LU Botāniskajā dārzā uzziedējusi Viktorijas ūdensroze

Apollo
0 komentāru

Latvijas Universitātes (LU) Botāniskā dārza tropu siltumnīcā neparasti agri uzziedējusi Viktorijas ūdensroze. Līdz ar to, ceturtdien, 31.maijā LU Botāniskais dārzs būs atvērts līdz pat plkst. 22:00, portālu «Apollo» informēja Latvijas Universitātes Preses centrs.

LU Botāniskajā dārzā uzziedējusi Viktorijas ūdensroze

Foto: Evija Trifonova/Leta

LU Botāniskā dārza tropu siltumnīcā uzziedējusi Paranas viktorija (Victoria cruziana). Šogad viktorijas ūdensroze uzziedējusi neparasti agri - zieds atvēries naktī uz 31.maiju. Parasti viktorijas zieds atplaukst naktī, bet nākamajā dienā ap pusdienas laiku tas aizveras, lai pievakarē, iestājoties krēslai, atvērtos otrreiz un nākamajā rītā nogrimtu ūdenī briedināt sēklas. Baseinā augošajai Viktorijai ir manāmi vēl vairāki pumpuri, tādēļ gaidāma vēl jaunu ziedu parādīšanās.

Savvaļā sastopamas divas sugas - Amazones viktorijas (Victoria amazonica) un Paranas viktorija (Victoria cruziana). LU Botāniskajā dārzā ir ziedējušas abas sugas, šogad apskatāma Paranas viktorija.

Dabā viktoriju pirmais atklāja bohēmiešu botāniķis Tadeašs Henke 1801.gadā, būdams spāņu valdības sūtītā ekspedīcijā uz Bolīviju. Zinātnieks džungļos mira un tā šis atklājums nenokļuva atklātībā. Sekoja vairākkārtēji franču un vācu botāniķu viktorijas atradumi Dienvidamerikas upēs, līdz 1837.gadā pirmie augi sasniedza Angliju. Tur ūdensrozes nodēvēja par viktoriju Anglijas karalienes vārdā. Drīz pēc sugas atklāšanas angļu dārznieki centušies augu izaudzēt apsildāmos baseinos un pēc vairāku gadu nesekmīgiem mēģinājumiem tas pirmoreiz izdevās 1849. gadā. Pirmo «nebrīvē» plaukušo ziedu, pasniedza karalienei Viktorijai.

Pašlaik pilnā plaukumā vēl zied rododendri. LU Botāniskais dārzs Viktorijas vērotājiem, rododendru krāsu un smaržas krāšņuma baudītājiem, nesteidzīgu pastaigu cienītājiem 31.maijā atvērts līdz pulksten desmitiem vakarā.

LU Botāniskais dārzs atrodas Rīgā, Pārdaugavā, Kandavas ielā 2. No maija līdz septembrim apmeklētājiem tas ir atvērts no plkst. 9.00 līdz 19.00, bet no maija līdz septembrim no plkst. 9.00 līdz 19.00 Ieejas maksa: skolēniem - 0,50 Ls, studentiem un pensionāriem - 1,00 Ls, pieaugušajiem - 1,50 Ls. Bezmaksas ieeja: pirmsskolas vecuma bērniem, Latvijas Universitātes studentiem un darbiniekiem, internātskolu audzēkņiem un I un II grupas invalīdiem.

Plašāka informācija: http://www.botanika.lu.lv.

Ziņo redaktoram par kļūdu!

Ziņo redaktoram par dzēšamu komentāru!

 

Receptes

Vairāk

Valūtu kursi

22.09.2017
Ienākt apollo.lv