Lauku bērni paliek bez skolām

Apollo
0 komentāru

Šogad slēgtas septiņas lauku rajonu mācību iestādes

Lauku bērni paliek bez skolām

Foto: Apollo

Bīriņu bērniem šis mācību gads bija jāsāk jaunās skolās, jo skolēnu trūkuma dēļ Vidrižu pagasta padome nolēma slēgt Bīriņu pamatskolu. Ap 50 bērnu tagad ik dienas vairākkārt pārsēšas no autobusa uz autobusu, lai nokļūtu skolā Raganā, Turaidā vai Vidrižos. Skolēnu trūkuma dēļ šogad slēgtas jau septiņas lauku skolas.

«Autobuss ved mājās ap četriem – ziemā tad jau būs tumšs,» uztraucas Bīriņu iedzīvotāja Lauma Kārkliņa, kuras dēls Andis pēc Bīriņu skolas slēgšanas 3. klasi sācis Raganas skolā. «Pēc tam dēlam, lai nokļūtu mājās, vēl 20 minūtes jāgaida Ainažu autobuss, bet tas piektdienas vakarā mēdz šeit nepiestāt. Bail pat domāt par ziemu.»

Pēc Bīriņu skolas slēgšanas uz Raganas skolu devušies aptuveni 40 skolēni; pieci izvēlējušies grūti sasniedzamo Turaidu, bet tikai seši devušies uz Vidrižu skolu, kurā Vidrižu pagasta padome gaidījusi visus Bīriņu bērnus.

«Mūsējiem un vidrižniekiem ir kāds vārdos nenosaucams konflikts – vienmēr bijusi mantas dalīšana,» prāto L. Kārkliņa.

Krimuldas pagasts maksā par autobusu, ar kuru Bīriņu bērni nokļūst Raganas skolā un no tās, bet vairākiem bērniem, tostarp L. Kārkliņas dēlam, jābrauc ar vēl vienu autobusu, lai nokļūtu līdz pieturai, kur bērnus sagaida skolas autobuss. Agrāk transporta izdevumus braukšanai uz Bīriņu skolu apmaksāja pagasta padome, bet nu par ceļu jāmaksā pašiem. Vienīgi bērniem, kas aizgājuši uz Vidrižu skolu, ceļa izdevumi joprojām tiek atmaksāti.

«Tiklīdz bērns aiziet uz citu skolu, pagasts par viņu vairs neinteresējas,» uzskata arī Kristīne Martinova, kuras bērni Raganas skolā iet 1. un 4. klasē. «Grūti izbraukāt, un mazajam pēc skolas vēl divas stundas jāsēž, lai sagaidītu autobusu. Bīriņu skolas slēgšana sagādājusi tikai problēmas.» «Domāju, ka lielākā daļa izvēlējās Raganas skolu, jo tur ir arī vidusskola,» bērnu un vecāku izvēli skaidroja Vidrižu pagasta padomes sociālā darbiniece Lilija Smilga. Viņa pastāstīja, ka Bīriņu skola slēgta mazā skolēnu skaita dēļ. Ieriebšanas variantu, kā dēļ ceļš uz skolu tiek apmaksāts tikai Vidrižu skolas skolniekiem, L. Smilga noliedz – viņa skaidro, ka likums paredz apmaksāt ceļu uz skolu tikai tiem bērniem, kas mācās tajā pašā pagastā. «Tā bija vecāku izvēle – kur sūtīt savus bērnus,» uzskata L. Smilga, «piespiedu pasākumi, lai liktu bērniem izvēlēties Vidrižu skolu, nav bijuši.»

«Lēmumu par skolas slēgšanu pieņem vietējā pašvaldība, kuras padotībā ir konkrētā skola,» informē Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve Dace Jansone. «Lauku skolās minimālais bērnu skaits klasē ir astoņi; ja tas ir mazāks, tiek veidotas apvienotās klases. Ja arī tas nav risinājums, pašvaldība lemj par skolas slēgšanu un pasākumiem, kas veicami, lai nodrošinātu vispārējās izglītības ieguvi tuvākajā skolā.«

L. Kārkliņas dēls mācījies apvienotajā pirmajā un otrajā klasē, kurā bijuši seši skolēni. Par pamatskolas likvidāciju vecākiem esot paziņots pēdējā brīdī – iepriekšējā mācību gada beigās. Bīriņu iedzīvotājiem vēl nav zināms, kāds būs vecās skolas liktenis – dzirdēts, ka viena no skolas ēkām paliks pagastam, bet otra tiks pārdota izsolē. «Tas ir bēdīgi, jo Bīriņu skola ir ļoti jauka,» uzskata L. Kārkliņa; viņa pati tur savulaik mācījusies. «Rekonstruēta ēdnīca, savesta kārtībā kanalizācijas sistēma – skolā ieguldīti līdzekļi. Kāpēc skola jāslēdz?» Skolas slēgšana bez darba atstājusi arī tās bijušos skolotājus – tikai viens sācis strādāt Turaidas skolā.

«Bīriņi paliek arvien tukšāki,» skumji secina L. Kārkliņa, «atliek vien likvidēt vēl pastu un veikalu.»

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

17.10.2017
Ienākt apollo.lv