, ka, viņaprāt, kanibālisms ir drīzāk kultūrvēsturisks nevis krīzes iespaidā radies fenomens. 


Ziņo redaktoram par kļūdu!Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Laika ziņas

Vairāk

Valūtu kursi

23.10.2017
Ienākt apollo.lv