Liekā svara veidošanās iemesli

Apollo
0 komentāru

Liekais svars mūsdienās jau ir ieguvis epidēmijas statusu – aptuveni 60-70% cilvēku modernajā Rietumu pasaulē cieš no pārmērīgas ķermeņa masas, puse no viņiem – no aptaukošanās. Jau bērnu un pusaudžu vecumā aptaukošanās ir sastopama 2-3 reizes biežāk nekā pirms 30 gadiem.

Liekā svara veidošanās iemesli

Foto: http://www.flickr.com/photos/slave/

Kas tad pēdējos trīsdesmit gados notika tāds, lai izraisītu tik strauju un stabilu ķermeņa masas kāpumu? Liekā svara rašanos izraisa trīs pamatcēloņi:

- Vienveidīga pārtika.
- Mazkustīgs dzīvesveids.
- Iedzimtība.

Taču mūsdienās ir arī ceturtais faktors – vide un sabiedrība. Vide, kas mums ļauj dzīvot mazkustīgi, ēst neveselīgi, un rezultātā pieņemties svarā:

Aizņemtība
Lielākajā daļā ģimeņu strādā visi pieaugušie, līdz ar to nedz bērni saņem pilnvērtīgu, mājās gatavotu ēdienu, nedz arī paši pieaugušie, kuriem vienkārši bieži vien nav laika pilnvērtīgi paēst darba pārtraukumos. Atliek laiks vienīgi uzkodām, ātrās apkalpošanas ēstuvēm un citai gatavajai pārtikai, kas pārbagāta ar konservantiem, taukiem un kalorijām, taču nesatur praktiski neko no tā, kas tiešām būtu vērtīgs.

Mobilisms
Liela daļa no mums nespēj iedomāties savu ikdienu bez automašīnas. Kopš auto ir relatīvi pieejams ikvienai ģimenei, reti kurš vēl izvēlas iet kājām uz skolu, darbu, veikalu vai ciemos. Tā vietā mēs izvēlamies ērtību un braucam ar auto, pat, ja galamērķis ir tikai pāris kvartālu attālumā.

Liela ēdiena izvēle
Ieejot lielveikalā, mūsu uzmanību pārplūdina ēdiena izvēle plauktos, īpaši – saldēta, konservēta pārtika, maize, smalkmaizītes, saldumi, saldinātie dzērieni un limonādes. Tik daudz iespēju tiek piedāvāts, taču arvien grūtāk izvēlēties kaut ko tiešām veselīgu un organismam noderīgu.

Atkarība no reklāmas
Restorānu un bistro īpašnieki, pārtikas un dzērienu ražotāji, visa šī plašā sfēra ir gatava ieguldīt pietiekami daudz naudas efektīvā reklāmā. Mūsu apziņa ir iespaidojama, pašiem to neapzinoties, vēl vairāk iespaidojami ir bērni un pusaudži, kas arī ir visvājākie reklāmas upuri. Turklāt ir izskaitļots, ka visvairāk tiek reklamēti tieši tie ēdieni, kuri satur vislielāko daudzumu cukura un tauku, bet maz vērtīgu barības vielu.

Sēdošs darbs un dzīvesveids
Televizors, dators un datorspēlītes tagad aizvieto lielu daļu no brīvā laika aktivitātēm. Vidējais laiks, ko bērns pavada pie ekrāna, ir aptuveni 5 stundas diennaktī. Pieaugušajiem, īpaši, ja darbs ir, piemēram, birojā, šis laiks ir vēl vismaz divreiz ilgāks.

Tāpēc, lai ieturētu veselīgu dzīves veidu un veselīgi rūpētos par savu figūru, ir jabūt apveltītam ar stipru pašdisciplīnu, jo vieglāk ir ieskriet veikalā un nopirkt ko ātri uzkožamu, nevis gatavot mājās pašam. Tieši tāpat ir ar fizisko aktivitāti - kad noguruši atnākam no darba mājas, vieglak ir iesēsties mīkstā dīvānā, nekā domāt par kādām fiziskām aktivitātēm.

 

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Jaunākais no izklaides

Vairāk

Valūtu kursi

19.10.2017
Ienākt apollo.lv